Súlyos elvonások az új büdzsében

Ezúttal sem merte átalakítani a költségvetés alapvető szerkezetét a kabinet, vagyis az állam jövőre is rengeteg felesleges intézményt tart majd el, miközben számos területen komoly megszorítások lesznek – derül ki a 2010-es büdzsé tegnap bemutatott törvényjavaslatából. Az önkormányzatoktól 120, a tömegközlekedéstől 40, a nyugdíjasoktól 80 milliárd forintot vonnak el, jóval kevesebb jut az energiatámogatásra és a lakástámogatásokra. A szigorítások terhének legnagyobb részét az önkormányzatokra hárítja a kabinet.

Munkatársainktól
2009. 09. 21. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Csakúgy mint a korábbi években, most sem vállalta a költségvetés szerkezetének átalakítását a kabinet, vagyis az egyre égetőbb feladat már biztosan a következő kormányra hárul. A 2010-es költségvetés tegnap közzétett törvényjavaslata szerint jövőre is számtalan felesleges intézményt tart majd el az állam, miközben számos területnek komoly elvonásokkal kell szembesülnie. Az államháztartási reformmal járó feszültségeket így már biztosan nem fogja kezelni a szocialista kabinet, amely a legtöbb területen megint a fűnyíró elvet használta a kiadások csökkentésénél. A zsugorodó gazdasági teljesítmény nyomán az államháztartásnak jövőre mindössze 15 693 milliárd forintnyi bevétele lesz, 16 754 milliárd forintnyi kiadás mellett, vagyis a hiány 1061 milliárd forint lesz a tervek szerint. A GDP 3,8 százalékának megfelelő deficit nem változhat, ez ugyanis az EU és a Nemzetközi Valutaalap hiteleinek a feltétele.
A jövő évi büdzsé legnagyobb vesztesei az önkormányzatok lesznek, miután támogatásuk bruttó 120 milliárd forinttal csökken, miközben nem vonnak el olyan feladatkört tőlük, amely érdemi kiadáscsökkenést garantálna számukra. A jövő évi büdzsé éppen ezért sok szempontból választási költségvetésnek számít: a többségében ellenzéki településeket 2007 óta folyamatosan forráscsökkentéssel büntetik, jövőre pedig a bedőlő lakáshitelesek problémájától kezdve a szociális juttatások megkurtításáig több megszorítás feszültségét és felelősségét is az önkormányzatokhoz tolta át a kabinet. A felelősség áthárítását jelzi, hogy Oszkó Péter pénzügyminiszter szerint „gazdasági szabadságot” adnak a településeknek annak eldöntésére, hogy melyik területnek adnak kevesebb pénzt, így az önkormányzati oldalon csapódhatnak le a problémák. A forráselvonással ráadásul nem jár együtt a helyi önkormányzatok bürokratikus terheinek csökkentése, amely valóban kiadáscsökkentést és hatékonyabb ügyintézést jelenthetne. A megszorítások legelső áldozatai a hátrányos helyzetben lévő települések lesznek.
A tömegközlekedésből az állam 40 milliárd forintot von ki jövőre, ami a kedvezményes árú jegyet használók körének szűkülésével és a jegyárak emelésével jár majd. A lakossági energia támogatására 55 milliárd forinttal jut kevesebb, a kedvezményben részesülők száma tehát itt is drasztikusan lecsökken. Lakástámogatásra 48, nyugdíjakra pedig 80 milliárd forinttal szán kevesebbet a kormányzat.
A minisztériumok alig több mint 1850 milliárd forinttal gazdálkodhatnak, vagyis 200 milliárd forinttal kevesebbel, mint tavaly. (A tárcák támogatására vonatkozó számokat, amelyek a legtöbb helyen megegyeznek a mostani számokkal, lapunk már augusztus végén közzétette. Akkor a Pénzügyminisztérium közleményben tiltakozott az információink miatt, amelyek „spekulatívak és megalapozott következtetések levonására nem alkalmasak”.)
A minisztériumok közül a legrosszabbul a szociális tárca jár: az idei 212,1 milliárd forint után jövőre mindössze 154,8 milliárd forintos támogatást kap, azaz csaknem 30 százalékkal kevesebb pénzből gazdálkodhat. Hasonlóan rossz helyzetben van az agrártárca, amely az idei 187 után jövőre 130 milliárd forinthoz juthat. Az egészségügyi tárca – az ígéretek ellenére – ugyancsak kevesebb pénzből gazdálkodhat, csakúgy mint az önkormányzati, a honvédelmi, a gazdasági, a környezetvédelmi, valamint a külügyi és az oktatási minisztérium. Az igazságügyi tárca 2010-es támogatása az ideivel egyezik meg, ez azonban az infláció miatt itt is szűkebb keretnek felel meg. A korábbi évekhez hasonlóan a büdzsé nyertese ismét a kormányzati kommunikációért felelős Miniszterelnöki Hivatal, amely a gazdasági visszaesés és az elvonások közepette 23 milliárd forinttal kap több támogatást az ideihez képest. Nem sajnálják a pénzt az APEH-től sem: az adóhatóság jövőre 90 milliárd forintot kap az államkasszából, a VPOP pedig 37 milliárdot.
A Fidesz szerint az egészségügyet, az oktatást és a közlekedést érintő megszorítások még tovább csökkentik majd az emberek életszínvonalát. Szijjártó Péter, a párt elnöki stábjának vezetője szerint a most beterjesztett költségvetés éppen az ellenkezőjét mutatja annak, mint amit az európai kormányok tesznek, Európában ugyanis kizárólag a magyar kormány épít a megszorítások politikájára.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.