A dizájnhétre nyílik a terminál

Kevesen emlékeznek már az ezredforduló utáni Európa tervre, és az ahhoz kötődő sok hangzatos ígéretre. Például a Design Terminál megvalósítására az Erzsébet téri egykori buszpályaudvar épületében, amelynek ügye immár hat éve húzódik. A műemlék épületet felújították, mégsem kész. Meglepő módon most újabb lépés történt az intézmény megnyitása felé: a napokban megkapja az ideiglenes használatbavételi engedélyt, így október 2-tól mégis az egykori buszpályaudvar épületében rendezhetik meg a dizájnhetet.

Tölgyesi Gábor
2009. 09. 19. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Hat év, hétszázmillió forint, eddig eredmény nélkül. Egy magyar kultúrhorror története – vonja le a Design Terminál történetének tanulságát Kara György a nyár közepén indított honlapján. A legyendesignterminal.eu oldal életre hívása mellett az ismert tervezőgrafikus akkor döntött, amikor június végén a Kortárs Építészeti Központ Tálaló című vitafórumára a meghívott illetékesek közül Csáky Bernadett, a Miniszterelnöki Hivatal szakállamtitkára, Imre János, a Központi Szolgáltatási Főigazgatóság vezetője és Tátrai Miklós, a Magyar Nemzeti Vagyonkezelő Zrt. akkori vezérigazgatója végül nem ment el, hogy a szakmai nyilvánosság előtt beszámoljon arról, a Design Terminál megnyitása miért halasztódik évek óta. A honlap követelését – Legyen Design Terminál! – azóta mintegy kétezer-hatszázan írták alá. – Felháborított, hogy a válság idején egy intézmény, amely a gazdasági élet szereplőit és a formatervezőket összehozva egyfajta katalizátorként tudna működni, bürokratikus akadályok miatt három éve nem tud megnyílni – mondta el lapunknak Kara György. – A dizájn gazdasági fontosságát sok ország felismerte, jó lenne hozzájuk csatlakozni.
Tény, hogy a hazánkba települő multinacionális cégek kezdetben saját dizájnerekkel dolgoztattak, s bár hamar rájöttek, az arculatformálásban és ipari formatervezésben egyaránt európai színvonalú elvárásoknak tudnak megfelelni a magyarok is, mégis jelenleg sok magyar tervező a létéért küzd. A magyar formatervezés sikereit csak egy szűk kör ismerheti, miközben az Iparművészeti Egyetem formatervező növendékei évek óta különféle nemzetközi versenyek előkelő díjait vehetik át.
A Design Terminál koncepcióját 2002-ben a Magyar Szabadalmi Hivatal és a formatervezési tanács elnöke, Bendzsel Miklós, valamint az intézmény vezetője, Pohárnok Mihály formatervező – jelenleg a Design Terminál Kht. vezetője – dolgozta ki. Pohárnok Mihály volt többek között a házgyári konyhaprogram egyik vezetője, amely nyomán a dizájncentert és az Ipari Formatervezési Tanácsot hívták életre. A Design Terminál nem csupán a kortárs formatervezőknek biztosítana folyamatos megmutatkozási lehetőséget, hanem szakmai műhely is lenne. És mint a nyolcvanas években elődje a Gerlóczy utcában, ez az intézmény is segítené a gazdasági élet szereplőit abban, hogy ha egy termék gyártása mellett döntenek, annak megvalósítására a legalkalmasabb tervezőket találhassák meg. Az intézmény megnyitását egyébként az Európa terv keretében 2003 novemberére ígérte a Medgyessy-kormány.
Az elmúlt éveket jól jellemző történet: az épület rekonstrukciósterv-pályázatát végül csak 2004 végén írták ki, a beruházás csúszással, 2006 októberében fejeződött be. Jelenleg is per tárgya, hogy a kivitelező minden munkát elvégzett-e a megfelelő minőségben, ám a kivitelezőt kifizették, és most a garanciális javítások sem hajthatók be rajta. A pótmunkákra idén tavasszal írtak ki közbeszerzési eljárást, ám munkálatok nyoma azóta sem látszik az Erzsébet téri épületnél. A beruházás felelőse, a Miniszterelnöki Hivatal alá tartozó Központi Szolgáltatási Főigazgatóság múlt év márciusában indította el a használatbavételi eljárást, s bár a szakhatósági engedélyeket az épület sorra megkapta – ahogy a Magyar Szabadalmi Hivatal időközben a vagyonkezelői jogokat –, a használatbavételi engedélyt a Kulturális Örökségvédelmi Hivatal a pótmunkálatok szükségessége miatt nem adta meg. Idáig.
Imre János főigazgató ugyanis arról tájékoztatta lapunkat, az ideiglenes használatbavételi engedély meglesz a napokban, ez tartalmazza majd a használatbavételhez szükséges további munkálatok felsorolását.
A szolgáltatási főigazgatóság az ideiglenes használatbavételi engedély birtokában adja áldását arra, hogy a dizájnhét októberben az Erzsébet téri épületben találjon otthonra. A folytatás, az intézmény megnyitása, állandó működése azonban továbbra is kérdéses.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.