Bár az E.ON felé fennálló tartozás törlesztése miatt valamennyi fogyasztó által a gázszámlában fizetett 17,5 forintos tétel októberben 3 forintra csökken, az elmúlt három hónapban ez az összeg komoly érvágást jelentett a mezőgazdasági feldolgozóipar számára. Azért épp ezt az ágazatot sújtotta a tavasszal megállapított külön díjtétel, mert számukra a zöldségfeldolgozás miatt a nyári időszak jelenti a csúcsszezont, vagyis ilyenkor van szükségük a legtöbb földgázra.
Szabó Zsolt, a hatvani Aranyfácán konzervgyár stratégiai szakértője lapunknak elmondta, augusztusban 8, szeptemberben pedig 10 millió forintos többletkiadásuk keletkezett abból, hogy a 17,5 forintos tétel bekerült az egyébként köbméterenként 55 forintos gázárba, tehát csaknem harmadával drágult számukra a fűtőanyag. – Igaz, hogy egyik oldalon a háztartásokat kíméli az, hogy a nyári időszakban került be ez a magas tétel a számlákba. Ugyanakkor a másik oldalról emiatt növekszik a termékeink ára, ami viszont nem jó a lakosságnak – fejtette ki Szabó Zsolt. Hozzátette, ezzel a lépéssel nem lehetett számolni még az év elején, ráadásul komoly versenyhátrányt okoz a magyar feldolgozóipari cégeknek a nemzetközi piacon. – Olyan, mintha különadót vetettek volna ki az iparágra – jegyezte meg a stratégiai szakértő.
Győri Tibor, a Kecskeméti Konzervgyár Zrt. termelési igazgatója szintén hasonló nagyságrendű többletköltségről számolt be. – Augusztusban és szeptemberben dolgozzák fel a paradicsomot és a csemegekukoricát, amely a leggőzigényesebb folyamat, vagyis ekkor fogyasztjuk el a legtöbb földgázt – mutatott rá. Számukra ez 2009 végéig mintegy 23 millió forintos kiadást jelent az év elején várthoz képest. Győri Tibor szerint a 17,5 forint beépítéséről szóló rendeletet tavasszal nem kellő körültekintéssel hozták meg, mivel ez diszkriminatív a már így is sok sebből vérző élelmiszer-ipari cégekkel szemben. Mint fogalmazott, a legnagyobb probléma az, hogy nem tudják kikerülni ezt a többletköltséget, mivel képtelenség elhalasztani a feldolgozást. Úgy véli, a termékek árában mindezt nem fogják tudni érvényesíteni, így tulajdonképpen veszteségként jelenik meg az összeg.
Mint arról korábban már többször beszámoltunk, a magyar kormánynak – végső soron a fogyasztóknak – 60 milliárd forintos tartozása halmozódott fel az E.ON-nal szemben, mert korábban a gáz felhasználói ára nem követte megfelelő mértékben a társaság beszerzési árait. Bár a konzervgyárakhoz hasonló nagyfogyasztók már évek óta a szabadpiacról szerzik be a fűtőanyagot, az ő tarifáikhoz is hozzátették a „törlesztőrészletet” úgy, hogy a rendszerhasználati díjak növekedtek emiatt.
Federer zavarba hozta az orosz teniszezőnőt, aki bosszúállásra készülhet + videó
