(Köln)
Korrupciós botrány rázza meg a német egészségügyet. A kapacitásuk maximális kihasználásáért aggódó kórházak jelentős honoráriumokkal igyekeznek befolyásolni a családi orvosokat, hogy pácienseiket hozzájuk utalják be. A betegbiztosítókkal szerződéses alapon működő orvosok érdekképviselete korrupcióellenes szervek létrehozását szorgalmazza az illegális premizálás megakadályozására. „Ezerötszáz eurót is fizetnek egy combízület-operációval beutalt páciensért” – hangoztatja egy ortopédspecialista. Másik sebész kollégája ötszáz és ezer euró között mozgó összegekről beszél egy-egy csípő- vagy térdoperáció ellenében. Az illegális gyakorlat átfogó méreteiről egyelőre nincs megbízható információ, de az egyik kölni lap által közölt adat alátámasztja az orvosok és a klinikák közötti korrupcióban rejlő lehetőségeket. A „Kölner Stadt-Anzeiger” utal az Engleskirchenben működő Sank-Joseph kórház példájára, ahol 2009 első negyedében négyszáz százalékkal több operációt számoltak el a betegbiztosítókkal szemben, mint a tavalyi esztendő hasonló időszakában.
A Német Kórházak Társasága és az orvosok szövetségi kamarája beismerte, pénzt fizettek és kaptak annak ellenében, hogy betegeiket a honorárium fizetésére hajlandó klinikákra utalják át. A kezdeti sajtóinformációkat időközben megerősítette Ulla Schmidt, a szövetségi egészségügyi tárcát vezető miniszter asszony, aki súlyos visszaélésről beszélt, és elrendelte a szükséges vizsgálatokat. A törvénytelen beutalásokról keringő értesülések jelentősen eltérnek egymástól. Az orvosi kamara szerint a kórházi beutalások húsz-harminc százaléka illegális, a klinikák viszont mindössze öt százalékot emlegetnek. Ha azonban a kapacitásuk kihasználásáért aggódó kórházak versengését vesszük alapul, akkor hihető, hogy évente százezrekre rúg az illegális beutalások statisztikája.
A törvényellenes eljárás – a kormány megbízottja szerint – komolyan veszélyezteti a betegek érdekeit, hiszen nem tudják, hogy egészségük érdekében vagy kizárólag pénzügyi okokból kerültek kórházba. Karl Lauterbach, a szociáldemokraták szakértője, a prémiumot egy szintre helyezi a pácienseket fenyegető veszéllyel. Példaként a rákos megbetegedésben szenvedőket hozza fel: „Őket olyan klinikán kell elhelyezni, amely számukra optimális ellátást biztosít, és nem abban a kórházban, amely a megvesztegetés legmagasabb summáját teszi le az asztalra.”
Frank Ulrich Montgomery, az orvosi kamara elnökhelyettese, eltúlzott vádaskodásról beszél, de egyetért azzal, hogy korrupcióellenes állomásokat hozzanak létre az illegális premizálás felszámolására.
Újabb pusztító vihar csaphat le Magyarországon, miközben még tart a károk felszámolása
