lovarda
Lovagolni hívta a kiskorút, de inkább erőszakoskodott vele a lovardában

Az adóslistával is baj van. Alkotmányossági aggályokat vet fel Jóri András adatvédelmi biztos szerint az a törvénytervezet, amelyikben a kormány olyan adatbázis felállítását javasolja, ahol több millió magyar polgárról lehetne megtudni azt, hogy miként áll a felvett hitelek visszafizetésével. A biztos szerint a tervezet üzleti érdekeknek engedve korlátozná a személyes adatok védelméhez fűződő alkotmányos jogot.
A kormány ismét átlépi az alkotmányosság határát azzal, hogy az Országgyűlés jogait elvéve valamelyik alárendelt hivatalával hozatna létre kvázi törvényként működő útmutatókat és leiratokat. A parlament nemrégiben döntött arról, hogy azoknak a vállalkozóknak, akik a saját cégüktől fizetést kapnak, a minimálbér kétszerese helyett ezentúl – tevékenységük piaci értéke alapján – központilag meghatározott bér után kell befizetniük a társadalombiztosítási járulékot. A már kihirdetett jogszabály azonban a Vállalkozók és Munkáltatók Országos Szövetsége (VOSZ) szerint nem tartalmaz semmi közelebbit azzal kapcsolatban, hogy miként kell meghatározni a különféle tevékenységek piaci értékét, s a törvény nem hatalmaz fel egyetlen kormányszervet sem arra, hogy ezt a hiányosságot pótolja. Ennek ellenére Oszkó Péter pénzügyminiszter a közelmúltban úgy nyilatkozott, hogy majd az APEH árazza be az egyes szakmákat. A VOSZ szerint akár az adóhatóság, akár egy másik hivatal végzi el ezt a feladatot, az mindenképpen az alaptörvénybe ütközik majd. Korábban az Alkotmánybíróság is több esetben rámutatott arra, hogy a jogalkalmazó hivatalok nem alkothatnak a választott parlament helyett jogot.
De nem csak ez a tervezett eljárás alkotmányellenes. A VOSZ szakértői szerint a vállalkozás szabadságának alaptörvényben rögzített jogába ütközik az, hogy a kifizetendő tb-járulékok kiszámolásának alapja, tehát a tevékenységek piaci értéke értelmezhetetlen és végrehajthatatlan, mert nem tudni, mit jelent, a meghatározás lóg a levegőben. Az ötlet piacellenes és életszerűtlen – fogalmaz közleményében a vállalkozói szervezet. Az érdekvédők úgy látják, a kabinet semmi mást nem akart, mint gyorsan feltölteni a tb-kassza hiányát, ám ezt a piacgazdaság elveivel ellentétesen és mindenféle közgazdasági hatástanulmány, felmérés nélkül tenné meg. A VOSZ figyelmeztet, hogy ha életben marad a kifogásolt törvényi rendelkezés, a közterhek várható jelentős emelkedése miatt számos vállalkozás tönkremegy.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.