Vita a bioetikáról Franciaországban

A közvélemény-kutatások szerint a franciák szívesen fogadnák, ha engedélyeznék a béranyaságot, pillanatnyilag ugyanis szigorúan tilos gyermeket azzal a céllal kihordani, hogy azt megszületése után egy másik pár kapja meg. Ennek ellenkezője derült ki a múlt hónapban, amikor négy nagy fórumon nyilatkozhattak az állampolgárok arról, hogy milyen új bioetikai törvényt szeretnének.

Lára Aliz
2009. 08. 09. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

(Párizs)

Franciaországban 1994-ben hozták a bioetikai törvényt, amelyet egy ízben, 2004-ben módosítottak.
A törvény újabb módosítása az orvostudomány fejlődése miatt régóta napirenden van, és 2010 az a kitűzött időpont, amikor az új törvénytervezetet a kormány a parlament elé kívánja terjeszteni. Lévén, hogy különlegesen érzékeny, ugyanakkor potenciálisan bárkit érintő szövegről van szó, Sarkozy külön kívánsága az volt, hogy minél jobban vonják be az állampolgárokat a vitába. Így került sor arra a négy vitanapra, amelyeket az egészségügyi minisztérium szervezett júniusban. Az egyes napokra különböző témák jutottak, amelyeket szakértők – orvosok, biológusok, szociológusok, jogászok – és politikusok jelenlétében vitathattak meg a sorshúzással kiválasztott állampolgárok, akik azt megelőzően két hétvégén keresztül egy, a kérdéskört érintő képzésen vettek részt. Ezt egészítette ki egy internetes honlap, amelynek ugyancsak az volt a célja, hogy információt nyújtson, megkönnyítse a polgárok számára a véleményformálást, és lehetőséget adjon nézőpontjuk kifejtésére. Június végén került sor a tapasztalatok összefoglalására, amely hozzájárul majd a végleges törvénytervezet kidolgozásához.
A fórumok során több témakört tárgyaltak, például a szervátültetést – továbbra is érvényesüljön-e a feltételezett beleegyezés elve? Családon kívüli tagokra is kiszélesítsék-e a lehetséges donorok körét? – vagy betegség prognosztizálása genetikai vizsgálat alapján, ami jelenleg csak szigorúan szabályozott keretek között lehetséges.
Terítékre került az őssejt- és embriókutatás is. Franciaországban alapvetően tilos ilyen jellegű kutatást végezni, erre legfeljebb külön engedéllyel van lehetőség. Azonban minden esetben tilos embriót kutatási céllal létrehozni. Ehelyett lombikbébiprogram keretében létrehozott embriókat lehet – a „szülők” hozzájárulásával – kivételes esetben kutatásra felhasználni.
A leghevesebb vita az asszisztált reprodukciós technológiákkal kapcsolatban robbant ki. A téma igen sokakat érint, hiszen 2006-ban a pároknak mintegy húsz százaléka fordult orvoshoz, mert nem sikerült gyermeket nemzeniük, és húszezer gyermek – vagyis az öszszes született gyermek mintegy 2,4 százaléka – valamilyen asszisztált reprodukciós technológia után látta meg a napvilágot. Franciaországban csak heteroszexuális pároknak, és csak két esetben lehet ezen technológiákhoz folyamodniuk: orvosi probléma esetén, illetve hogyha félő, hogy a szülők komoly betegséget örökítenek gyermekükre. A béranyaság tilos, ugyanakkor petesejt-, illetve hímivarsejt-adományozás is csak térítésmentesen és anonim módon történhet. Ami azt jelenti, hogy a megszületett gyermek soha, semmilyen információt nem kaphat genetikai szüleiről. Ez – a béranyaság mellett – az egyik legvitatottabb része a törvénynek, ugyanis számos egyesület szerint nem tisztázott ezen gyermekek számára származásuk, ami komoly lelki terhet jelenthet nekik.
A vitákból az derült ki, hogy a franciák elsősorban a szolidaritás elvét szeretnék érvényesíteni az új törvényben: az jusson hozzá a legmodernebb orvosi technológiákhoz, akinek valóban szüksége van rájuk, de ezeket ne lehessen haszonszerzésre felhasználni, és a legkiszolgáltatottabb polgárok is megfelelően védve legyenek a visszaélésekkel szemben.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.