A Magyar Nemzet augusztus 18-i számában a Főtáv A távfűtés mint a legolcsóbb fűtési mód című írásával kapcsolatban az alábbiakról tartjuk fontosnak tájékoztatni az olvasókat.
A cikk szerzője a jelenleg kiugróan magas – versenyhátrányt is jelentő – távfűtési költségek csökkentése céljából felsorolja lehetőségeiket – hődíj-, áfa- és alapdíjcsökkentés –, sőt célul tűzi ki, hogy a távfűtési költségek a más fűtési módok költségei alá kerüljenek, tehát a legolcsóbbak legyenek. Megemlíti az ÖkoPlusz energiamegtakarítást eredményező pályázatot mint a költségcsökkentés egyik tényezőjét.
Természetesen egyetértünk a céllal, hogy a távfűtés legyen a legolcsóbb fűtési mód, azonban hogy világosan láthassuk, mi a jelenlegi helyzet, részletes, a lakosságot meggyőző elemzéssel össze kell hasonlítani a távfűtés és a többi fűtési rendszer – távfűtés és például egyedi gázfűtés – jellemzőit és a számlák összegét.
Az egyik alapvető különbség az energiafelhasználás szabályozhatóságában, illetve szabályozhatatlanságában kereshető. A távfűtési számla fő tételei a fűtés és a melegvíz távhődíja, valamint a télen-nyáron felszámított alapdíj. Azokban a lakásokban, ahol nincs lehetőség a fűtés szabályozására – például egycsöves-átfolyós a rendszer –, és nem rendelkeznek vízórákkal sem, a lakók a lehető legnagyobb mértékben kiszolgáltatottak, mert semmiféle lehetőségük nincs a költségek csökkentésére, az energiamegtakarításra. Az egyedi fűtési rendszer gázszámlája viszont a lakó beavatkozásától függ, mert szabályozható a fűtés és a vízmelegítés energiamennyiségének felhasználása.
Amióta az Alkotmánybíróság kimondta, hogy alkotmányellenes a távfűtésről való leválás korlátozása, alapvetően új helyzet állt elő, amely szükségszerűen ki fogja mozdítani az eddig monopolhelyzetben lévő távhőszolgáltatókat a jelenlegi hő- és alapdíjképzési gyakorlatukból.
Nem vagyunk hívei a távhőszolgáltatás rendszeréről való leválásnak, egyrészt mert a leválások kritikus mértéke a távfűtés összeomlásához vezethet, amely felmérhetetlen vagyoni kárt jelentene az országnak, másrészt mert a szabályozható távfűtés nemcsak kényelmes, hanem környezetkímélő fűtési mód is. Nem véletlen, hogy a nyugati országokban kedvelt és elterjedt – feltételezhetően a megfizethető költségei miatt is. A távfűtés kényelmi és környezetkímélő előnyei miatt még elviselhető lenne egy 10-15 százalékos többletköltség a más fűtési módokkal élők fűtési számláihoz képest. Feltételezhető, hogy ilyen kis költségkülönbség esetén a lakosság is meggondolná a leválási szándékát, sőt a távhőszolgáltató új fogyasztókat is szerezhetne. Egyesületünk is támogatja a cikkben szereplő ÖkoPlusz programot, amelynek célja a távfűtés szabályozhatóvá tétele.
Javaslatunk: a fentiek alapján a Főtáv vagy más, semleges szervezet végeztessen és hozzon nyilvánosságra részletes összehasonlító számításokat a távfűtés és más fűtési rendszer jelenlegi lakossági terhei – és nem csak hődíja – között. A cikkükben felvetettek alapján valósítsák is meg azt a reális nagyságrendű és sürgős árcsökkentést, amellyel bizonyítható, hogy tényleg a távfűtés lesz a legolcsóbb fűtési mód!
Dr. Szabó Endre elnök,
Nagycsaládosok Országos Egyesülete
Döntött a kormány a Hévízi Tófürdőről
