Bár a Komlós János-emlékgyűrűt már nem osztják ki a Mikroszkóp Színpad évértékelő társulati ülésein, ebben az évben kivételt tettek a színházi vezetők. Sas József munkáját ugyanis a már megszűnt, de e jeles alkalomból „elővarázsolt” gyűrűvel ismerte el a társulat.
A Fővárosi Ítélőtábla szerint mindenesetre bizonyított, hogy Sas szándékosan követett el hétrendbeli, minősített – azaz nagy értékben elkövetett – adócsalást; ő volt az, aki miatt a múlt évben a balliberális értelmiség minden követ megmozgatott, hogy megkaphassa a Kossuth-díjat. Gyurcsány Ferenc akkori miniszterelnök végül visszavonatta a kitüntetésre való előterjesztést – igaz, akkor az ítélet még nem emelkedett jogerőre. Elítélése kapcsán a direktor egyébként a nyilas időket emlegette. Sas József nem pénzbeli betétjével a Mikroszkópot működtető cég 49 százalékát birtokolja, a főváros 1,53 milliós készpénzbetéttel a teátrum többségi tulajdonosa. A Mikroszkóp évente közel 120 millió forint önkormányzati és állami támogatásból gazdálkodik, veszteséggel. A nagy visszatérés hírét Selmeczi Tibor megbízott vezető jelentette be. November végén a Mikroszkóp egy új bemutatóval köszönti az adócsaló kollégát.
– Az egész ügy kész kabaré. A probléma legfőképpen az, hogy ez a színház 120 millió forint állami és önkormányzati pénzt kap. Ők azt hangsúlyozzák, hogy a műsoraik magas piaci értékkel bírnak. Ha ez tényleg így van, akkor ezt a támogatási pénzt nem kéne megkapniuk – fogalmazott az üggyel kapcsolatban Csomós Miklós, a fővárosi kulturális bizottság fideszes alelnöke. – A Mikroszkópon futó daraboknak nincs kulturális tartalma, ezért nem is szabadna őket a művészeti célokra elkülönített keretből támogatni. Másfelől saját magukat pedig nem tudnák eltartani. A visszatéréssel kapcsolatban csak annyit, hogy Sas József kisebbségi tulajdonosként beleszólhat az igazgatói pályáztatásba, így megvan az esély, hogy a saját malmára hajtja a vizet. Bármilyen minőségben is tér vissza a színházba, egyáltalán nem tartom helyesnek – vélte Csomós Miklós.
Sas József az évadnyitó ülésen kemény munkára szólította fel a társulatot, mivel szerinte a teátrumot a megszűnés veszélye fenyegeti. Azonban a Fővárosi Közgyűlésben szándék van arra nézve, hogy kivásárolják a volt direktor kisebbségi tulajdonrészét. Így a teátrumot működtető cég egyszemélyes nonprofit kft.-ként százszázalékos fővárosi tulajdon lenne.
Karácsonyék még nagyobb adósságba vernék Budapestet Rákosrendező miatt
