Friss, hazai tej lesz az iskolákban

Az országszerte egyre nagyobb sikereket elérő, a tejágazat megmentésére létrehozott közvetlen értékesítési program után egyes termelőszövetkezetek most új ötlettel rukkoltak elő. A friss tejet adó automaták kihelyezésével a közintézményekbe is eljuthat a kiváló minőségű magyar ital. Már sok oktatási intézmény, kórház, sőt fitneszcentrum is jelezte, szívesen üzemeltetne ilyen gépet.

Vass-Gabay Dorka
2009. 09. 05. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Folyamatosan nő a kereslet az egyes vásárcsarnokok, üzletközpontok közelében tavasszal kihelyezett, friss tejet adó automaták iránt, de számos közintézmény újabb kihívás elé állította a tejtermelő szövetkezeteket. Több társaságot is azzal kerestek fel, miként üzemeltethető egy-egy ilyen automata az épületen belül.
– Az egészségügyi előírások szerint nyers tejet nem szabad oktatási intézményekben árulni. Hiába kiváló a magyar termék, egyes országokban – ilyen például Románia – a szarvasmarha-állomány nem mentes a tbc-től és más betegségektől. A miattuk hozott szigorú jogszabályt azonban minden tagországnak be kell tartania, ez nehezíti a terjeszkedést – tudtuk meg Hegedűs Imrétől. A Bicskei Mezőgazdasági Zrt. vezetője lapunknak elmondta, a szükséges pasztörizálás ugyanakkor nem lehetetlen, bár a legtöbb üzemnek nincs ilyen berendezése. A Fejér megyei cég egy hónapja állította ki első tíz tejautomatáját, amelyet a helyiek örömmel fogadtak, a boltok forgalmát pedig nyomban növelte. A tervek szerint a gyártó cég továbbfejleszti a gépeket, hogy a szükséges pasztörizálás után kakaó vagy gyümölcsszirup hozzáadásával ízesített tejet is ihassanak majd a gyerekek. Szerencsés esetben hat-nyolc hónap múlva piacra kerülhetnek a kezelt, de továbbra is kiváló minőségű tejtermékek.
A Komárom-Esztergom megyei Solum Zrt. elsőként vágott bele a multinacionális cégeket kikerülő közvetlen értékesítésbe, a cég vezetőjének megfogalmazása szerint az ötletet a kényszer szülte. – Az uniós piacon jelentős többlet van, ezért a tejautomaták kihelyezése szinte az egyetlen megoldás az életben maradásra. Úgy tűnik, a sok vízízű importtermékre kisebb igény van, ezt a lehetőséget kell kihasználnunk – mondta Czita János lapunknak. A terjesztéshez elengedhetetlen enyhe pasztörizálás technológiáján a Solum Zrt. is dolgozik, ők egy egész üzemet alakítanának ki annak érdekében, hogy a friss tej az iskolákba is eljusson.
– Amint a termelőszövetkezetek eleget tesznek az EU előírásainak, az iskolák nyugodt szívvel adhatják a tejet a diákoknak – tudtuk meg Bakos Erzsébettől, a Tej Terméktanács szakmai koordinátorától. Ráadásul az oktatási intézmények gyakorlatilag ingyen juthatnak ilyen tejautomatához, hiszen az a termelő tulajdonában marad. A gyerekek annyi tejet kapnak, amennyi pénzt bedobnak, az iskolának pedig csak az üzemeltetéshez szükséges közüzemi díjat kell állnia.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.