Örömmel tájékoztatjuk kedves Nézőinket, hogy a tárgyalások befejeződésével televíziónk megszokott programja 2009. szeptember 4-én, pénteken 19.30-tól a Sirius műholdról is fogható lesz az internetes adáson kívül. Most ez olvasható a Budapest (Európa) Televízió honlapján, ahol utasítások is szerepelnek arra nézve, hogyan kell beállítani a műholdvevőt. Biztató életjel, vagy a végstádium előtti fellángolás? Hamarosan elválik.
A felszámolóbiztos augusztus végén döntött úgy, hogy a televízió befejezi a sugárzást, és a hónap utolsó vasárnapján a nagy kábelszolgáltatók le is kapcsolták a műsorát a hálózatukról, miután a felszámoló a szerződéseiket felmondta. Így szerette volna ugyanis megakadályozni, hogy a cég ne halmozzon fel több adósságot, illetve ne herdálja tovább tartozásainak fedezetét. A tulajdonos azzal próbálta menteni a helyzetét, hogy a televíziót átvitte az Európa Televízió Zrt.-be, de így sem kapott a magyar médiahatóságtól sugárzási engedélyt, sőt ilyennel egyetlen uniós országban sem rendelkezik. Mindennek ellenére elérték, hogy jelük egy kecskeméti cég közvetítőkocsijának segítségével eljusson egy műholdig, értesült az Index. És a Budapest Tv ezen keresztül újra élő műsorokat ad. Az interneten sugárzott tévéműsor azonban a tapasztalatok szerint Magyarországon még nem életképes, hiányzik hozzá az infrastruktúra és az igény, a Sirius 4 műholdat pedig csak a több műholdvevővel is rendelkező kábelszolgáltatóknak érdemes befogniuk. A kábelszolgáltatók már az új kérővel, a néhány napja indult Nóta Tv-vel kokettálnak, amelyik lefedné a Budapest Tv nézői érdeklődésének egy szeletét.
Nem érkeznek jó hírek Bródy Péterről, a televízió tulajdonosáról sem. A VIII. kerületi rendőrkapitányságon a hét közepén sikkasztás gyanúsítottjaként hallgatták ki, mivel egy nagy értékű gépkocsit többszöri felszólításra sem adott vissza az egyik autókölcsönző cégnek. Bródynak korábban is volt már esete a rendőrséggel, bár az összefüggésben állt a Budapest Tv-vel. A cég felszámolását végző Budapest Investment Zrt. szerint nem adta át a cég teljes vagyonát, ami bűncselekmény, Kincs László felszámolóbiztos pedig augusztus 13-án csak rendőri segédlettel jutott be a tévé épületébe, mert Bródy nem akarta beengedni. Próbáltuk keresni a tulajdonost, de csak ígéretet kaptunk a Budapest Tv központi telefonszámáról, hogy visszajelentkezik. Információink szerint az utóbbi időben elérhetetlen, barátainak, egykori munkatársainak hívására sem reagál, telefonszámait megváltoztatta.
A Budapest Tv agóniája évekkel ezelőtt kezdődött, még ha Bródy mindent elkövetett is azért, hogy ezt leplezze. A televíziós vállalkozás nemcsak tartalmi kínálatával, hanem üzleti konstrukciójával is unikum volt a hazai médiapiacon, inkább hasonlított közösségi, mint kereskedelmi tévéhez. Azzal, hogy nem kért előfizetési díjat a kábelszolgáltatóktól, elérte, hogy sokuk kínálatában szerepelt, ám ez sem hozta meg a kívánt üzleti sikert. Előfizetési díj híján három bevételi lehetősége maradt: a gyártási kapacitás bérbeadása, valamint a reklám- és műsoridő értékesítése. Szakértők szerint egyik sem gazdasági sikertörténet. A kis csatorna csak kispénzű embereket megcélzó olcsó reklámokat tudott szerezni, és technikai felszereltsége sem lehetett különösebben kapós. Ma már sokkal jobbakat lehet bérelni a piacon. Nem volt világos az sem, hogy melyik adásidőt bérelték, melyiket nem. Mint azt a televízió egyik volt munkatársától megtudtuk, Bródy, aki egyébként egy személyben döntött műsorról, műfajról és munkatársról, március óta már nem fizetett senkinek (úgy tudjuk, emiatt volt verekedés is a házban), de amúgy is éhbérért foglalkoztatta a televíziózásból kihullott szakembereket. S bár az utolsó pillanatig biztatta a munkatársakat, a remény mostanra a többségben már kihunyt.
A Budapest Tv valójában Anettka feltűnésével került be a magyar média nagykönyvébe. Ha a hadaró, bőrnadrágos vidéki tanárnő nem béreli ki a csatorna adásidejét, és nem kezdi meg ott extravagáns, polgári erkölcsöt pukkasztó tevékenységét (mely később sokat kopott azáltal, hogy Anettka elkezdte magát médiaszakmailag is tényezőnek érezni), aligha jegyezte volna meg a hallgatóság a televízió nevét. Ehhez jöttek még a távgyógyítók és jósok, közöttük is a leghíresebb, Gyurcsok József, aki a stúdióból képes volt végzetes betegségeket is kezelni. A hírnév azonban az életben maradáshoz kevésnek bizonyult. Nem tett jót a népszerűségnek Anettka két évvel ezelőtti távozása sem, de mint Szalai Annamária országos rádió- és televíziótestületi (ORTT) tagtól megtudtuk, a csatorna nézettsége mindvégig gyakorlatilag mérhetetlen volt. Arra a felvetésre, mi van akkor, ha Bródy valamelyik szomszédos országban újraindítja az adást, a médiaszakértő azt felelte: megteheti, de az uniós jog lehetővé teszi, hogy utána menjenek, ha az új műsor kísértetiesen hasonlít a régire. Attól azonban, hogy máshonnan sugároz, még semmi sincs megoldva. Be kell ugyanis kerülnie a fontos kábelhálózatok kínálatába, ezekkel a cégekkel azonban a szerződést felbontotta, és lehet, hogy a Budapest Tv helyére már másik műsort raktak be. Szalai szerint a Budapest Tv bedőlése egyszerű üzleti bukás, a tulajdonos nem fizetett senkinek, ezenkívül rossz volt az üzleti struktúrája, és csak idő kérdése volt, mikor lesz vége a történetnek.
A figyelmeztető jelek már régóta sokasodtak. A Budapest Tv szenvedte el 2004-ben a magyar médiatörténet leghosszabb elsötétítését. Egy hét adásszünetet szabott ki rá a médiahatóság, mivel a megalakulása óta egyetlen fillér jogdíjat sem fizetett az adón sugárzott zenékért. De az utóbbi években már a sugárzási számlák kiegyenlítése is komoly gondot okozott. Bródy folyamatosan kérte az ORTT-től a díjcsökkentést, részletfizetési lehetőséget, de ezeket a kérelmeket a testület nem támogatta. Előfordult az is – érthetetlen módon –, hogy az engedélyezett részletfizetést Bródy nem írta alá. Ezért folyamatossá vált a Budapest Tv tartozása. Jelenleg a kamatokkal és a bírságokkal együtt csak az ORTT-nek húszmillió forint körüli összeggel tartozik, ezért a hamarosan a testület elé kerülő előterjesztésében már az áll, hogy töröljék a szolgáltató céget a nyilvántartásból, valamint indítsák el vele szemben a behajtást. Szalai Annamária szerint nincs esély arra, hogy a televízió megmeneküljön.
Augusztus közepéig a felszámoló a Budapest Tv tizenhárom hitelezőjének 268 millió forint összegű követelését ismerte el és vette nyilvántartásba, egy szállító pedig a felszámolás kezdetét megelőzően indított perben kívánja érvényesíteni százmillió forint feletti követelését. A tévét működtető részvénytársaság ellen egyébként az izraeli székhelyű Space-Communication Ltd. még 2006 novemberében indította meg a felszámolási eljárást, amelyet a Budapest Tv tulajdonosa viszonylag hosszú ideig meg tudott akadályozni. Szakértők szerint nincs semmi meglepő a televízió bukásában. A magyar kábeltelevíziós piac túltelített, előbb-utóbb csak azok a csatornák maradnak, amelyek multinacionális médiacégekhez kötődnek. A Budapest Televízió típusú adónak viszont fent kellett tartania egy stúdiót, fizetnie kell a műsor-szolgáltatási díjat (a legtöbb multinacionális kábeladó külföldről sugároz, vagyis az ORTT-nek nem fizet), a műholdhelyet, vagyis évente ötvenmilliót ki kell termelnie. Kérdés, hogy az új sugárzási konstrukcióban meddig tud még lavírozni a Budapest Tv.
Jó hír: megszűnhetnek a dugók az M7-esen
