Litván nyelvszigor
Vilnius. A litván legfelsőbb közigazgatási bíróság elutasította, hogy egy Vilnius mellett fekvő, többségében lengyelek lakta településen lengyelül is feltüntessék az utcaneveket. A testület egyúttal október 14-i határidővel arra kötelezte a kisváros vezetését, hogy távolítsa el a már felszerelt többnyelvű utcanévtáblákat. Salcininkai település (lengyelül Soleczniki, fehéroroszul Szalecsniki) az év elején nyújtott be kérelmet aziránt, hogy a helyi kisebbségek nyelvén is feltüntethessék
az utcaneveket. Litvániában a 2001-ben rendezett népszámláláson 235 ezren vallották magukat lengyelnek, ez akkor a legnagyobb balti állam népessége 6,7 százalékának felelt meg. (MTI)
Nagyköveti tervek
Washington. Az új washingtoni magyar nagykövet „többletlendületet” kíván vinni az amerikai–magyar viszony erősítését célzó törekvésekbe; Szombati Béla helyi idő szerint szerdán beszélt elképzeléseiről a magyar sajtó washingtoni képviselőinek. Megjegyezte: lényeges fenntartani az amerikaiak érdeklődését, támogatását a Nabucco gázvezeték iránt,
az ugyanis „nem olyan magától értetődő, mint amilyennek első pillantásra látszik”. Arra a kérdésre, hogy szándékában áll-e a magyar kormányfő látogatásának szorgalmazása, azt felelte: „úgy gondolom, mindenre van szándék, ami segítheti a magyar–amerikai kapcsolatokat, ha ez segítheti a kapcsolatokat, akkor igen”. (MTI)
Albán újrakezdés
Tirana. Megszavazta az albán parlament az ország új kormányát, amelyet továbbra is Sali Berisha eddigi miniszterelnök vezet. A 140 tagú tiranai parlament 74 képviselője támogatta a szerda esti szavazáson a kabinet megalakulását. Berisha kormánya programját ismertetve ígéretet tett Albánia és az Európai Unió kapcsolatainak szorosabbra fűzésére, miután a kis balkáni ország idén áprilisban a NATO-hoz már csatlakozott. (MTI)
Terroristát öltek meg Indonéziában
Jakarta. Valószínűleg Indonézia legkeresettebb terroristáját, Noordin Topot ölte meg az ázsiai ország rendőrsége egy tegnapi akcióban, amelyben három másik férfival is végzett. Az indonéz rendőrség augusztusban már egyszer bejelentette, hogy egy akcióban megölték a malajziai születésű férfit, aki az al-Kaidával kapcsolatban álló délkelet-ázsiai terrorszervezet, a Jemaah Islamiyah egyik szakadár csoportja élén áll, azonban egy DNS-vizsgálat után kiderült, hogy mégsem vele végeztek. (MTI)
Százötvenezer címen nincs áram az ítéletidő miatt
