Már most inog a költségvetés

Bár a pénzügyi tárca szerint minden a tervezettnek megfelelően alakul, a költségvetés augusztusi számai minden eddiginél több aggodalomra adnak okot. Az egész éves túlköltési lehetőség 92 százalékát értük el, sőt már most látni, hogy szeptemberben 150 milliárd forinttal túl is lépjük a keretet. A társadalombiztosítási alapok helyzete kétségbeejtő.

2009. 09. 20. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A hivatalos kincstári optimizmus ellenére sehogy sem körvonalazódik, miként lesz tartható az idei költségvetés. A Pénzügyminisztérium tegnap közzétett államháztartási adatai alapján egyelőre nagyon úgy fest, hogy a július elején életbe lépett megszorító intézkedések és a minisztériumi tartalékok zárolása ellenére sem lesz tartható a „kőbe vésett” és a Nemzetközi Valutaalapnak (IMF) a hitelcsomag fejében beígért államháztartási hiány. A legtöbb bizonytalanság az adóbevételeket övezi: augusztus végéig a tervezettnél jóval kevesebb áfa és társasági adó folyt be a közös kasszába, az autóeladások zuhanása miatt pedig a regisztrációs adó a tavalyi 18 százalékára zsugorodott, sőt felbillent a társadalombiztosítási alapok költségvetése is. Utóbbinál már augusztus végére túlléptük az egész évre tervezett hiányt, és egyelőre megjósolhatatlan, miből táltosodnának meg év végéig a járulékbefizetések. A kasszát teljesen felborította az elbocsátási hullám és a betegállományba menekültek nagy száma, ugyanis jóval kevesebb a járulékokból befolyó összeg.
A büdzsé kiadási oldalán sincs minden rendben: erre utal, hogy még a megszorítások és a takarékossági intézkedések bevezetése után, augusztusban is közel öt százalékkal költött többet a költségvetés, mint tavaly. Katona Tamás, a Pénzügyminisztérium államtitkára ennek ellenére a tegnapi sajtótájékoztatón hangsúlyozta: a tárcák fegyelmezett gazdálkodást folytatnak, amit szeptember elsejétől immár kincstári biztosok felügyelnek. Aggasztó a helyzet az állampapírok frontján is: ugyan vannak jelek arra, hogy kezd beindulni az államkötvények eladása, a forintban kibocsátott állampapírok állománya idén 1189 milliárd forinttal csökkent, vagyis a külföldi befektetők és a lakosság továbbra is szabadul a magyar állampapíroktól. További kockázatot jelent, hogy az önkormányzatok hiányát nem szerepeltetik az államháztartási elszámolásokban. Ezt nem is figyeli az IMF, a településeknél keletkezett deficit ezért a valóságban sokkal csúnyább képet fest a költségvetés valódi helyzetéről.
– A megszorító intézkedések hatása a második fél évben jelentkezik, ezért lehetséges elvileg, hogy év végére letornázzuk az eddigi deficitet – nyilatkozta lapunknak Kondrát Zsolt. Az MKB Bank vezető elemzője kiemelte: az új intézkedések hatása egyelőre bizonytalan, elsősorban az áfabevételeknél és a társaságok nyereségadójánál érzékelhető a legnagyobb kockázat. A közgazdász szerint a bizonytalanság ellenére a hozzávetőlegesen 80 milliárd forintos stabilitási tartalék zárolásával talán teljesíthető lesz az idei GDP-hez viszonyított 3,9 százalékos hiánycél. A Magyar Nemzeti Bank elemzése szerint az idei büdzsé még a legjobb esetben is csak akkor nem lyukad ki, ha az összes tartalékot lakat alatt tartjuk.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.