Egymást érik az ITD-nél az ellenőrök: először a gazdasági tárca küldött revizorokat, most pedig – Bajnai Gordon utasítására – a Kormányzati Ellenőrzési Hivatal (Kehi) munkatársai érkeznek azért, hogy vizsgálódjanak a gazdálkodásukban. Esnek ki csontvázak a szekrényekből?
– Az elmúlt hetek eseményeit a személyem elleni támadásnak tartom. Mivel az ITD az elmúlt években teljesen átláthatóan működött, nincs okom félni a vizsgálatok eredményétől, amennyiben azok objektívek. A gazdasági tárca vizsgálata elé is nyugodtan álltam, ugyanez érvényes most a Kehi ellenőrzésére. Négy és fél éve vezetem a céget, ez idő alatt a hazai befektetésösztönzést világszínvonalra tudtuk emelni a kollégáimmal közösen.
– Nyílt titok, hogy az utóbbi időben megromlott a kapcsolat az ITD és a gazdasági minisztérium között. A tárca egyenesen megtiltotta önnek, hogy nyilatkozzon, s maga az ITD is csak előzetes ellenőrzés után adhat ki tájékoztatást a sajtónak…
– Tegnap találkoztam Varga István tárcavezetővel, és egyértelművé tettem: a minisztériumnak nincs joga nyilatkozatstopot elrendelni az ITD számára. Úgy döntöttem, az ITD-t ért támadások kereszttüzében nem vagyok hajlandó tovább leragasztott szájjal ülni a kör közepén. A tárcával tisztáztam: válaszolni fogok és válaszolni is akarok a minket ért vádakkal kapcsolatos kérdésekre, mert nincsen takargatnivalónk.
– A gazdasági tárca vizsgálata szerdán véget ért. Mire voltak kíváncsiak az ellenőrök?
– Noha a vizsgálatról a tanácsadói tenderünk lezárását követően határoztak, a revizorok nem a pályázati anyagokat, sokkal inkább a személyemmel kapcsolatos kiadásokat firtatták. Úgy tűnik, a vizsgálat kezdeményezői előre elhatározták, hogy eltávolítanak az ITD vezérigazgatói székéből. Hiába kezdeményeztem, hogy vizsgálják ki a tanácsadói tenderünket, erre a mai napig nem került sor.
– Miért került konfliktusba a gazdasági tárcával?
– Tény, hogy az elmúlt időszakban számos szakmai kérdésben volt nézeteltérésünk. Vita tárgyát képezte például a befektetésösztönzés és a kis- és középvállalkozói kör (kkv) közötti egyensúly. Nem tudtam elfogadni, hogy míg befektetésösztönzésre 30 milliárd forint jutott, addig a kkv-szektor exportjának elősegítésére egymilliárd forint sem. Személyzeti kérdésekben sem értettünk sokszor egyet.
– Ejtőernyősöket kellett elhelyezni az ITD-nél?
– Voltak ilyen kísérletek, ezeket azonban már csak azért sem tudtam teljesíteni, mert az apparátus bővítésére nem nyílt lehetőség a feszes költségvetési kereteink miatt. Az ITD-nél korábban landolt „szent teheneknek” is felmondtam, ami tovább növelte a bűnlajstromom. A külgazdasági szakdiplomata-hálózat ügyében sem értettünk egyet. Az ITD azt szerette volna elérni, hogy átvehesse a Külügyminisztérium már meglévő külgazdasági hálózatát, amely nyomán a naponta 15 millió forintnyi közpénzt felemésztő apparátust jobban ki lehetett volna használni. Itt is érdekekbe ütköztünk, így kudarcot vallott az elképzelésünk. Elfogadhatatlannak tartom, hogy egy miniszter csupán 2010 áprilisáig „vágja a centit”, s ami ezután jön, az ne érdekelje. Jelenleg az idő kihasználása helyett annak elfecsérlése zajlik: a rövid távú költségmegtakarítások érvényesülnek a hoszszú távú stratégiák ellenében. Éppen azokat a programokat kurtítják meg, amelyek a magyar gazdaság kilábalását segíthetnék. A bomba egy-két éven belül robban, ekkor látszódnak majd igazán az ITD-re vonatkozó megszorítások és a rövid távú gondolkodás káros hatásai.
– A tanácsadói pályázatukon vesztes cégek információink szerint egyenesen Bajnai Gordonig mentek el az ügyben. Nem gondolja, hogy az ITD komoly hibákat követett el a tender elbírálásánál, és jogos volt a felháborodás?
– Lehet, hogy nem fogalmaztuk meg precízen az igényeinket, ám az a támadássorozat, ami a pályázat után lezajlott, elfogadhatatlan számomra. A vesztesek, így például a számos állami cég beszállítóiként tevékenykedő GKI és AAM, minden fórumot felhasználtak az ITD ellehetetlenítésére. A miniszterelnöktől kezdve a pártvezetőkig mindenkit felkerestek, s kapcsolataikon keresztül szervezett támadást indítottak a vezetés ellen. Nekünk az objektív vizsgálat és a nyilvánosság ereje maradt a küzdelemben.
Jó hír: megszűnhetnek a dugók az M7-esen
