Úton az asztmás magyar hegymászók

Jól vannak azok az asztmás hegymászók, akik nemrégiben indultak útnak, hogy megmásszák a közép-ázsiai Pamír hegység 7134 méter magas Lenin-csúcsát.

Munkatársunktól
2009. 08. 05. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Veszélyes lehet a túra. A Lenin-csúcs a közép-ázsiai Pamír hegység harmadik legmagasabb pontja. Tádzsikisztán és Kirgizisztán határán található, közel Kínához és Afganisztánhoz. Egy népszerű, hegymászóknak szóló internetes oldalon az olvasható: nagy magasságban vezető, kondícióigényes túra. A csúcsrégióban nyáron sem ritka a –20 Celsius-fok, s gyakran fúj erős szél. A Lenin-csúcs megmászása nem technikai nehézséget okoz elsősorban. A legnagyobb veszélyt a hirtelen változó időjárás, a szél és a hideg jelenti, ezért a hely kiszámíthatatlan még mászóidényben is. További nehézséget okoz, hogy a nyugati gerincen át vezető út rendkívül hosszú, ahol rossz időben könnyű eltévedni.


Legutolsó értesüléseik szerint az expedíció tagjai jól vannak – nyilatkozta lapunknak Horváth Katalin, a hegymászókat támogató gyógyszercég munkatársa. Mint mondta, a csapat két tagja, a Zempléni testvérpár itthon tartózkodó édesapjától kapnak tájékoztatást. – A kapcsolattartás azonban nehézkes, így nem tudni pontosan, hogy mostanáig meddig jutottak a hegymászók – tette hozzá Horváth Katalin.
Az öt sportolóból álló csapatnak két középsúlyos asztmás fiatal a tagja, őket két egészséges hegymászó és egy tapasztalt vezető kíséri. Zempléni Szabolcs (23) és Zempléni Balázs (21) hét évvel ezelőtt kezdett el hegyet mászni. Indulásuk előtt úgy fogalmaztak: azt szeretnék bebizonyítani, hogy ezzel a betegséggel is teljes értékű életet lehet élni. Eddig kétszer jártak a Mont Blanc tetején – 2006-ban az olasz oldalról, míg 2008-ban a francia oldalról kapaszkodtak fel a 4810 méteres magaslatra. 2007-ben két hegycsúcs, a Monte Rosa (4634 méter), illetve a Grossglockner (3798 méter) megmászása szerepelt a programjukban. Az idei expedíció azért is egyedülálló, mert légúti betegségben szenvedő sportolók először kísérelnek meg feljutni a Lenin-csúcsra.
Az alpinisták egy évig készültek a pamíri feladatra. – Ilyesmire asztmásan korábban senki sem vállalkozott, ezért az orvosok sem tudják pontosan megmondani, hogy mire számíthatnak a fiúk – mondta a két fiatal édesapja, Zempléni János, a Magyarországi Krónikus Légúti Beteg Gyermekek Sportegyesületének (Makró SE) elnöke. Az orvosokkal egyeztetve magukkal visznek minden olyan gyógyszert, amelyről előzetesen úgy gondolták, hogy az expedíció idején, főképp mászás közben, szükségük lehet – mondta édesapjuk az indulás előtt.
A testvérek orvosi felszerelést is vittek magukkal, hogy folyamatosan rögzíthessék egészségügyi adataikat. Így megfigyelhetik állapotuk változását hegymászás közben. Az adatokat a sportolók hazatérte után szakemberek elemzik majd, az eredmények pedig egy nagyszabású kutatás alapjául szolgálhatnak.
– Alig tudunk valamit arról, hogy milyen tünetei lehetnek a betegségnek ilyen magaslaton, mászás közben – mondta lapunknak Kovács Péter tüdőgyógyász. Szerinte jellemző, hogy felfelé haladva egy ideig jelentősen romlik az asztmások teljesítménye, de amint a tüdejük megszokja a terhelést, hasonló teljesítményre képesek, mint az egészségesek. A hegymászás nem jelent állandó, azonos intenzitású megterhelést a szervezetnek, így a tüdőnek van ideje pihenni és hozzászokni az oxigénhiányhoz. A mai modern medicináknak köszönhetően a betegség szinten tartható és kontrollálható – fűzte hozzá.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.