A legszegényebbek közé kerültünk

Az uniós átlaghoz viszonyítva sokkal nagyobb a magyar gazdasági visszaesés, sőt a visegrádi országok közül nálunk a legmélyebb a recesszió – derül ki az Eurostat legfrissebb adataiból. Az egy főre eső GDP-t alapul vevő összehasonlítás szerint már Horvátországban is magasabb életszínvonalon élnek, miközben az egész unióban nálunk a legmagasabb az infláció és a legalacsonyabb a foglalkoztatás.

Szabó Anna
2009. 10. 18. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Magyarországon kezdődött meg – a balti államokon kívül – a leghamarabb a gazdasági visszaesés, és nálunk kell a legtöbbet várni a fellendülésre a régióban – derül ki az Európai Unió statisztikai hivatalának legfrissebb adataiból. Az Eurostat kimutatásai szerint az uniós átlagnál sokkal mélyebb válsággal küzd a hazai gazdaság: míg a 27 tagállam 4,8 százalékkal, addig Magyarország bruttó hazai összterméke (GDP) 7,3 százalékkal esett vissza a második fél évben, így a legrosszabbul teljesítő országok között szerepelünk. A lecsúszásunk miatt az életszínvonalat mutató egy főre jutó, a vásárlóerőt figyelembe vevő GDP tekintetében már a horvátok is megelőztek minket, az észtek, a szlovákok pedig már 2006-ban elhúztak mellettünk. A rangsor szerint most már csak Románia, Bulgária, Lettország, Litvánia és Lengyelország áll mögöttünk, holott 2002-ben még mi álltunk a lista élén a csehekkel együtt. Az Eurostat adatai szerint a második fél évben a lengyel gazdaság állt ellen a legjobban a válságnak, sőt még 1,4 százalékos növekedést is sikerült elérnie a viharos időkben. A visegrádi államok közül hazánkban mérték a legnagyobb recessziót, a balti államok pedig folytatták 16-20 százalékos mélyrepülésüket. Régiós összehasonlításban a magyar gazdaság indult a legkedvezőtlenebb pozícióból a válság begyűrűzésekor, mivel nálunk már tavaly július óta lényegében recesszióban volt a gazdaság – olvasható ki az Eurostat adataiból. A visszahúzó tényezők közül a legfontosabb, hogy immár hazánkban a legalacsonyabb a foglalkoztatottak aránya. A férfiak körében tíz fő közül mindössze hatnak van munkája, még az unión kívüli Törökországban is magasabb a férfiak foglalkoztatottsága. A másik negatív hatást az adóemelések következtében elszabadult infláció jelenti: uniós összehasonlításban jelenleg hazánkban a legmagasabb, öt százalék körüli a drágulás üteme. Románia után nálunk a legmagasabb a jegybanki alapkamat is, ami a vállalkozások hitelfelvételét drágítja.
– Magyarország nem tudott élni a 2002 és 2007 közötti világgazdasági bővülés lehetőségeivel: míg máshol szerkezeti átalakításokat hajtottak végre, addig mi a többi államtól eltérve túlköltekeztünk – hangsúlyozta a jövő évi költségvetés kapcsán Kopits György. A gazdasági visszaesésről nyilatkozva a Költségvetési Tanács elnöke leszögezte: a korábbi évek gazdaságpolitikájának köszönhetően jelenleg nem tudunk élénkítő gazdaságpolitikát folytatni, sőt a megszorításokkal csak mélyül a válság. Kopits szerint további gond, hogy készületlenül ért minket a válság, és a költségvetési egyensúly önmagában nem lesz elegendő a növekedéshez, ráadásul az adócsökkentés fedezetét sem tartják megalapozottnak.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.