Füst és bűz Dunaharasztiban

Dunaharasztiban a Határ úton és környékén lakók – javarészt kisgyermekes családok – a szélső háztól négyszáz méterre működő aszfaltkeverő üzem füstjétől szenvednek. A folyamatosan érkező bejelentések hatására az önkormányzat környezetvédelmi felülvizsgálatot rendelt el.

Babicz Beáta
2009. 09. 21. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Károsodást idézhet elő a triklór-etilén. Egészségre veszélyes anyag a triklór-etilén, amely visszafordíthatatlan károsodást idézhet elő az emberi szervezetben. Kis mennyiségben altató hatású, nagy mennyiségben azonban mérgezést okozhat. Ennek tünetei az émelygés és a hányás, amely akár halálos kimenetelű is lehet.


Több száz dunaharaszti család küzd az önkormányzattal, ugyanis négyszáz méterre a település legszélső utcájától 2005-ben aszfaltüzem épült, és a bűz, a légszennyezés elviselhetetlen számukra.
A gyárhoz legközelebb eső Határ úti sorházakban zömmel kisgyermekesek élnek, a közelben két óvoda és egy iskola is működik. A Határ úton és környékén lakók még januárban felkeresték panaszukkal Kerekes Gabriellát, a Dunaharaszti Környezetbarát Egyesület elnökét, aki levélben kért segítséget a Greenpeace Magyarország Egyesülettől és a Levegő Munkacsoporttól, de választ a mai napig nem kapott. A Környezetvédelmi és Vízügyi Minisztériumnak is beszámolt a helyzetről, ők májusban továbbították a bejelentést az Országos Környezetvédelmi, Természetvédelmi és Vízügyi Főfelügyelőségnek, onnan azonban nem érkezett visszajelzés. Legutóbb egy nemzetközi környezetvédelmi szervezet, az EMLA Egyesület ígért segítséget.
A településen uralkodó széljárás északnyugati, ami elvileg kedvező lenne, azonban az aszfaltkeverő torony magaslatra épült, így szélcsend idején a füst és a szag beteríti a környéket. Az előírásoknak megfelelően létesítettek ugyan védősávot, de az csupán néhány magoncból és egy palánkból áll.
A gyár üzemeltetéséhez szükséges engedélyek kiadását a Közép-Duna-völgyi Környezetvédelmi, Természetvédelmi és Vízügyi Felügyelőség többek közt az alábbi feltételhez kötötte: „A labortevékenység technológiából származó triklór-etilén légszennyező anyag határérték alatt történő kibocsátásának biztosítása érdekében megfelelő hatékonyságú leválasztóberendezést kell alkalmazni.”
Az aszfaltüzem a Colas Építő Zrt. tulajdona. A társaság képviselője közölte, hogy az összes lépésükről tud az önkormányzat, egyébként pedig mindent megtesznek, hogy megszüntessék a panaszra okot adó jelenségeket.
Pékó Zoltán fideszes önkormányzati képviselő áprilisban interpellációt intézett ez ügyben Szalay László szocialista polgármesterhez. „Tudja-e, hogy van olyan kisgyerek, aki ébredés után, amikor a tömény aszfaltszagot érzi, hányingerrel és hányással küszködik nap mint nap? Mondták-e már önnek, hogy van olyan lakos, aki, mióta odaköltözött, állandó allergiával és torokfájással küzd?” – kérdezte a képviselő. Szalay László azt nyilatkozta: ha van olyan dolog Dunaharasztiban, ami egy embert is zavar, az őt is zavarja, s megígérte, hogy elrendelik a környezetvédelmi felülvizsgálatot. A polgármester kérdésünkre elmondta, hogy már születtek részeredmények. A környezetvédelmi felügyelőség a levegőben található szennyező anyagok mennyiségét határértéken belülinek találta. A helybéliek ellenben elmondták, hogy az üzemben nem folyamatos a termelés, van, amikor hetekre leáll a munka. Lehetséges, hogy a légszennyezést vizsgáló mobilállomás épp akkor végezte méréseit, amikor nem is zajlott aszfaltgyártás, ezért a mérési eredmények megtévesztők lehettek.
Az önkormányzat saját költségére kirendelt vizsgálóbizottsága megállapította, hogy a szaghatás valóban jóval a tűréshatár felett van. Hazánkban az elviselhető bűz mértékére nincs jogszabály, de az unióban igen. Így erre hivatkozva felkeresték a gyár vezetőségét, amely ezután kötelezte magát, hogy zárttá teszi az anyagkiadást, és elszívóberendezéseket is alkalmaz. Ezt szeptember végéig kell megvalósítani.
Az aszfaltkeverő üzem legjobb tulajdonsága, hogy mobil. A közelben élők szerint az önkormányzat felajánlhatna egy másik, a lakóházaktól messzebb lévő területet a Colas Építő Zrt.-nek, ahol nyugodtan folytathatná tevékenységét a cég. A város déli határában például működik egy aszfaltüzem, amely nem okoz gondot, mivel sík területre, a családi házaktól kellő távolságra épült.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.