Nigel Farage, a Reform UK vezetője a hétvégén azt követelte, hogy a brit parlamentet szeptemberben rendkívüli ülésre hívják össze, miután a Buckingham-palota megerősítette, hogy Donald Trump amerikai elnök és a first lady, Melania Trump szeptember 17–19. között az Egyesült Királyságban tartózkodik – írja a Daily Mail.

Farage rámutatott, hogy Trump az első modern kori vezető, aki másodszor is állami látogatást kapott, az elsőre 2019-ben került sor.
Hangsúlyozta, kétségtelen, hogy az USA a legfontosabb szövetségesük, ezért méltánytalannak tartja, hogy az alsóház a „pártkonferencia-szezon” miatt szünetel, így nem biztosított a lehetőség Trump beszédére a parlament előtt – ahogyan Macronnak az adott volt múlt héten.
A Guardian és a Financial Times is beszámolt róla, hogy a látogatás idejét kifejezetten a parlament őszi szünetére időzítették, hogy elkerüljék az esetleges politikai vitákat és tüntetéseket, amelyek Macron megszólalását sem kímélték.
Farage óvatos kritikát fogalmazott meg a Munkáspárt egy részével szemben is, akik petíciót indítottak a beszéd megakadályozására.
Ugyanakkor rámutatott, hogy a parlament „visszahívása” lehetővé tenné a tisztelet megadását Trumpnak, akit szerinte a brit–amerikai kapcsolatok erősítésének szimbolikus képviselőjének kellene tekinteni.
Egyes baloldali képviselők – elsősorban a Munkáspárt soraiból – attól tartanak, hogy Trump irritálja a közvéleményt, és jelentős londoni tüntetésekre kerülhet sor. Felmérések szerint az amerikai elnök közkedveltsége a brit lakosság körében alacsony, ezért igyekeznek korlátozni az állami szintű szereplését.
Farage azonban kitart követelése mellett, hangsúlyozva, hogy Trump „nagyon is üdvözlendő vendég” a britek szerint, és hozzátette: ha egyszer a parlament komoly szavazási többséggel ülésezik, Trump szónoklata pozitív diplomáciai üzenet lehet.
Emmanuel Macron látogatásának diplomáciai gesztusai – állami bankett a windsori kastélyban, hintós felvonulás és beszéd a parlamentben – még inkább kiélezték a kérdést, hogy Trump miért nem kap hasonló lehetőséget.
A múlt heti Macron-látogatás történelmi előrelépésnek számított a brexitet követő brit–francia viszonyban.
A brit kormánynak és a parlamentnek tehát döntenie kell: ragaszkodik-e a korábbi forgatókönyvhöz, vagy elismeri Trump állami rangját – akár a pártkonferencia-szünet ellenére is.
Borítókép: Nigel Farage (Fotó: AFP)