Lopva nőszők

Darwin fő művének, A fajok eredetének megjelenése előtt száz évvel az egyre sokasodó  felfedezések hatására a svéd botanikus, Carl von Linné saját korábbi álláspontját is megváltoztatva felvetette az élőlények változásának lehetőségét. Bár az evolúció felfedezéséig nem jutott el, az állatok és a növények rendszerezésében elért eredménye csak Darwinéval vethető össze.

Molnár Csaba
2009. 09. 21. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Linnaeus (aki csak nemesi rangra emelése után vette fel a nálunk ismertebb Carl von Linné nevet) a XVIII. század közepén ellátogatott a dél-svédországi Helsingborgba, ahol egy sziklát szemlélve megfigyelte, hogy felváltva követték egymást benne a pala- és a homokkőrétegek. Így írt jegyzetfüzetébe: „A pala a homokkőrétegek közé ékelődött. A homokkő egykoron laza homok volt, a pala pedig egyszerű piszok. De ehhez [az átalakuláshoz] mérhetetlen időre volt szükség. Döbbenten állok ezen a magaslaton, alattam letűnt korok lenyomatai.” Linnaeus felismerte, hogy a Föld sokkal régebbi, mint az akkoriban elfogadott néhány ezer év, és a geológiai formák kialakulásában nem az özönvíz játszotta a főszerepet: „Az, aki mindezt az özönvíznek tulajdonítja, amely hirtelen jött és ment, teljesen járatlan a természettudományokban, vak, csak mások szemén keresztül képes látni, ha egyáltalán képes bármit is felfogni.”
Fiatalkorában Linnaeus nem sokban különbözött a XVIII. század más természettudósaitól. Lelkész fiaként iratkozott be az egyetem orvosi karára.
– Linnaeus orvos volt, hiszen akkor még nem létezett önálló botanikusi szakma. Hamar kiderült azonban, hogy jobban érdeklik a növények, mint a gyakorlati orvoslás – mondja Cecilia Bergström, a Linnaeus uppsalai botanikus kertjének egyik sarkában álló, korábban az igazgató szolgálati lakásául szolgáló házban berendezett múzeum kurátora. – A kert funkciója alapvetően az volt, hogy benne gyógynövényeket termesszenek, és az orvostanhallgatók itt megismerkedhessenek a különféle gyógyfüvekkel.


Az Uppsala történelmi központjában lévő kertben mintha megállt volna az idő.
– Linnaeus elrendezésének megfelelően elkülönítve tartjuk az egynyári, a kétnyári és az évelő növényeket – tájékoztat Lena Hansson, a muzeális botanikus kert kertésze, miközben az ágyások között sétálunk. – Külön parcellában, a szimmetrikus kert két oldalán nőnek a tavaszi és az őszi növények. Linnaeus térbeli ellentételezéssel is próbálta érzékeltetni a növények ellentétes tulajdonságait.
Az uppsalai egyetem nem e kertben végzi a botanikai kutatómunkát, hanem egy közeli településen, amelyet a helyiek „Svédország legnagyobb kisvárosának” neveznek. Ez a kert több mint száz évig, a XVIII. század végétől a XX. század elejéig elhagyatottan állt. Akkor felújították és tudománytörténeti emlékhellyé alakították.
– Ez a botanikus kert egyfajta „befagyott képe” a XVIII. században működő kertnek – folytatja a kertész. – Helyreállítása közben az volt a legfőbb szempont, hogy minden ugyanolyan legyen, mint Linnaeus idejében. Igyekszünk minél több fajt tartani azok közül, amelyek akkor is itt voltak. Nagyjából ezerháromszáz növényfajunk van.
– Természetesen a legtöbb esetben csak a fajok azonosak, az egyedek mások. Ez az egynyáriaknál, azt hiszem, érthető – veszi át a szót Magnus Lidén, az uppsalai egyetem rendszertani tanszékének botanikusa. – Viszont van néhány túlélőnk a XVIII. századból, pontosabban az akkor élt egyedek klónjai, például egy szibériai keltike.


A kert, ahogy a világ szinte minden botanikus kertje, külföldi kertekkel, arborétumokkal együttműködve tartja fenn állományát, amelyekkel rendszeresen cseréli a beérett magvakat. Magnus Lidén említette, hogy egy magyar botanikussal, Radvánszky Antallal is szoros kapcsolatot ápolnak.
– A növények legnagyobb részének beszerzése magcserével történik. A botanikus kertek a saját gyűjteményeikben élő növényekről gyűjtenek termést és magot, illetve eredeti élőhelyeket keresnek fel maggyűjtés céljából – nyilatkozta lapunknak Radvánszky Antal botanikus, a Magyar Arborétumok és Botanikus Kertek Szövetségének munkatársa. – Az összegyűjtött és feldolgozott magok egyik részét maga a kert használja fel, a másik részét pedig felajánlja más botanikus kerteknek. A felajánlott magokról listát készítenek, amelyet index seminumnak neveznek. A kiválasztott magokat aztán postai úton juttatják el a megrendelőnek.
Huszonnyolc éves korában, amikor az első rendszertani művét, a Systema naturae-t (A természet rendszere) megjelentette, Linnaeus meg volt győződve arról, hogy minden jelenlegi élőlény a bibliai teremtéskor jött létre, tulajdonságai nem változnak, „minden utód tökéletes mása szüleinek”, írja. Amint azonban egyre mélyebben belevetette magát a természet tanulmányozásába, rájött, hogy az élőlények külső megjelenése nem állandó, így az általa leírt tulajdonságaik sem tekinthetők véglegeseknek. E felismerésében különös szerepet játszott egy kis virág, a gyújtoványfű (Linaria). A gyújtoványfüvet Linnaeus már rendszerezte korábban, egyszer azonban egyik tanítványa felfedezett egy nagyon különös egyedet, amely sok tulajdonságában hasonlított a gyújtoványfűre, de szimmetrikusak voltak a virágai, és öt porzója volt a gyújtoványfűnél megszokott négy helyett (e tulajdonság Linnaeus rendszerében nagyon fontos bélyeg volt). A botanikus egész tanulmányt (akkori szóhasználattal disszertációt) szentelt a virágnak, amelyet torz tulajdonságai miatt Peloriának, szörnyetegnek nevezett el. Úgy gondolta, hogy a növény „nem kevésbé megkapó, mint ha egy tehén farkasfejű borjúnak adna életet […] vagy egy körtefán nárciszvirágok nőnének”. Linnaeus arra jutott, hogy a növény a hagyományos gyújtoványfű és egy másik faj hibridizációjával jött létre, tehát új faj keletkezett a teremtés után évezredekkel. Ma már tudjuk, hogy a Peloria a gyújtoványfű mutációjával alakult ki.
Máig ható tudományos örökségének középpontjába mégis a modern rendszertan megalapítása helyezhető. Kifejlesztette a kettős nevezéktant (binominális nómenklatúrát), amely szerint az állatok és a növények latin neve két tagból áll. Elöl áll a nemzetség (állatok esetében a nem) neve, ezt genusnévnek hívjuk, hátul pedig a fajnév (speciesnév). Az új nevezéktant hamar elfogadta a kor botanikusközössége, hiszen korábban teljes káosz uralkodott a fajok elnevezése terén. A nevek túlságosan hosszúak voltak, és a szerzők párhuzamosan többféleképpen nevezték el a fajokat.
Linnaeus alkotta meg a főbb rendszertani kategóriákat, az osztályokat, családokat, nemzetségeket. A Systema naturae-ban tehát lefektette az osztályozás alapjait, de a növényfajok elhelyezése a rendszerben utóbb tévesnek bizonyult. A botanikus ugyanis egyetlen tulajdonságot, a növény szaporítószerveinek felépítését vette alapul az új fajok besorolásánál. A porzók száma alapján huszonnégy osztályt hozott létre. Bár a rendszere praktikus volt, hiszen nem kellett mást tenni egy ismeretlen faj besorolásához, mint megvizsgálni virágzatát, megvoltak a maga korlátai. A virágtalan növények például egyetlen közös osztályba, a Cryptogamae (rejtett szaporodásúak) csoportba kerültek. Az első fordítók ezt az osztályt romantikusan „lopva nőszőknek” magyarították, amely elnevezés a XIX. század folyamán általánosan használatos volt. Jókai Mór például így ír a Fekete gyémántokban: „A legelső rétegben még nincsen más növény, csak tengerhínár és páfrányok, zsurlók, korpafüvek, mikkel semmi állat nem él, lopva nőszők, s az állatvilágnak csak a legalsó nemei: csigák, kagylók végtelen változatosságban.” A ma használatos rendszer már a növénycsoportok evolúciós leszármazási kapcsolatain alapul, Linnaeus osztályozása mégis a tudománytörténet egy fontos állomásának tekinthető.
A Systema naturae újabb kiadásain Linnaeus folyamatosan dolgozott, az újonnan felfedezett fajokat igyekezett elhelyezni a rendszerben, és modern tudóshoz illő módon nem volt rest változtatni rajta, ha az új ismeretek cáfolták korábbi elméletét. Művének tizedik, 1758-as kiadása igazi áttörést jelentett a rendszertanban. Hétezer-hétszáz növényfajt és 4235 állatfajt (szinte az összes ismertebb állatot) nevezett el, majd sorolt be az osztályok, családok valamelyikébe. Megjelent a vízi emlősök osztálya, amelybe azonnal áthelyezte a korábban a halak között szereplő bálnákat. A legelőremutatóbb újítása mégis az ember rendszerezése volt. Elnevezte Homo sapiensnek (gondolkodó embernek), és az emberszabású majmok közé helyezte a rendszerben. Nem minden elképzelése volt azonban ennyire megalapozott. Az emberszabásúakról szóló könyvében leírja például a Homo caudatust, a farkos embert és más hasonló, csak a mesékben létező lényeket, amelyeket mások elmondása alapján vetett papírra.
Darwin minden bizonnyal ismerte Linnaeus munkásságát, hiszen azt a botanikus egyik tanítványa, Daniel Solander nagy sikerrel népszerűsítette az Egyesült Királyságban. Charles Darwin nagyapja, Erasmus Darwin Linnaeus két tanulmányát is lefordította angolra, sőt még verset is írt Linnaeus „szexuális rendszeréről” A növények szerelme címmel. Darwin felhasználta Linnaeus „természetökonómiai” elméletét is, amely nagyon hasonlított a mai ökológiára. A svéd tudós felismerte, hogy egy élőhelyen milyen sok szállal kapcsolódnak egymáshoz a fajok, és időnként hajlamosak a túlnépesedésre. Ő még egyfajta „mindenki mindenki ellen” vívott háborút látott a természetben, amelyet Darwin a létért való küzdelem koncepciójára cserélt.


Tudományos nagysága ellenére talán mégsem emlékeznének rá ennyien ma is, ha nem lett volna olyan érdekes a személyisége. Linnaeus igen tudatosan alakította karrierjét, így hamar nagy tekintélyre tett szert Svédországban. Az önértékeléssel sem voltak gondjai, kedvelte a népszerűséget, és szerette, ha modellt ülhet a festőknek. Talán a legtöbbször megfestett svéd emberként százötven portréja maradt az utókorra. A negatív kritikát azonban igen nehezen viselte, és megvolt az eszköze, hogy bűnükhöz mérten visszavágjon az őt „igaztalanul” bírálóknak. Ez az eszköz pedig legkedvesebb tevékenysége, a latinnév-adás volt. A tudománytörténeti legendárium telis-tele van olyan esetekkel, amikor Linnaeus a számára kedves fajokat barátairól, míg a visszataszító növényeket és állatokat haragosairól nevezte el. Az ő nevük legtöbbször csak a róluk elnevezett fajok közvetítésével maradt az utókorra. E történetek közül egyik-másik biztosan csak legenda, mégis jól jellemezik Linnaeus személyiségét, aki nem utazott sokat, viszont tanítványait, beosztottjait gyakorta küldte gyűjtőutakra a távoli kontinensekre. Eközben idejének legnagyobb részét a kényelmes Uppsalában töltötte, mégis ő aratta le az új fajok leírásáért járó tudományos dicsőséget. Egyik tanítványa, bizonyos Rolander ezt nem viselte olyan könnyedén, és megtagadta, hogy a Suriname-ból hozott több ezer mintát átadja Linnaeusnak. A biológus ezért elővette a világ legjelentéktelenebb poloskáját, és elnevezte Aphanus rolandrinak, amely magyarul „aljas Rolandert” jelent.
Pályatársai is hasonlóképpen járhattak. A német Johann Georg Siegesbeck, a szentpétervári arborétum botanikusa Linnaeushoz fűződő korábbi barátsága dacára több művében is próbálta cáfolni Linnaeus szaporítószerveken alapuló „szexuális rendszerét”. Minthogy tudományos érvelése elég szegényes volt, morális alapon igyekezett kikezdeni Linnaeust; mint írta, Isten bizonyosan nem engedné meg, hogy húsz vagy akár több férfi (tehát a virág porzói) ugyanazt a nőt (a termőt) vegye feleségül. Linnaeust biztosan felmérgesítette ez az övön aluli ütés, aminek emlékét a Sigesbeckia nevű büdös gyomnövény őrzi. Egy másik konkurens biológus, a francia Georges-Louis Leclerc, Bufon grófja (aki ugyancsak felismerte a fajok változékonyságát) Linnaeusszal ellentétben elhibázottnak vélte a növények pusztán külső jegyeik alapján történő rendszerezését. E véleményét nyíltan is hangoztatta, aminek az lett a vége, hogy a barna varangyot mindmáig Bufo bufónak nevezik a tudományos közleményekben. Előfordult azonban, hogy Linnaeus szentimentális okok miatt nevezett el egy fajt. A Spanyolországban honos kis szegfűféle virágot, a Loeflingiát egy kedves tanítványa emlékére keresztelte el, akit elvitt a láz dél-amerikai növénygyűjtő expedíciója során.
Linné ma Svédország egyik legmegbecsültebb tudósa, a százkoronás bankjegyen is az ő portréja látható. Nagyon érdekes viszont, hogy háromszáz év alatt hogyan változott a svédek róla alkotott képe.
– Linnaeus születésének századik évfordulóján, 1807-ben még sokan éltek, akik életében is ismerték az alig harminc évvel azelőtt elhunyt botanikust, így az akkori megemlékezésekben reális képet festhettek róla – mondja Cecilia Bergström. – Száz évvel később a svédek Linnaeus-képe nagyban változott, és ennek ő nem biztos, hogy örült volna. Akkoriban ő volt a kedves idős bácsi, aki gyerekeket tanított. A méltatások szerint nagyon jó ember volt, aki így megtestesítette a svédek általános személyiségjegyeit. A két évvel ezelőtti évforduló idején pedig főként a fiatal Linnaeus jelent meg kíváncsi, tettre kész vállalkozóként.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.