Rejtett értékek és szakralitás

Ö R Ö K S É GAz egyik tematikus tévécsatorna műsorában krimibe illő feszültséggel nyitogatják a zárt ajtókat – London csak kevesek által látható szépségeit mutatják meg a kulturális örökség napjai alkalmából. E hét végén itthon is hasonló izgalmakat élhetünk át.

Tölgyesi Gábor
2009. 09. 27. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Lezárták az alsó rakpartot, a villamos nem jár, a buszok dugóban vesztegelnek – a budai főgyűjtőcsatorna építéséről leginkább erre asszociálhattak az arrafelé járók. Meglehet, mindez már a múlté. Ugyanis egy véletlen révén az építők idén tavasszal a helytörténet és a technikatörténet szempontjából egy különleges értékkel bíró föld alatti létesítményt találtak az Ybl Miklós tér alatt: egy pillérekkel alátámasztott, csarnokszerű víztározót, amely feltehetőleg egykor a Várbazárt és a királyi kerteket látta le vízzel. Szombat délelőtt tíztől Magyar Károly régész és Janotti Judit műemlék-felügyelő vezetésével a palotákat idéző, díszített ciszterna is bejárható lesz. A felfedezőtúrára nemcsak a vízzáró cipő elengedhetetlen, a felszíntől négy méterre lefelé menet jól kell bírni a létramászást is.
Mától vasárnapig rendezik meg hazánkban a kulturális örökség napjait. A rendezvénysorozat 372 település 820 helyszínére, továbbá 171 sétaútvonalra invitálja a megismerésre törekvőket. A nyitott műemlékek napjának gondolata 1984-ben Franciaországban született meg; hazánkban az olyan épületek, amelyek nem vagy csak korlátozottan látogathatók, 1992 óta tárják ki kapuikat. A Kulturális Örökségvédelmi Hivatal által koordinált eseménysorozat 1999 óta központi témák köré csoportosítva mutatja be hazánk épített értékeit – ingyenesen, értő vezetők segítségével.
Idén első alkalommal lesz látogatható a távirati iroda székháza, megnyitja kapuit a Sándor-palota, az Önkormányzati Minisztérium, a Szabadság téri tőzsdepalota, a KFKI budapesti kutatóreaktora, a finn és a cseh nagykövetség, felfedezhető lesz a kőbányai pincerendszer és a Dreher-villa. Pécsett a Vasváry-villa, Miskolcon a megyeháza, Sopronkövesden a volt határőrlaktanya, Dunakeszin a késő római kikötőerőd lesz a nagyközönség előtt is nyitva.
Az idei örökségnapokon a szakrális terek kerülnek előtérbe: háromszáznegyven egyházi épületet mutatnak be a három nap alatt. Ehhez kapcsolódik szombaton a Templomok éjszakája program is, amelyben főként fővárosi templomok vesznek részt koncertekkel, kiállításokkal: a Belvárosi ferences templomban például este fél nyolctól éjfélig lesz maratoni orgonakoncert, a harmadrendi ferences zeneszerző, Olivier Messiaen tiszteletére. Még több helyszínen, sokszínű programkínálattal szombaton kezdődik és jövő vasárnapig tart a szakrális művészetek hete: a hit táplálta művészetet koncertek, színházi előadások, kiállítások, filmvetítések mutatják be az egész országban. Tegnap kezdődött és jövő vasárnapig tart a pécsi Örökség fesztivál a multkulti és az összművészet jegyében: itt többek között az ezeréves pécsi püspökség tiszteletére vasárnapig a Limelight Fényfestészet csapata színesíti az életet a Barbakánnál.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.