Törvényes kifosztás a Hajdú-Bét ügyében?

A libatenyésztők törvényes kifosztásának tekinti a Hajdú-Bét tönkretételét a beszállítók érdekképviselete. A baromfis részvénytársaság 2004 óta tartó felszámolási eljárása a napokban új szakaszhoz érkezett: a felszámoló benyújtotta a Bács-Kiskun Megyei Bírósághoz a harmadik vagyonmérleget. A kisvállalkozóknak, libásoknak ezúttal sem jut egy fillér sem.

2009. 09. 18. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Lapunk érdeklődésére a Bács-Kiskun Megyei Bíróság elnöke, Bicskei Ferenc elmondta: múlt pénteken megérkezett a bíróságra a Hunyadi Felszámoló Részvénytársaság harmadik közbenső vagyonmérlege a Hajdú-Bét ügyében. Ez a 2007. december 1-je és a 2009. március 31-e közötti időszak tételeit tartalmazza. A felszámoló rt. előzőleg eljuttatta az 524 hitelezőnek a mérleget. Többen ezt nem vették át, így a bíróság próbálja majd felkutatni a címzetteket, hiszen a bevételek szétosztásáról minden érintettnek nyilatkoznia kell. A bíróság ezután dönt arról: jóváhagyja-e a vagyonfelosztást. Az elnök közölte még, hogy a mérleg szerint két ingatlan eladása nem történt meg, és nem fizették még ki a Hajdú-Bét gyesen lévő dolgozóinak járandóságát sem. A felszámolás tehát a harmadik mérleg elbírálásával sem zárulhat le.
Hajdú Ágnes, a Hunyadi Felszámoló Zrt. vezérigazgatója lapunkat úgy tájékoztatta, hogy az 524 hitelező 13 milliárd forintnyi követelésével szemben eddig 4,5 milliárd forint bevétel keletkezett a vagyon értékesítéséből. Ebből hárommilliárd forintot a felszámolás költségeinek kiegyenlítésére fordítottak. A hárommilliárdból 1,8 milliárdot tett ki az az összeg, amelyet a Hajdú-Bét 1700 dolgozójának kellett juttatniuk, amikor felmondták a munkaviszonyukat. A vezérigazgató szerint a hitelezők mindössze 1,4 milliárd forintot kaphattak. Az adatok szerint 630 milliót még az előző, vagyis a második vagyonmérleg elkészítésekor, 2006-ban utaltak át három pénzintézetnek. Az OTP Ingatlan Rt. 108 milliót, az Eurofaktor Rt., vagyis a volt Eximbank 83 milliót, a Raiffeisen Bank Rt. pedig 442 milliót kapott. Mindhárom hitelintézet kölcsönt nyújtott hajdan a baromfis részvénytársaságnak. A követelésüknek 2006-ban csak az 50 százalékát kapták meg, a másik felét most fizette ki részükre a felszámoló. A vezérigazgató úgy véli, hogy más hitelezők igényeinek teljesítésére nincs fedezett.
A mérleg kapcsán kérdésünkre több vállalkozó, hajdani libatenyésztő kifejtette: sérelmesnek tartják, hogy csak a bankok részesülhetnek a pénzből, azon az alapon, hogy egykor jelzáloggal biztosították követelésüket. A most befolyt összeg ugyanis nem a jelzálogos ingatlanok eladásából származik. Remény sincs rá, hogy a tönkre- ment beszállítók – szavaik szerint a „kis libások” – is részesüljenek a jóvátételből.
Ónodiné Demeter Éva, a Hajdú-Bét károsultjainak szószólója megjegyezte: törvényes kifosztás történt, de az erkölcsi szabályokat sem vették figyelembe a baromfis cég egykori illetékesei. Véleménye szerint amíg az ügyészség és a bíróság nem vizsgálja meg kellő mélységben az ügyet, és nem számoltatja el a felelősöket, a folyamat nem zárulhat le. Nemcsak a Hajdú-Bét jóhiszemű beszállítói közül lettek sokan nincstelenek, de azóta több cég szerződéses partnerei is hasonló sorsra jutottak. Egy másik vállalkozó lapunkkal azt közölte: már a felszámolási eljárás megindulása előtt kiürítették a céget.
Az eljárás mostani szakaszában egyébként egymilliárd forint került a felszámoló számlájára. Az összeget a Raiffeisen Bank fizette be azt követően, hogy a Legfelsőbb Bíróság gazdasági tanácsa az év elején 600 millió forint és kamatai megfizetésére kötelezte. A Hajdú-Bétnek a Raiffeisen volt az egyik fő hitelezője. A bank 2002-ben hétmilliárd forint erejéig jelzálogjogot jegyeztetett be a Hajdú-Bét 21 ingatlanjára, köztük a 3 milliárdot érő debreceni vállalati székhelyre. Opciós jogot is kikötött, és ezzel 2003 őszén már élt is: közölte, hogy egy kft. beiktatásával megvásárolja a 21 ingatlant. A Hajdú-Bét ezt követően, 2004 januárjában kért felszámolást maga ellen. A székhelyét Debrecenből Kecskemétre tette át.
Öt vállalkozás és egy magánszemély indította meg ezután a pert a Raiffeisen Bank és a Hajdú-Bét ellen: az opciós szerződés érvénytelenségének megállapítását kérték. A hétmilliárdos jelzáloggal megterhelt 21 ingatlan négymilliárdot ért, ám azt ehhez képest is fele összegért, vagyis aránytalanul olcsón, kétmilliárdért vehette meg az opciós nyilatkozattal a Raiffeisen által kijelölt kft. Az ingatlanokat egyébként pár napon belül értékesítették is, de nem derült ki, hogy mennyiért. Több helyütt kedvezőbb kategóriába sorolták át a területeket. A bíróság végül ez év januárjában – szakértői vélemény alapján – 600 millió forint befizetését látta indokoltnak. A pénzt kamatokkal együtt a felszámoló kapta meg.
A Hajdú-Bét Részvénytársaságnak – mint ismeretes – a Bajnai Gordon által irányított Wallis Rt. volt az egyik tulajdonosa. A másik pedig a Cipruson bejegyzett Vitonas Ltd., amelynek Bajnai Gordon volt a hazai kézbesítési megbízottja. A cég könyvvizsgálatát a Deloitte látta el. A gazdasági perben a Raiffeisen Bankot Sárközy Tamás ügyvédi irodája képviselte. Sárközy a Gyurcsány-kormány idején az államreform kidolgozója volt.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.