Árcsapdában a konzervipar

Mintha különadót vetettek volna ki a hazai mezőgazdasági feldolgozóiparra – így élik meg az ágazati szereplők, hogy épp a nyári hónapokban, számukra a csúcsszezonban került be a gáz árába az E.ON felé fennálló tartozás csökkentését célzó, köbméterenként 17,5 forintos tétel. Ez ugyanis vállalatonként 20 millió forint körüli többletköltséget jelent, amire év elején nem tudtak felkészülni.

Dékány Lóránt
2009. 09. 24. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Bár az E.ON felé fennálló tartozás törlesztése miatt valamennyi fogyasztó által a gázszámlában fizetett 17,5 forintos tétel októberben 3 forintra csökken, az elmúlt három hónapban ez az összeg komoly érvágást jelentett a mezőgazdasági feldolgozóipar számára. Azért épp ezt az ágazatot sújtotta a tavasszal megállapított külön díjtétel, mert számukra a zöldségfeldolgozás miatt a nyári időszak jelenti a csúcsszezont, vagyis ilyenkor van szükségük a legtöbb földgázra.
Szabó Zsolt, a hatvani Aranyfácán konzervgyár stratégiai szakértője lapunknak elmondta, augusztusban 8, szeptemberben pedig 10 millió forintos többletkiadásuk keletkezett abból, hogy a 17,5 forintos tétel bekerült az egyébként köbméterenként 55 forintos gázárba, tehát csaknem harmadával drágult számukra a fűtőanyag. – Igaz, hogy egyik oldalon a háztartásokat kíméli az, hogy a nyári időszakban került be ez a magas tétel a számlákba. Ugyanakkor a másik oldalról emiatt növekszik a termékeink ára, ami viszont nem jó a lakosságnak – fejtette ki Szabó Zsolt. Hozzátette, ezzel a lépéssel nem lehetett számolni még az év elején, ráadásul komoly versenyhátrányt okoz a magyar feldolgozóipari cégeknek a nemzetközi piacon. – Olyan, mintha különadót vetettek volna ki az iparágra – jegyezte meg a stratégiai szakértő.
Győri Tibor, a Kecskeméti Konzervgyár Zrt. termelési igazgatója szintén hasonló nagyságrendű többletköltségről számolt be. – Augusztusban és szeptemberben dolgozzák fel a paradicsomot és a csemegekukoricát, amely a leggőzigényesebb folyamat, vagyis ekkor fogyasztjuk el a legtöbb földgázt – mutatott rá. Számukra ez 2009 végéig mintegy 23 millió forintos kiadást jelent az év elején várthoz képest. Győri Tibor szerint a 17,5 forint beépítéséről szóló rendeletet tavasszal nem kellő körültekintéssel hozták meg, mivel ez diszkriminatív a már így is sok sebből vérző élelmiszer-ipari cégekkel szemben. Mint fogalmazott, a legnagyobb probléma az, hogy nem tudják kikerülni ezt a többletköltséget, mivel képtelenség elhalasztani a feldolgozást. Úgy véli, a termékek árában mindezt nem fogják tudni érvényesíteni, így tulajdonképpen veszteségként jelenik meg az összeg.
Mint arról korábban már többször beszámoltunk, a magyar kormánynak – végső soron a fogyasztóknak – 60 milliárd forintos tartozása halmozódott fel az E.ON-nal szemben, mert korábban a gáz felhasználói ára nem követte megfelelő mértékben a társaság beszerzési árait. Bár a konzervgyárakhoz hasonló nagyfogyasztók már évek óta a szabadpiacról szerzik be a fűtőanyagot, az ő tarifáikhoz is hozzátették a „törlesztőrészletet” úgy, hogy a rendszerhasználati díjak növekedtek emiatt.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.