Novak Djokovics
Állítólag Sinner sérült, de nem ő, hanem Djokovics szenvedett és bukott nagyot

Illegális csatornákon érkezett. A Baden-Württemberg tartományból és Bajorországból származó hulladék három évvel ezelőtt került az országba. A hatóságok Bács-Kiskun, Pest és Komárom-Esztergom megye településeinek elhagyott hulladéklerakóiban, tanyáin, elhagyott telephelyein fedezték föl az illegális csatornákon hazánkba került bálákat. Összesen tizenhat település húsz helyszínén bukkantak rá a nyomozók a nagyjából 4100 tonna német hulladékra, a magyar államnak sikerült elérnie, hogy a két tartomány a bálák hetvenöt százalékát szállítsa vissza a küldők költségén.
Három férfi baktat vissza a földekről a kunbajai volt termelőszövetkezet épületegyüttese felé, megszólítjuk őket, talán tudják, merre keressük a német bálákat. – A német szemét miatt jöttek? – érdeklődnek, és pontosan igazítanak útba, mint akik azt várják: mi talán megoldjuk az évek óta a faluban porladó bálák ügyét. Az egykori téesz egy részén, láthatóan használaton kívüli épületek körül gyorsan rábukkanunk a keresett németországi hulladékra. A lelakatolt vaskapun ugyan nem jutunk túl, de a kerítésen betekintve azonnal szemet szúrnak a gúlába rakott bálák. Teleobjektívvel a hulladéktoronyra közelítve árulkodó német feliratokat látunk fityegni a préselt szeméten. A kerítés mentén haladva még további két helyen találunk szemetet, szintén német szöveggel, egy helyen már a gaz is benőtte a szétterült hulladékot.
Kunbaján áthaladva rendezett porták köszönnek ránk, első látásra senki sem gondolná, hogy a község vezetőjét, Halász Istvánt, a szemétügy „orgazdáját” első fokon a hulladékgazdálkodás rendjének megsértése miatt másfél év börtönre és ötszázezer forint pénzbüntetésre ítélték, illetve két évre eltiltották a közügyektől. Halászt egyébként öt évvel ezelőtt olajszőkítés miatt tizennyolc hónapi szabadságvesztésre ítélte a bíróság.
A falut elhagyva nehezen találjuk meg a volt laktanya gazzal, akácfával sűrűn benőtt épületeit. Az út frontjáról nem is látható semmi különös, csak egy pusztuló objektum. Megkerülve a házakat viszont a napfényt visszaverő kupacokat pillantunk meg. Csupa műanyag és habszivacs; háztartási hulladék alkot két kisebb halmot, de ezenkívül találunk még egy bálákból rakott tornyot is.
Halász István lapunk kérdésére korábban azt állította: Kunbajáról a százhetvenkét tonnányi német szemét eltüntetése folyamatban van, a hulladék nagy részét a németek visszaszállították annak köszönhetően, hogy ő maga indított polgári pert Németországban a szállító cégek ellen. Az itt maradt szemétről szólva úgy fogalmazott: a településen maradt bálákat saját költségén szállíttatta a beremendi cementgyárba.
Sztipán Orsolya, az Országos Környezetvédelmi, Természetvédelmi és Vízügyi Főfelügyelőség szóvivője azonban másképp ismeri a helyzetet. Megerősíti az általunk látottakat, mint mondja: a bálák nem moccantak, és a szállítási költségeket sem a polgármester állja, hanem egy külső felszámolónak kell azt lebonyolítania. Érdeklődtünk a budapesti székhelyű cégnél, ám lapzártánkig nem sikerült elérnünk.
Kíváncsiak vagyunk a község első emberének véleményére is, ezért fölkeressük hivatalában. Ott azonban nem tudnak felvilágosítást adni hollétéről, Szép Katalin jegyző pedig mentegetőzve annyit mond, amikor a bálák Kunbajára kerültek, ő még nem dolgozott az önkormányzatnál. Halász Istvánt telefonon érem el.
– Nem akarok ezzel az üggyel foglalkozni, nem is akarok találkozni önnel, lezártam ezt az ügyet – utasít el.
– Polgármester úr, ön a múltkor azt állította, egy cégnek fizetett azért, hogy elszállítsák a bálákat. Mi most megtaláltuk a szemetet úgy, ahogy annak idején lerakták. Nem lehet, hogy rászedték önt? – kérdezzük a település vezetőjét. – Félreértett engem, én nem azt mondtam, hogy fizettem valakinek, hanem lehetőség volt arra, hogy egy cég a saját költségén elszállítsa Beremendre a szemetet – válaszolja, majd közli, hogy nem kíván többet erről beszélni, és lecsapja a telefont.
– Csak bajunk van ezzel a szeméttel, tavaly lefoglalta a rendőrség, de azóta sem történt vele semmi – panaszolja Agatics Roland, a Felső-bácskai Hulladékgazdálkodási Kft. ügyvezető igazgatója Vaskúton, ahol szintén ugyanabban a katonás rendben állnak a bálák, ahogy évekkel ezelőtt lerakták azokat a hulladékudvarban. Hozzáteszi: az irodaépülettel szemközt sorakozó bálákat szándékosan nem keverték el a magyar hulladékkal, ez a rendőrség határozott kérése volt. Közelebb lépve a szemétcsomagokhoz könnyen felfedezhetők a német feliratok a tejes, vajas dobozokon, öblítős flaskákon. Itt is látható, hogy a szemét tartalma jobbára műanyag, de még toalettpumpa is virít az „import”-hulladékban. Agatics Rolandtól azt is megtudom: a bálákban korábban találtak egészségügyben használt anyagokat is, így nem lehet kijelenteni, hogy kommunális hulladékot tartalmaznak, még akkor sem, ha az összmennyiségnek csak egy százalékát teszi ki a veszélyes hulladék.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.