Kivont szablyákkal

A hetven évvel ezelőtt Lengyelország ellen megindított háború olyan geopolitikai manőverezés következménye, amelyben ami elromolhatott, el is romlott. Németország számára pedig nem csupán egy diktátor eszelős terve volt: folyománya a kísérletnek, hogy Berlin kitörjön abból a harapófogóból, amelybe Hitler 1939 tavaszára belelavírozta Németországot.

2009. 09. 07. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Jósef Lipski berlini lengyel követ úgy vélte, a háború kitörésekor azonnal forradalom robban ki a birodalomban,
s a lengyel haderő komolyabb ellenállás nélkül masírozhat Berlinig.


Ami Hitlernek 1938-ban Münchenben sikerült, Lengyelország esetében már nem. Mert aligha állhatott érdekében a náci diktátornak újabb világháború, tekintve, hogy a német hadvezetés is tisztában volt azzal, hogy megvívására a Wehrmacht nincs felkészülve. Németország számára azonban kelet felé vezetett az út abból a szorításból, amelyet nem kis részben épp Hitler politikája idézett elő.
Hitler már pár héttel a müncheni egyezmény után (amely még a nyugati hatalmak beleegyezésével született), 1938. október 21-én utasítást adott – Németország geostratégiai és hadiipari helyzetének megerősítése érdekében – a maradék Csehország megszállásának előkészítésére, melyre kiváló ürügyet szolgáltatott a helyzetükkel elégedetlen, a csehszlovákizmusból kiábrándult szlovákok függetlenségi törekvése.
Pozsonyban 1939. március 14-én kikiáltották az „önálló” szlovák államot, melynek politikai „függetlenségét”, területi integritását a március 23-i megegyezés értelmében a német birodalom garantálta. E megállapodás értelmében használhatta fel a Wehrmacht a lengyelországi támadáshoz az ország területét, közlekedési infrastruktúráját, amiért cserébe Lengyelország szétverése után visszakapta az 1920-ban, 1923-ban és 1938-ban Varsó által elfoglalt területeket.
Beszédes az is, hogy Hitler 1938 nyarán még hajlandó lett volna Magyarországnak visszaadni az egész Felvidéket, ha Budapest vállalja a békebontó szerepét, és hadat üzen Prágának.
A cseh hadiipar és a megszálláskor zsákmányolt, 36 hadosztály felfegyverzésére elegendő hadianyag – mely akkor a Wehrmacht igényeinek közel harmadát biztosította – nélkül lehetetlen lett volna a lengyel és a nyugati hadjárat győzelmes befejezése.
Hitler 1939. március 21-én a korridorprobléma kezelésére tett javaslatot Varsónak. Úgy vélte, Lengyelország esetében is ki tud kényszeríteni egy etnikai alapú, második müncheni megállapodást. Javaslata szerint Danzig visszakerülne a birodalomhoz, míg Kelet-Poroszországot „területen kívüli” vasútvonalakkal és autópályával kapcsolnák az ország többi részéhez, amiért cserébe hajlandó lenne a status quo garantálására. (Az első világháborút lezáró békeszerződésben biztosított lengyel tengeri kijárat elvágta az anyaországtól Kelet-Poroszországot, és a Népszövetség felügyelete alatt álló, „független” városállammá nyilvánította a 98 százalékban németek lakta Danzigot.) Az „idők szavát” megértő litván kormány március 23-án visszaadta Németországnak az 1921-ben megszállt Memel-vidéket.
A Danzigra vonatkozó német igény azonban az 1934 óta kiegyensúlyozott német–lengyel viszony rohamos romlását vonta maga után. Március 26-i válaszában Varsó e tervet casus bellinek nevezte. Londont és Párizst eközben Csehország 1939. március 15-i megszállása a megegyezési politika feladására és a további német terjeszkedés akár fegyverrel történő megakadályozására sarkallta.
Nagy-Britannia és Franciaország ennek megfelelően március 31-én feltétel nélkül garantálta Lengyelország nyugati határait. A berlini „ajánlatot” követő részleges lengyel mozgósításra válaszul április 3-án Hitler aláírta a Fehér eset fedőnevű hadműveleti utasítást, mely a kétoldalú viszony további romlása esetére a lengyel haderő megsemmisítését tűzte ki célul. A siker politikai feltételének nevezte Varsó diplomáciai izolálását, a háború Lengyelországra korlátozását.

Szovjet erő

Az előkészületeket szeptember 1-jéig kellett befejezni, mivel a meteorológiai adottságok miatt ez volt a támadó hadműveletek megindításának legkésőbbi dátuma. Hiszen a szeptember közepén beálló ködös-esős időjárás megnehezítette volna a légierő tömeges bevetését, valamint a sártengerré váló utak a gépesített alakulatok gyors előrenyomulását. Április 28-i beszédében Hitler – hivatkozva London bekerítési törekvéseire – felmondta az 1935-ben megkötött német–brit flottaegyezményt és a német–lengyel megnemtámadási szerződést. Ám Hitler e politikával 1939 nyarára Németországot kilátástalan helyzetbe manőverezte. A Wehrmacht 1943–44 előtt a legoptimistább vélemények szerint sem vehette fel eredményesen a harcot a nyugati szövetségesekkel. Az Olaszországgal 1939. május 22-én megkötött acélpaktum sem jelentett komoly segítséget, hiszen Róma, tartva az angol flottától, nem merte magát fegyveresen Berlin mellett elkötelezni. Így a Führer a megalázó visszavonulás vagy Sztálin mind konkrétabb szövetségesi ajánlata közül választhatott.
A harmincas években a Szovjetunió megteremtette a világ legerősebb hadseregét, s létrehozta a fenntartásához nélkülözhetetlen hadiipart. Az 1936–38-as tisztogatások garantálták Sztálin megkérdőjelezhetetlen hatalmát a párton és a hadseregen belül, s megnyitották az utat a világháborúban nevet szerzett, ambiciózus és jól képzett szovjet tisztek felemelkedése előtt. A sztálini Szovjetunió – melynek addig egy antibolsevista nagykoalíció megakadályozása volt a legfőbb célja – most már minden más hatalomnál felkészültebb és ezért érdekeltebb volt 1939-ben egy európai háború kirobbanásában. Hiszen Moszkva számára világos volt a világforradalmi lendület kifulladása után, hogy csak fegyveres konfliktus esetén van lehetősége érdekszférájának kiterjesztésére.
Sztálin elsőként a nyugati hatalmakat kívánta az 1939. április 14-én megkezdett tárgyalásokon egy németellenes offenzíva tervének megnyerni. Augusztus 15-i ajánlatában a Vörös Hadsereg 136 hadosztályt, ötezer löveget, tízezer harckocsit és ötezer-ötszáz repülőgépet állított volna ki erre a célra. Ez az inváziós erő több mint dupláját tette ki a Wehrmacht erejének.
A szovjet diktátor az első változat sikertelensége esetén másik tervvel is készült arra, hogy a háborúból hasznot húzzon: terve szerint megnemtámadási szerződéssel megszabadítja a német vezetést a kétfrontos háború rémétől, és lehetővé teszi számára a Lengyelország elleni támadást. Így Németország válik agreszszorrá, amit követni fog a francia és brit hadüzenet. Az ezután létrehozott brit tengeri blokád miatt Németország a háború folytatásához nélkülözhetetlen nyersanyagokat csak a Szovjetuniótól, illetve rajta keresztül tudja beszerezni. Ezért Moszkva támogatásának árát kedve szerint szabhatja meg. S az elhúzódónak gondolt háború után – bármelyik fél győzne – nem lesz abban a helyzetben, hogy a szovjet feltételeknek ellentmondjon.
Miután Varsó augusztus 19-én határozottan elutasította a szovjet részről követelt átvonulást, és Párizs és London sem látszott alkalmasnak a támadó fellépésre, Sztálin a német szövetség mellett döntött. (Varsó joggal tartott attól, hogy a Vörös Hadsereg nem elégedik meg az átvonulással, és hosszabb időre is náluk feledkezik.) Az e napon a politikai bizottság tagjai előtt mondott beszédében a szovjet diktátor világosan kifejtette: elsődleges célja a kapitalista hatalmak összeugrasztása, amelyre mint a kontinentális Európa elfoglalásának és bolsevizálásának első lépcsőfokára tekint. Sztálin tervének első fele maradéktalanul bevált, s jóindulatú semlegességéért cserébe az augusztus 23-án aláírt Molotov–Ribbentrop-paktum Lengyelország keleti fele mellett Lettországban, Észtországban, Finnországban és Besszarábiában ismerte el a Szovjetunió érdekeit. Ribbentrop hazatérte után úgy összegezte moszkvai tapasztalatait, hogy olyan jól érezte magát, mintha a párt régi harcosaival találkozott volna. Hiszen mindkét diktatúra a „versailles-i szerződés torzszülöttjének” tartotta Lengyelországot.
A paktum aláírása ellenére Varsó továbbra is hajthatatlannak mutatkozott Danzig és a Lengyelországban élő német kisebbség kapcsán. Stratégiai helyzetének ilyen fokú félreértelmezése egyrészt a nyugati szövetségesekben való vak bizalmával magyarázható. Május 19-én katonai megállapodást kötött Franciaországgal, melynek értelmében német agresszió esetén Párizs tizenöt nappal mozgósítása után hadereje nagy részével támadást indít Németország ellen. Ez a megállapodás azonban ellentmondott az első világháború kategóriáiban gondolkodó francia vezérkar elgondolásainak, amely csak 1940 tavaszára, a brit erősítések beérkezése utánra tervezte a támadást. Azt, hogy addig a lengyel hadsereg ki tud tartani a nagyobb hadműveleteket lehetetlenné tevő rossz időjárás miatt, Párizsban biztosra vették.
Varsóban félreismerték a németországi viszonyokat is, hiszen például Jósef Lipski berlini lengyel követ úgy vélte, a háború kitörésekor azonnal forradalom robban ki a birodalomban, s a lengyel haderő komolyabb ellenállás nélkül masírozhat Berlinig. Varsó végzetesen túlértékelte saját erejét – a mozgósított, körülbelül kétmilliós lengyel hadsereg létszáma azonos volt az alig négy éve felállított Wehrmachtéval –, és hitt a Németország elleni háború megnyerésében. A lengyel elit jó része ekkor Kelet-Poroszország, Pomeránia és Szilézia bekebelezéséről álmodott, ezért augusztus 23. után is hajthatatlan maradt Danzig kérdésében. Az öncsalás legszomorúbb példáját a Pomorska lovasdandár szeptember 3-i támadása nyújtotta, amikor kivont szablyákkal támadták meg a 3. német páncéloshadosztály tankjait. De ezek a tankok már nem a hadgyakorlatokon használt papír- és ponyvamakettek, hanem valódi páncélosok voltak…

Rebellisek

Hitler egyébként augusztus 25-én – értesülve a brit–lengyel szövetségről, valamint Olaszország semlegességéről – az utolsó pillanatban még leállította az augusztus 26-ra tervezett támadást, és még egy kísérletet tett követeléseinek diplomáciai úton történő keresztülvitelére. Mivel nem sikerült minden alakulatot időben értesíteni, a 14. hadsereg néhány Szlovákiában állomásozó egysége támadásba lendült, majd a helyzet tisztázódása után visszavonult német területre.
Hitler úgy vélte, ha ő tudja diplomáciailag bekeríteni Lengyelországot, akkor Varsó az utolsó pillanatban engedni fog Danzig kérdésében, vagy a nyugati hatalmak, belátva kudarcukat, egy új Münchenben járulnak hozzá a határok megváltoztatásához. Ráadásul a Szovjetunióval augusztus 23-án kötött Molotov–Ribbentrop-paktum és az azt követő gazdasági megállapodások hatástalanná tették az első világháború talán leghatékonyabb brit fegyverét, a tengeri blokádot. Miután ultimátumára – melyben egy lengyel teljhatalmú megbízott Berlinbe küldését követelte – Varsó nem reagált, a Führer augusztus 31-én kiadta a másnapi támadási parancsot.

A lengyelországi hadjárat

A Wehrmacht szeptember 1-jén lendült támadásba. Bár létszámfölénye minimális volt – 1,5 millió némettel 1,3 millió lengyel katona állt szemben –, az elavultan kiképzett és vezetett lengyel hadsereg napok alatt összeomlott a Luftwaffe csapásai és a páncéloshadosztályok rohamának súlya alatt. Szeptember 3-án ugyan London és Párizs hadat üzent, de erejükből csak egy szimbolikusnak is alig nevezhető támadásra futotta. Pedig még most is könnyedén győzhettek volna, hiszen a német csapatok minimális fölényüket a keleti fronton a nyugati front védtelenül hagyásával érték el.
A színfalak mögött Hitler már korántsem sugározta azt a magabiztosságot, amellyel a páncélosok Lengyelországban előretörtek. Mindvégig egy „második Münchenben” bízott, és szinte összeomlott, mivel tudta, Németország képtelen a kétfrontos harc folytatására. Mint Alfred Jodl, a véderő-főparancsnokság vezetési hivatalának főnöke a nürnbergi perben kijelentette: „Hogy mi már 1939-ben nem vallottunk kudarcot, az annak a körülménynek volt köszönhető, hogy a lengyelországi hadjárat alatt a becslések szerint 110 francia és brit hadosztály teljesen passzív maradt a 23 német hadosztállyal szemben.”
Ráadásul Berlinnek nem sikerült e napon a Lengyelország elleni akcióba bevonnia a Szovjetuniót, ezzel hadiállapotba keverni a nyugati hatalmakkal. (Hitler nem tudta, hogy az augusztus 25-i brit–lengyel szerződés titkos záradéka értelmében Londont csak a nyugati irányból jövő támadás kötelezte automatikus hadüzenetre.) A gyors német előrenyomulás azonban a zsákmány biztosítására készteti a szovjet vezetést, így szeptember 17-én a „rend helyreállítása érdekében” a Vörös Hadsereg megkezdte a bevonulást Kelet-Lengyelországba. A sikertelen kitörési kísérletek után, szeptember 18–19-én kapitulált a német csapatok által bekerített lengyel „Posen” és „Pomerellen” hadsereg. Szeptember 19-én bezárult az ostromgyűrű Varsó körül, s miután a város ötszöri felszólítás után sem adta meg magát, szeptember 24-én a Luftwaffe megkezdte a város bombázását. A légitámadások következtében a város védői Juliusz Rómmel tábornok vezetésével szeptember 28-án tették le a fegyvert. E napon írták alá Moszkvában a német–szovjet befolyási övezeteket újraszabályozó „barátsági” és határmegállapodást.
Sztálin javaslatára, aki szabadulni igyekezett a rebellis lengyelektől, Németországhoz került a lublini és részben a varsói vajdaság területe, ellentételezésként Litvánia a szovjet érdekszféra részévé vált. A megállapodás egyik titkos protokollja közös fellépést célzott meg mindenféle lengyel nemzeti agitációval szemben. Míg bizalmas kiegészítése a szovjet érdekszférában élő „népi németeknek” tette lehetővé a kivándorlást Németországba. A szeptember 28-án Észtországra, október 5-én Lettországra, október 10-én Litvániára kényszerített segítségnyújtási szerződés lehetővé tette, hogy a Szovjetunió ezen országokban katonai támaszpontokat hozzon létre. Sztálin kezdettől fogva mindenféle lengyel államiság ellen foglalt állást, így a megszállt keleti lengyel területek a szovjet módszerekkel megtartott választások után, október 27-én „kérték” felvételüket a Szovjetunióba. Hitler – miután október 12-én létrehozta a főkormányzóságot – az államiság lehetőségét csak 1940 nyarán vetette el, amikor világossá vált, hogy nem tud különbékét kötni Londonnal.
Október 6-án Lublin térségében kapituláltak az utolsó még harcoló lengyel szárazföldi csapatok, bár a fel-fellángoló partizántevékenység elfojtása csak 1940 tavaszára sikerült. A hadjáratban hetvenezer lengyel katona esett el, 133 ezer sebesült meg, körülbelül 700 ezer esett német, 300 ezer szovjet fogságba. Közel 120 ezer katonának – főként Magyarországon keresztül – sikerült elmenekülnie a német érdekszférából, ők később a szövetségesek oldalán harcoltak hazájukért.
A német veszteségek 10 500 halottal és 30 ezer sebesülttel alacsony szinten maradtak. A hivatalos szovjet adatok alapján a „rendteremtés” 740 halottba és 1900 sebesültbe került.
A partizánharc mellett a lengyelországi németek elleni augusztus–szeptemberi atrocitások – amelyeknek óvatos becslések szerint is ötezren estek áldozatul – szolgáltatták az ürügyet a lengyel vereség utáni német kegyetlenkedésekre. Még rosszabbul jártak azok, akik szovjet megszállás alá kerültek: egyes becslések szerint 1939 és 1941 júniusa között több mint félmillió „osztályellenséget” likvidáltak Lengyelország területén.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.