Megtaláltuk az „elszállított” német szemetet

Nem nyilatkozó, önmagával is ellentmondásba kerülő, első fokon elítélt, egykori olajszőkítő polgármester, elnémuló önkormányzati hivatalnokok, több száz tonna Magyarországon ragadt német szemét. Ilyen jelenségek kísérik a hazánkba illegálisan beszállított szemétbálák ügyét, amelyeknek egy jelentős része Bács-Kiskun megye néhány településén három éve változatlan állapotban rohad.

Velkei Tamás
2009. 09. 18. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Illegális csatornákon érkezett. A Baden-Württemberg tartományból és Bajorországból származó hulladék három évvel ezelőtt került az országba. A hatóságok Bács-Kiskun, Pest és Komárom-Esztergom megye településeinek elhagyott hulladéklerakóiban, tanyáin, elhagyott telephelyein fedezték föl az illegális csatornákon hazánkba került bálákat. Összesen tizenhat település húsz helyszínén bukkantak rá a nyomozók a nagyjából 4100 tonna német hulladékra, a magyar államnak sikerült elérnie, hogy a két tartomány a bálák hetvenöt százalékát szállítsa vissza a küldők költségén.


Három férfi baktat vissza a földekről a kunbajai volt termelőszövetkezet épületegyüttese felé, megszólítjuk őket, talán tudják, merre keressük a német bálákat. – A német szemét miatt jöttek? – érdeklődnek, és pontosan igazítanak útba, mint akik azt várják: mi talán megoldjuk az évek óta a faluban porladó bálák ügyét. Az egykori téesz egy részén, láthatóan használaton kívüli épületek körül gyorsan rábukkanunk a keresett németországi hulladékra. A lelakatolt vaskapun ugyan nem jutunk túl, de a kerítésen betekintve azonnal szemet szúrnak a gúlába rakott bálák. Teleobjektívvel a hulladéktoronyra közelítve árulkodó német feliratokat látunk fityegni a préselt szeméten. A kerítés mentén haladva még további két helyen találunk szemetet, szintén német szöveggel, egy helyen már a gaz is benőtte a szétterült hulladékot.
Kunbaján áthaladva rendezett porták köszönnek ránk, első látásra senki sem gondolná, hogy a község vezetőjét, Halász Istvánt, a szemétügy „orgazdáját” első fokon a hulladékgazdálkodás rendjének megsértése miatt másfél év börtönre és ötszázezer forint pénzbüntetésre ítélték, illetve két évre eltiltották a közügyektől. Halászt egyébként öt évvel ezelőtt olajszőkítés miatt tizennyolc hónapi szabadságvesztésre ítélte a bíróság.
A falut elhagyva nehezen találjuk meg a volt laktanya gazzal, akácfával sűrűn benőtt épületeit. Az út frontjáról nem is látható semmi különös, csak egy pusztuló objektum. Megkerülve a házakat viszont a napfényt visszaverő kupacokat pillantunk meg. Csupa műanyag és habszivacs; háztartási hulladék alkot két kisebb halmot, de ezenkívül találunk még egy bálákból rakott tornyot is.
Halász István lapunk kérdésére korábban azt állította: Kunbajáról a százhetvenkét tonnányi német szemét eltüntetése folyamatban van, a hulladék nagy részét a németek visszaszállították annak köszönhetően, hogy ő maga indított polgári pert Németországban a szállító cégek ellen. Az itt maradt szemétről szólva úgy fogalmazott: a településen maradt bálákat saját költségén szállíttatta a beremendi cementgyárba.
Sztipán Orsolya, az Országos Környezetvédelmi, Természetvédelmi és Vízügyi Főfelügyelőség szóvivője azonban másképp ismeri a helyzetet. Megerősíti az általunk látottakat, mint mondja: a bálák nem moccantak, és a szállítási költségeket sem a polgármester állja, hanem egy külső felszámolónak kell azt lebonyolítania. Érdeklődtünk a budapesti székhelyű cégnél, ám lapzártánkig nem sikerült elérnünk.
Kíváncsiak vagyunk a község első emberének véleményére is, ezért fölkeressük hivatalában. Ott azonban nem tudnak felvilágosítást adni hollétéről, Szép Katalin jegyző pedig mentegetőzve annyit mond, amikor a bálák Kunbajára kerültek, ő még nem dolgozott az önkormányzatnál. Halász Istvánt telefonon érem el.
– Nem akarok ezzel az üggyel foglalkozni, nem is akarok találkozni önnel, lezártam ezt az ügyet – utasít el.
– Polgármester úr, ön a múltkor azt állította, egy cégnek fizetett azért, hogy elszállítsák a bálákat. Mi most megtaláltuk a szemetet úgy, ahogy annak idején lerakták. Nem lehet, hogy rászedték önt? – kérdezzük a település vezetőjét. – Félreértett engem, én nem azt mondtam, hogy fizettem valakinek, hanem lehetőség volt arra, hogy egy cég a saját költségén elszállítsa Beremendre a szemetet – válaszolja, majd közli, hogy nem kíván többet erről beszélni, és lecsapja a telefont.
– Csak bajunk van ezzel a szeméttel, tavaly lefoglalta a rendőrség, de azóta sem történt vele semmi – panaszolja Agatics Roland, a Felső-bácskai Hulladékgazdálkodási Kft. ügyvezető igazgatója Vaskúton, ahol szintén ugyanabban a katonás rendben állnak a bálák, ahogy évekkel ezelőtt lerakták azokat a hulladékudvarban. Hozzáteszi: az irodaépülettel szemközt sorakozó bálákat szándékosan nem keverték el a magyar hulladékkal, ez a rendőrség határozott kérése volt. Közelebb lépve a szemétcsomagokhoz könnyen felfedezhetők a német feliratok a tejes, vajas dobozokon, öblítős flaskákon. Itt is látható, hogy a szemét tartalma jobbára műanyag, de még toalettpumpa is virít az „import”-hulladékban. Agatics Rolandtól azt is megtudom: a bálákban korábban találtak egészségügyben használt anyagokat is, így nem lehet kijelenteni, hogy kommunális hulladékot tartalmaznak, még akkor sem, ha az összmennyiségnek csak egy százalékát teszi ki a veszélyes hulladék.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.