Múlt századi lépték, dán dogma

Bemutatók sorával vág neki az új évadnak a budapesti Thália, a Bárka és a Magyar Színház is. A pesti Broadwayn tiszteletét teszi Molnár Ferenc, angol kispolgárok, egy bogárraj, a Bárkán féktelen hősjelöltek, gyarló kisemberek jelennek meg. A Magyar Színházat továbbra is Iglódi István vezeti, amíg ki nem nevezik az új direktort.

Makrai Sonja
2009. 09. 21. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A budapesti Thália Színházban az őszi évad elején mutatja be a Maladype Színház Alfred de Musset 1834-ben íródott, Lorenzaccio című poétikus művét Zsótér Sándor rendezésében. Bár az eredeti darab hatvan színváltást és négyszáz szereplőt alkalmaz, az október 11-i bemutatóban csak öt szereplő által elevenedik meg a tizenhatodik századi, firenzei történet. November 14-én a Beszélő fejek sorozat újabb részeként három Alan Bennett-monológot láthat a közönség Kováts Adél, Moór Marianna és Szervét Tibor előadásában (rendező: Bálint András). Január 15-én, a Nagyszínpadon Molnár Ferenc Doktor úr című komédiáját mutatják be a Budapesti Operettszínház és a Thália Színház közös produkciójaként, Korcsmáros György rendezésében. A Nemzeti Színháznak készült darab, amelynek végül a Vígszínház adott otthont 1902-ben, a francia és olasz vígjátéki stílust múlt századi hangulatban tálalja (szereplők: Dunai Tamás, Földes Tamás, Kalocsai Zsuzsa.)
Jövő márciusban a Budapesti Tavaszi Fesztivál programjaként a Budapesti Kamaraszínház és a Thália Színház közösen mutatja be Victor Hugo A királyasszony lovagja című drámáját Horváth Lili, Kolovratnik Krisztián, Méhes László és Szabó Győző főszereplésével (rendező: Léner András). Áprilisban Lázár Zsófia Bogármeséjének folytatását követheti nyomon a közönség. Botsáska és a Rózsabogár kalandjait a KFKI Kamarabalett adja majd elő. Zárásként, 2010 nyarán pedig a legsikeresebb kortárs író, Paulo Coelho Tizenegy perc című művének színpadi adaptációját rendezi Szikora János. Az Új Színház és a Thália Színház közös darabja a női lélek kuszaságát, a szerelem és szexualitás végtelen összefonódását és szentségét tárja fel.
Márai Sándor Zendülők című regényadaptációját rendezi meg Vidovszky György a Bárka Színház vívótermében. Az első világháború végén játszódó regény színpadi változatát Gyarmati Kata írta. A darabot a teátrum ifjúsági sorozatának legújabb részeként mutatják be majd szeptember 25-én. Október 9-én kerül közönség elé Nádas Péter trilógiájának Találkozás című, 1979-es színműve. A Fiú és Mária régmúlt szerelmének tragikus, önkínzó felelevenítését Gergye Krisztián alkalmazza színpadra. Október végén a dán dogma fenegyerekének kamarafilmje ölt színházi formát. A Dogville-t Anger Zsolt rendezi. 2010-ben Tim Carrol dirigálásával mutatják be Howard Barker Győzelmét, amely Shakespeare korát és az otromba modernséget ötvözi. Szabó Máté, aki a Bárkában a De Sade pennájával debütált, jövő áprilisban egy idősek otthonában játszódó tragédiát visz színre.
A Hevesi Sándor téren az első bemutató Rostand Cyranója lesz, amit Őze Áron állít színpadra, ezt a Svejk története követi. Jaroslav Hasek művét Spiró György adaptálta. Aztán itt is lesz Molnár Ferenc- darab, a Liliom. Az évadban bemutatják még Henrik Ibsen és Arthur Miller A nép ellensége című színművét és Koltai Róbert kultfilmje, a Sose halunk meg színházi verzióját. A társulat évadnyitó ünnepségén adták át az Ivánka Csaba-díjat, amelyet Őze Áron Jászai Mari-díjas színművésznek ítélt oda a kollégákból álló grémium intuitív alakításaiért, a Cella című előadás rendezéséért, illetve elhivatott művészi és tanári munkájáért.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.