A júliusi elején tartott szocialista pártkongresszuson ugyan – a párt különböző erőcsoportjainak megállapodása nyomán – Lendvai Ildikó elnök Botka László szegedi polgármestert, Ficsor Ádám rövidesen távozó titokminisztert, Molnár Csaba kancelláriaminisztert, Burány Sándor budapesti és Boldvai László Nógrád megyei pártelnököt javasolta megválasztatni az országos választási bizottságba (ovb), legfrissebb értesüléseink szerint Botka már nem ambicionálja a posztot. Komolyan felvetődött viszont, hogy Szili Katalin szeptember derekán leköszönő házelnököt célszerű lenne delegálni a párt „kampányélcsapatába”, annak ellenére, hogy ő maga egyelőre nem ösztönzi ezt. A még mindig legnépszerűbb szocialista politikusnak számító Szili lemondása bejelentésekor amúgy közölte, hogy a kampányidőszak alatt minden erejét a baloldal megerősítésére kívánja fordítani.
Emlékezetes, hogy a júniusi európai parlamenti választási kudarc után a pártban súlyos konfliktusok alakultak ki, és az egymással „taktikai harcot” folytató „idősebb” és „fiatalabb” szocialista prominensek végül a párt választási bizottságának – a különböző érdekcsoportokat kielégítő – bővítéséről állapodtak meg. A párt alapszabálya szerint az országos választási bizottság tagjai a pártelnök, az MSZP miniszterelnök-jelöltje, a párt elnökhelyettesei, alelnökei, a választmány elnöke, a parlamenti frakció vezetője, a pénztárnok, a pártigazgató és a kampányfőnök, további tagjait az országos elnökség javaslata alapján a választmány választja meg. Ez utóbbinak azért különösen nagy a jelentősége, mert az ovb dönt az MSZP országgyűlési választási listájáról is, így a 2010-es befutó helyekről.
Azt, hogy az MSZP vészhelyzetben van, jól jelzi, hogy még megtippelni sem lehet, hogy ki lesz a párt kormányfőjelöltje. Nem kevesen Botka Lászlót szeretnék miniszterelnök-jelöltnek, de ő már többször kijelentette, nem kíván indulni ezért a tisztségért. Szili Katalinnak szintén számos híve van az MSZP-ben. Ő nem tartozik sem a „régi motorosok”, sem az „ifjú trónkövetelők” közé. Ez később előny, illetve hátrány is lehet számára. Az ifjabb generáció két tagjának a neve is komolyan felvetődött kormányfőjelölt-aspiránsként: Mesterházy Attila parlamenti frakcióvezetőé és Molnár Csaba kancelláriaminiszteré.
Eközben egyre több szocialista gondolja úgy, hogy bár Bajnai Gordon egy évre vállalta a kormányfőséget, neki kellene jövőre megmérkőznie Orbán Viktorral.
Kritika. Egyre több kritikus vélemény fogalmazódik meg az MSZP-frakcióban a kormány egyes „civil” minisztereivel szemben – közölte a Népszabadság. A lap szerint a szocialisták főleg Herczog László szociális és munkaügyi, Varga István gazdasági és Hónig Péter közlekedési miniszter eddigi teljesítményével elégedetlenek.
Lövöldözés történt egy templomban a Kentucky államban lévő Lexingtonban
