Egyenesen a mangalicaexport szempontjából legfontosabb japán piac összeomlásától tart a Pick Szeged Zrt. elnök-vezérigazgatója. Kovács László állítása szerint a távol-keleti szigetország nagykereskedőinek kínálatában alacsony árú és rossz minőségű, magyar mangalicahúsként forgalmazott termék jelent meg, és ez a tradicionális hazai fajta hírnevét nagyban veszélyezteti. Az Agrárhaszon.hu szakportálnak nyilatkozó szakember szerint a „hamis mangalicahús” a kiskunfélegyházi Hungary Meat Kft.-től származik, de nem rendelkezik a Mangalicatenyésztők Országos Egyesületének igazolásával, ami az exporthoz törvény szerint szükséges.
A Pick a távol-keleti szigetország legnagyobb beszállítója. A társaság nemrégiben nyitott kirendeltséget Tokióban, és az idén már 20-30 tonna mangalicahúst szeretett volna eladni az ázsiai piacon. A kuriózumnak számító hentesáru kilója japánban 12 ezer forint körül van, míg az igazolással nem rendelkező húsok ára nem magasabb a normál sertéshúsnál. A Pick az agrártárcához fordult, hogy akadályozza meg az „illegális húsexportot”.
Lapunk megkeresésére a Hungary Meat Kft. neve említésének mellőzését kérő ügyvezető igazgatója kifejtette: társaságuk mindössze háromszáz kilogrammnyi húst szállított Japánba promóciós céllal a piaci ár töredékéért. Szavai szerint a termék ellen minőségi kifogás nem lehet, hiszen a szállítmány jó részét beszállító termelő ellenőrzött mangalicatenyésztő, ráadásul a szállítandó mennyiséghez 50 kilogrammnyi húst épp a Picktől kellett kérniük. A cégvezető szerint a szegedi cég piacféltése van a háttérben. Az exportáláshoz szükséges engedélyeket firtató kérdésünkre az igazgató mindössze annyit közölt: minden az előírásoknak megfelelően történt.
A Hungary Meat nem rendelkezik a szükséges dokumentummal, azaz törvénysértést követ el, ha mangalica néven exportál. Értesüléseink szerint japán viszonteladók kínálatában igen komoly tételű mangalica jelent meg, amit jeleztünk a hazai szakhatóságoknak – közölte Tóth Péter, az ágazati szervezet elnöke, hangsúlyozva: az eset azért veszélyes, mert Japánban szinte lehetetlen visszaállítani a sérült üzleti bizalmat. Az európai – spanyol, osztrák, olasz és osztrák – piacok ugyanakkor Tóth szerint nincsenek veszélyben.
Sorra támadják a kereskedelmi hajókat a húszik + videó
