Egy független uniós laboratórium mérgező antibiotikumot talált több, magyar boltban vásárolt mézben. A vizsgálatot lapunk rendelte meg. A használt szerekről állatorvosok azt állítják, hogy azokat sertéseknek és marháknak szokás adni. A hazai élelmiszer-biztonság legfőbb politikai és szakmai felelőse, Süth Miklós szerint a felelősség a vállalkozókat terheli, akiknek kötelessége önellenőrzést végezni. Tegnapi cikkünkre reagálva Süth, aki a Földművelésügyi és Vidékfejlesztési Minisztérium államtitkára, országunk főállatorvosa, a Magyar Rádiónak nyilatkozva azzal védekezett, hogy nem a hatóság hamisít, „nem a hatóság helyez el antibiotikumot a termékekben, hanem azok a vállalkozások, akik sajnos nem törődnek a szabályokkal”.
Lapunk megkeresésére Bognár Lajos, a Mezőgazdasági Szakigazgatási Hivatal Központ élelmiszerlánc-biztonsági elnökhelyettese ígéretet tett: tájékoztatást ad a későbbiekben arról, hogy hány esetben vizsgálták az elmúlt időszakban az élelmiszerek, s így a mézek esetleges antibiotikumtartalmát. Emellett Bognár Lajos egy meglehetősen udvariatlan hangú elektronikus levélben arra szólította fel a Magyar Nemzetet, hogy soron kívül küldjük el számukra a vizsgálatok dokumentációját. Egy udvariasabb formát tükröző levélben megfogalmazott kérés esetén lapunk természetesen áll a hivatal rendelkezésére, s átadja számára a kért iratokat. Másrészt jelezzük, hogy az azonosíthatóságot lehetővé tevő adatok tegnapi cikkünkben szerepeltek, ezt az érintett kereskedelmi láncok észre is vették, hiszen már reggel elkezdték leszedni a polcokról a kifogásolt termékeket. Miután Süth Miklós főállatorvos a napokban többször kijelentette, hogy a méz fogyasztása biztonságos, aziránt is érdeklődtünk, hogy levonja-e az ügy következtében rá nézve kialakult politikai és szakmai konzekvenciákat, ám e kérdésre megnyugtató választ nem kaptunk. Továbbá kíváncsian várjuk, hogy történik-e az ügyben büntetőügyi feljelentés.
Tekintettel arra, hogy az államtitkár úgy igyekszik megmagyarázni saját felelősségét, hogy a mézben található antibiotikum miatt kizárólag a vállalkozók a felelősök, lapunk az üzletláncokat és a gyártókat is megkereste. Mint megtudtuk, a CBA üzletlánc már tegnap reggel utasította a hálózatában működő boltokat, hogy szedjék le a polcokról a kifogásolt mézeket, amelyeket a Klenáncz Méhészet csomagolt. Fodor Attila kommunikációs vezető elmondta: megtették a szükséges lépéseket a vásárlók biztonsága érdekében, első körben lekerültek a polcokról az antibiotikumot tartalmazó mézek. Tegnap felvették a kapcsolatot a gyártóval is, ám megbeszéléseik részleteiről nem kívánt többet elárulni. Hangsúlyozta ugyanakkor, hogy a jogszabályok szerint a felelősség nem a kereskedőt terheli, hanem a termék előállítóját. – Nincs arra lehetőségünk, hogy az általunk forgalmazott több ezer terméket folyamatosan vizsgáltassuk, mert az egyrészt horribilis összeg lenne, másrészt a kereskedőnek nem feladata ilyen szinten belefolyni az élelmiszerbiztonság rendszerébe. A beszállítóktól minden esetben elkérjük a szükséges tanúsítványokat – mondta Fodor Attila.
Tegnap a Spar, Interspar és Kaiser’s üzletekben is bevonták a polcokról az Alba-Méz Kft. szenynyezett termékeit. Laber Zsuzsa kommunikációs vezető lapunknak azt mondta: következő lépésként a bevont termékeket a Spar is megvizsgáltatja akkreditált független laboratóriumban. Hozzátette: integrált minőségirányítási rendszer működik a láncnál, emellett minden területen kiemelten kezelik a jogszabályoknak való megfelelés kérdését. Beszállítóikkal szemben is magas minőségi követelményeket támasztanak, s csak olyan gyártókkal működnek együtt, akik ezt garantálni tudják. Lapunk szerette volna megtudni azt is, hogy a két érintett vállalkozás termékébe hogyan került bele az antibiotikum, illetve megsemmisítik-e a kifogásolt mézeket, ám az Alba-Méz Kft.-nél lapzártánkig foglalt volt a vezetékes telefon, Klenáncz Józsefnek pedig a mobilján üzenetet hagytunk, ám ő nem hívta vissza a szerkesztőséget.
Ódákat zengenek a brazil támadó debütálása után, hoppon maradhat az ex-Fradi-edző fia
