NGO
Külföldről pénzelt baloldali NGO-k súgták Brüsszelnek, mit írjon Magyarországról

A terv főbb pontjai:
– Megtiltanák az egészségbiztosítóknak, hogy egészségi állapotuk vagy magas rizikófaktor miatt közvetlenül, vagy a járulék emelésével közvetve megtagadják a biztosítást egyes személyektől. Az elmúlt években 12 millió embert diszkrimináltak ilyen okokból.
– Felszámolnák vagy korlátoznák azt a biztosítói gyakorlatot, amely a biztosított neme vagy kora alapján állapítja meg a járulékot vagy tagadja meg a szerződéskötést.
– Megtiltanák a biztosítók számára, hogy akkor szüntessék meg az ellátás folyósítását, amikor a biztosított beteg, azaz éppen a legnagyobb szüksége van rá. Az elmúlt öt évben húszezer ilyen esetet rögzítettek, amelyeken 300 millió dollárt spórolt a három legnagyobb biztosító, súlyos adósságba taszítva ügyfeleiket, illetve magas, behajthatatlan kintlevőséggel terhelve az ellátást végző kórházakat és orvosokat.
– Alapvető megelőző jellegű ellátásban – mammográfia, tüdőszűrés, cukorszűrés, influenza elleni oltás – különdíj nélkül részesülhetnének a biztosítottak.
– 2013-ra létrehoznának egy egységes, átlátható egészségbiztosítási „piacot”, ahol a biztosítás nélküliek és a kisvállalkozások összehasonlíthatják és kiválaszthatják a számukra leginkább megfelelő opciót, és rugalmasan változtathatnak létező biztosításukon élethelyzetük – például állásvesztés, munkahelyváltás – szerint.
– Adókedvezményekkel és jóváírásokkal támogatnák, hogy az emberek és vállalkozások biztosítást kössenek.
– Állami egészségbiztosítót hoznának létre a biztosítás nélküliek számára, amely ugyanolyan feltételek között működne, mint a magánbiztosítók, azaz meg kellene élnie a biztosítottak járulékaiból.
Obama az eddigi legrészletesebb képet rajzolta fel terveiről, amelynek lényege, hogy a jövőben törvénnyel köteleznének minden amerikait: rendelkezzen egészségbiztosítással. Az elnök az autósok kötelező felelősségbiztosításához hasonlította a rendszert. Védelmébe vette tervének azt a politikai ellenfelei által vehemensen támadott részét is, amely szerint lesz kormányzati, azaz állami működtetésű biztosítási opció is, ez szándéka szerint versenyre és ezáltal áraik csökkentésére kényszeríti a magánbiztosítókat. Obama azt mondta, nyitott az alternatívákra, ugyanakkor leszögezte: ragaszkodik ahhoz az alapelvhez, amely szerint ha valaki nem talál a magának megfelelő biztosítást, az állam nyújthasson megoldást számára. Az állami opció elsősorban azon milliók (a lakosság legfeljebb öt százaléka) számára biztosít lefedettséget, akik ma ezt teljességgel nélkülözik – közölte Obama, elsősorban azokra a republikánus vádakra reagálva, hogy a kormányzati biztosítás versenyhátrányba hozná a magánbiztosítókat, idővel kiszorítva őket a piacról, ami „szocializmushoz” vezetne. Az elnök megismételte ígéretét, a reform nem növeli a már amúgy is csillagászati magasságokban szárnyaló költségvetési deficitet, s a megtakarításokból finanszírozni lehet a programot.
A republikánusok a képviselőház és a szenátus összevont ülésén nem tűntek kompromisszumkésznek. Egységesen az állami biztosítási opció bevezetése ellen vannak, és azt vetették Obama szemére, hogy a bírálatok dacára még van bátorsága ragaszkodni ehhez. Egy kevéssé ismert republikánus képviselő, a dél-karolinai Joe Wilson a figyelem középpontjába került a beszéd alatt, mert „hazudik!” felkiáltással illette az elnököt, amikor az éppen az illegális bevándorlók egészségbiztosítási lehetőségeit érintette.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.