Lezárták az alsó rakpartot, a villamos nem jár, a buszok dugóban vesztegelnek – a budai főgyűjtőcsatorna építéséről leginkább erre asszociálhattak az arrafelé járók. Meglehet, mindez már a múlté. Ugyanis egy véletlen révén az építők idén tavasszal a helytörténet és a technikatörténet szempontjából egy különleges értékkel bíró föld alatti létesítményt találtak az Ybl Miklós tér alatt: egy pillérekkel alátámasztott, csarnokszerű víztározót, amely feltehetőleg egykor a Várbazárt és a királyi kerteket látta le vízzel. Szombat délelőtt tíztől Magyar Károly régész és Janotti Judit műemlék-felügyelő vezetésével a palotákat idéző, díszített ciszterna is bejárható lesz. A felfedezőtúrára nemcsak a vízzáró cipő elengedhetetlen, a felszíntől négy méterre lefelé menet jól kell bírni a létramászást is.
Mától vasárnapig rendezik meg hazánkban a kulturális örökség napjait. A rendezvénysorozat 372 település 820 helyszínére, továbbá 171 sétaútvonalra invitálja a megismerésre törekvőket. A nyitott műemlékek napjának gondolata 1984-ben Franciaországban született meg; hazánkban az olyan épületek, amelyek nem vagy csak korlátozottan látogathatók, 1992 óta tárják ki kapuikat. A Kulturális Örökségvédelmi Hivatal által koordinált eseménysorozat 1999 óta központi témák köré csoportosítva mutatja be hazánk épített értékeit – ingyenesen, értő vezetők segítségével.
Idén első alkalommal lesz látogatható a távirati iroda székháza, megnyitja kapuit a Sándor-palota, az Önkormányzati Minisztérium, a Szabadság téri tőzsdepalota, a KFKI budapesti kutatóreaktora, a finn és a cseh nagykövetség, felfedezhető lesz a kőbányai pincerendszer és a Dreher-villa. Pécsett a Vasváry-villa, Miskolcon a megyeháza, Sopronkövesden a volt határőrlaktanya, Dunakeszin a késő római kikötőerőd lesz a nagyközönség előtt is nyitva.
Az idei örökségnapokon a szakrális terek kerülnek előtérbe: háromszáznegyven egyházi épületet mutatnak be a három nap alatt. Ehhez kapcsolódik szombaton a Templomok éjszakája program is, amelyben főként fővárosi templomok vesznek részt koncertekkel, kiállításokkal: a Belvárosi ferences templomban például este fél nyolctól éjfélig lesz maratoni orgonakoncert, a harmadrendi ferences zeneszerző, Olivier Messiaen tiszteletére. Még több helyszínen, sokszínű programkínálattal szombaton kezdődik és jövő vasárnapig tart a szakrális művészetek hete: a hit táplálta művészetet koncertek, színházi előadások, kiállítások, filmvetítések mutatják be az egész országban. Tegnap kezdődött és jövő vasárnapig tart a pécsi Örökség fesztivál a multkulti és az összművészet jegyében: itt többek között az ezeréves pécsi püspökség tiszteletére vasárnapig a Limelight Fényfestészet csapata színesíti az életet a Barbakánnál.
Büntetőjogi felelősséget is felvethet Ruszin-Szendi villaügye
