A problémák gyökere és a szemellenzős tiltás

Sárosi Péter
2009. 10. 01. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Dr. Bene Éva orvos (A Kendermag Egyesület a magyar ifjúságért, Magyar Nemzet, 2009 július 22.) olyan témában fejtette ki véleményét, amely régóta élesen megosztja a társadalmat: vajon a totális tiltás/elutasítás vagy a legális szabályozás/ártalomcsökkentés a megfelelő drogpolitika Magyarországon?
Kezdjük rögtön a számoknál, hiszen azok mindig nagy szuggesztív erővel bírnak. A cikk azt állítja, hogy „a statisztikai évkönyvek szerint évente 10-15 ezerre tehető a regisztrált, új kábítószer-fogyasztók száma”. Magyarországon azonban nem létezik nyilvántartás a kábítószer-fogyasztókról (ez jogellenes lenne). Bene Éva valószínűleg a kezelésbe vett drogfogyasztók számára gondol, ami valóban 10-15 ezer körül mozog évente – ez azonban már magában foglalja a legális altatók, nyugtatók, inhalánsok (szipu) túlzott használata miatt kezelteket is. Az Európai Kábítószer- és Kábítószerfüggőség Megfigyelőközpont (EMCDDA) fókuszpontjának jelentései évek óta a drogfogyasztás stagnálását, enyhe csökkenését jelzik – nincs szó arról, hogy elszabadult volna a droghasználat. Míg a büntetőjogi szabályozás szigorításának időszakában (1999–2003) a drogokat kipróbálók aránya jelentősen növekedett, 2003 óta jelentős csökkenést figyelhettünk meg, pedig a szabályozás enyhült. Mielőtt azonban bárki rosszul következtetne, ezeknek a változásoknak vajmi kevés közük van a drogpolitikához – európai trendekről van szó, amelyek a kutatók szerint inkább demográfiai, piaci és kulturális tényezőkre vezethetők vissza, mintsem politikai beavatkozásokra.
A cikk azt is állítja, hogy a növekvő drogfogyasztás a „kábítószer-fogyasztással kapcsolatos halálesetek, betegségek és bűncselekmények” számának elszaporodását vonta magával. A szerző ezt a véleményt arra alapozza, hogy a hírek között egyre többször lehet találkozni a túladagolás áldozataival. Talán érdemes ismét a tudományosan megalapozott vizsgálatok eredményeire utalnom. A kábítószer-túladagolások száma csökkenő tendenciát mutat, hiszen az 1998 és 2002 közötti években többen haltak meg túladagolásban, mint az azóta eltelt években, másrészt a kábítószerrel kapcsolatos túladagolások száma Magyarországon európai viszonylatban is alacsonynak mondható: 2,5 halálos túladagolás esik egymillió lakosra (Észtországban 50 haláleset/egymillió lakos). Ez persze nem csökkenti a halálos túladagolások mögött megbúvó egyéni és családi tragédiákat és a kormányzati felelősséget.
A cikk továbbá azt a hamis látszatot kelti, mintha a Neurológiai és Pszichiátriai Szakmai Kollégium tudományos állásfoglalását a liberálisok által irányított Egészségügyi Minisztérium azért akarta visszavonatni, mert a tanulmány elutasította azt a nézetet, hogy „az úgynevezett könnyű drogok nem okoznak egészségkárosodást”. A valóság teljesen másként festett. Először is, az említett állásfoglalástól az Egészségügyi Minisztérium (EÜM) csak azután határolódott el, miután a TASZ hosszas pereskedés után elérte, hogy a bíróság ítéletének megfelelően egyáltalán nyilvánosságra hozzák azt (ha olyan jó volt, akkor miért kellett titkosítani?). Mint kiderült, nem véletlenül szégyellte a jelentést a kollégium és az EÜM: a 3,5 oldalas dokumentumnak a kábítószerek kockázatait taglaló lényegi része gyakorlatilag egy a büntetőjogi szigort pártoló svéd pszichológus tanulmányának kivonatát tartalmazza, mondhatni copy-paste módszerrel készült. Alacsony tudományos színvonala és nem holmi politikai nyomás miatt vált tarthatatlanná. A TASZ ugyanebben a témában készített 90 oldalas, tudományos hivatkozásokkal gazdagon ellátott jelentését persze a kollégium válaszra sem méltatta. A kormány azóta egy önálló Addiktológiai Szakmai Kollégiumot is felállított, azonban soha nem „tört nyíltan lándzsát a drogliberalizáció mellett” – éppen ellenkezőleg, Juhász Gábor államtitkár nemrégen kijelentette, hogy a kormány továbbra is fenntartaná a drogfogyasztás büntetését.
A szerző szerint a hasis „sajátos részegséget okoz, amelyben homályos öntudat mellett elvész a tér és az idő érzése. A szer félig álmodó, félig éber állapotban gyönyörködtető hallucinációkat, eufóriát, kezdetben múló, az elmebajhoz hasonló tüneteket vált ki.” Úgy tűnik, mintha ez a beszámoló sokkal inkább a XIX. századi irodalmi pamfleteken (pl. Baudelaire) alapulna, semmint a korszerű tudományos vizsgálatok eredményein. Ezek a hatások ugyanis előfordulhatnak akkor, ha valaki extrém mennyiségű hasist evés útján elfogyaszt (a Hasisevők Klubjának tagjai még ópiummal is keverték a hasist), azonban ma Magyarországon a fogyasztók túlnyomó többsége ennél jóval kisebb dózisban és elszívás útján használja a szert – ráadásul hazánkban főleg nem is a növény gyantáját (hasis), hanem a virágzatát (marihuána) szívják, dohánnyal keverve. A cannabisszívás hatására nem „vész el” a tér- és az időérzékelés – csak éppen módosul valamelyest, de ez egyáltalán nem jár öntudatvesztéssel vagy az önuralom megszűnésével, mint például az eszméletlen részegek esetében.
A cannabis hatásainak túldramatizálása után a legális csokoládé és kávé hatásainak leírása bagatellizálásnak tűnik. Bene szerint a „csokoládé senkinek nem okoz egészségkárosodást, az emberek nem a csokoládé, hanem egyéb zsírok és szénhidrátok túlzott fogyasztása miatt híznak el”. Ennyi erővel mondhatnánk azt is, hogy az emberek nem a heroinfogyasztástól szenvednek egészségkárosodást, hiszen maga a hatóanyag, a diacetilmorfin nem önmagában rombolja különösebben a szervezetet – ellenben az utcai heroinban található szennyező anyagok, az utcai használattal, a függőséggel járó életforma, a feketepiac miatti bizonytalanság igen. A halálos heroin-túladagolások túlnyomó többsége a közhittel ellentétben nem heroinmérgezés, hanem drogkombináció vagy szennyezett anyag miatt történik, de ettől még a heroin használata nem ártalmatlan. A TASZ korábban említett kockázatelemző tanulmányában részletesen is kifejtettük, hogy a szerhasználat kockázatát nem lehet lombikban mérni, csupán annak társadalmi környezetében.
Hasonló a helyzet a függőséggel is. „A kávé esetében a hozzászokás nem jelent függőséget, és még tartós fogyasztása sem jár betegséggel,” írja a szerző. Sokáig ezt gondolták a cannabisról is, mivel a függőséget kizárólag a fizikai tolerancián és elvonási tüneteken keresztül mérték. Valójában mind a fű, mind a kávé ugyanúgy kialakíthat elvonási tüneteket, mint a heroin vagy az alkohol – azokhoz képest ezek a tünetek enyhébbek ugyan, a lelki függőség azonban hasonló erős lehet. Nincs szó arról, hogy az illegális drogok a legális drogoktól valami teljesen eltérő módon okoznának függőséget, mint a legális „élvezeti cikkek”.
Bene Éva is rámutat arra, hogy a legális alkohol és dohány milyen súlyos problémákat okoz a magyar társadalomnak (tegyük ehhez hozzá még a gyógyszerabúzust is). A mértéktelenséget, az önpusztítást a kábítószert fogyasztó fiatalok otthonról, az iskolából stb. hozzák magukkal, nem arról van szó, hogy a drogfüggő viselkedést a drog mint valami idegen vírust belekódolná a fogyasztó agyába. Van egy olyan jelenség, amit még-kultúrának („egyél még egyet, kisfiam”; „légy férfi és igyál még”; „vásárolj még” stb.) nevezhetünk: generációk nőnek fel arra kondicionálva mind a családi hagyományok, mind a média által, hogy az azonnali kielégülés ígéretével kecsegtető fogyasztásban találják meg a saját identitásukat. Vannak veszélyesebb és kevésbé veszélyes szerek, szenvedélyek, azonban a mértéktelenség egyetlen drognak sem kémiai tulajdonsága. A drogfüggőség tanult viselkedésminták alkalmazása, áttétele a drogfogyasztás jelenségére. Az a gyerek, aki nem tanul mértékletességet az étkezésben, az ivásban vagy úgy általában nem sajátítja el a szenvedélyek megfelelő menedzselésének, a gyönyöröknek a mindennapi életbe való integrálásának a képességét, droghasználóként sem képes kontrollálni a viselkedését. Aki a számítógépes játékokat, a tv-t, a szexet vagy akár az evést a valóság előli menekülésre használja, az nagy valószínűséggel a drogfogyasztásban is ezt fogja keresni. Amikor a média olyan fiatalokról számol be, akik felelőtlenül magukba tömnek mindenféle drogot, vajon hányszor hibáztatjuk ezért a fogyasztást istenítő reklámokat? Vagy hányszor gondolunk úgy a huszadik süteményt is az unokára tukmáló nagymamára, mint aki az esetleges későbbi drogkarrier köveit fekteti le? Pedig ideje lenne elgondolkodnunk ezen, és a problémák gyökerénél keresni a megoldást, nem pedig a szemellenzős tiltásban, ami csupán a felszín kozmetikázására jó.

A szerző a Társaság a Szabadságjogokért
drogpolitikai programvezetője

Válasz Sárosi Péternek
Sárosi Péter kioktató bírálata az objektivitás köntösében a „lágy” drogok használatának és következményeinek a jelentéktelenítését szolgálja, és a marihuánafogyasztást megengedő véleménye mögött a nemzetközileg elfogadott, érvényben lévő törvények enyhítésének a szándéka rejtőzik.
Megállapítása, hogy a drogpolitika „élesen megosztja a társadalmat”, félrevezető, mert azt a látszatot kelti, mintha két azonos súlyú táborról lenne szó. Ezzel szemben a drogfogyasztás legalizálásáért csupán egy törpe, agresszív kisebbség küzd, a hatalmas, hallgatag többség elutasítja azt. Ezt bizonyítják a reprezentatív felmérések, amelyek szerint az európai országok polgárainak több mint a fele – a Cseh Köztársaság, Hollandia, Spanyolország kivételével – a tiltás fennmaradásával ért egyet, még a fiatalok is (EU Comission, 2006 és 2008).
Az általam közölt „szuggesztív számok” megfelelnek a valóságnak, bárki utánanézhet a Központi Statisztikai Hivatal által kiadott évkönyvekben és az interneten. A regisztrált kábítószer-fogyasztók gondozására vonatkozó adatok az év folyamán megjelent betegek számát jelenti. (Stadat, 2.5.6. sz. táblázat) Az adatok forrása 2002-ig az OPNI, 2003 óta az Országos Addiktológiai Intézet. A módszertani meghatározás szerint a kábítószer-fogyasztók: akik naponta vagy alkalomszerűen kábítószert fogyasztottak, és a drogambulanciák és drogközpontok, pszichiátriai gondozók, gyermek- és ifjúsági ideggondozók, pszichiátriai osztályok és szakambulanciák, krízisintervenciós osztályok, addiktológiai gondozók és osztályok, illetve szakambulanciák, drogterápiás intézetek nyilvántartásában szerepeltek. 2000-ben 12 789, 2003-ban 14 993, 2005-ben 14 793, 2006-ban
15 480, 2007-ben 13 597 volt a regisztrált gondozottak száma. A táblázat a gondozottak kábítószerfajták szerinti megoszlását is közli: leggyakrabban az opiátok: 38-14 százalék, a cannabis 25-36 százalék és az amfetamin 33-25 százalékos fogyasztása fordul elő.
A kábítószer-túladagolással kapcsolatban Sárosi nem hivatkozik konkrétan semmiféle „tudományosan megalapozott vizsgálatra”, csak általánosságban emlegeti ezeket. A probléma lényege, hogy a kábítószerekkel összefüggő halálesetek statisztikai értékelése nehéz, mert nem egységes annak a megítélése, hogy mit értünk kábítószeren, és mit az ezzel összefüggő halálozáson. A halálozásban túlnyomó részben a heroin használata következtében létrejövő akut és krónikus elváltozások, szövődmények játsszák a fő szerepet, de nincs adatunk arra vonatkozóan, hogy a post mortem, illetve igazságügyi toxikológiai vizsgálatokkal igazolt hazai vagy külföldi heroin-túladagolások (halálesetek) túlnyomó többségét nem a hatóanyag okozta, és légzésbénulás vagy más komplikációnak lenne tulajdonítható.
Nem felel meg a valóságnak, hogy az emberek nem a heroinfogyasztástól szenvednek egészségkárosodást, hanem a szennyező anyagoktól, utcai használattól stb. A függőséget ugyanis a hatóanyag okozza, nem a szennyező vagy hígító anyagok. A túladagolás veszélyéhez azonban hozzájárulhat, hogy a fogyasztó nem ismeri az általa megvásárolt drog összetételét, hatóanyag-tartalmát, esetleg más drogokkal történő kombinációját.
A heroin mellett megjelenő és növekvő gyakoriságú kokain és amfetamin a klinikus számára toxikológiai vizsgálat nélkül észrevétlenek maradhatnak, ezek a betegek hirtelen szívhalál következtében halnak meg, megfelelő célzott kezelés nélkül, és statisztikailag elsikkadhatnak. A kábítószer okozta közvetlen halálozás okai: a túladagolás, a mérgezés és a hirtelen droghalál. De számos közvetett ok is létezik: az intravénás kábítószer-használók körében nem ritka a HIV-fertőzés, a hepatitis C fertőzés aránya pedig az EU-ban 15-90 százalék, hazánkban 25-30 százalék. A diszkóbalesetek fiatal áldozatai között is jócskán fordul elő kábítószer-fogyasztó, akik belőtt állapotban karamboloznak, az életüket vesztik, és mások életét is veszélyeztetik.
A kábítószer okozta közvetlen halálozások száma Magyarországon, a Szociális és Munkaügyi Minisztérium által közölt adatok szerint: 1996-ban 56, 1997-ben 47, 1998-ban 31, 1999-ben 42, 2000-ben 38, 2001-ben 40, 2003-ban 32, 2006-ban és 2007-ben egyaránt 25 volt. Miért emeli ki a bíráló éppen az 1998–2002 közötti éveket, amikor korábban még magasabb volt a halálozás? És vajon milyen érdeke fűződik Sárosi Péternek ahhoz, hogy ebből az adatsorból a legalacsonyabb értéket ragadja ki?
A kábítószerek tünettanára vonatkozóan javasolom, hogy a bíráló mélyedjen el az idevágó orvosi irodalomban; javasolom a Harrisons’s: Principles of Internal Medicin köteteit, amelyben az amerikai szerzők szerint is a marihuána által okozott intoxikáció az alkoholos intoxikációhoz hasonló, a krónikus használat pedig kötőhártya-vérbőséget, tachycardiát, anginát (szívtáji fájdalmat) okoz, csökkenti a tüdő vitálkapacitását, gátolja a méhmagzat növekedését, és immunológiai elváltozásokat okoz. Mindez a szer ártalmatlanságát bizonyítaná?
A drogfogyasztás egyik következménye, hogy a hatására fokozódó tolerancia fejlődik ki, amely egyre nagyobb adagok, egyre hatásosabb drogok fogyasztására késztet. A mértéktelenség nem a drog tulajdonsága, hanem a drogfogyasztás következménye. A függőség (dependencia) lényege, hogy a szer megvonása súlyos pszichés és organikus tüneteket okoz, amelyek következtében az egyén újabb fogyasztásra kényszerül. A kemény drogok súlyosabb, a „lágy” drogok mérsékeltebb elvonási tüneteket okoznak.
A marihuána elvonási tünetei: izzadás, reszketés, hányás, hasmenés, izgalmi állapot, nystagmus. Sárosi ragaszkodik a kávé, a heroin és az alkohol hatásainak az összemosásához, pedig a kávé elvonási tünetei jelentéktelenek. A marihuánafüggőség léte, a visszaesés gyakorisága és ezek klinikai jelentősége ma már tagadhatatlan. (Ajdacic-Gross et al., 2007.; Engberg és Morral, 2006.; Hall, 2006.; Hall és Degenhardt, 2008.; Vandrey et al. 2008.) Különösen aggasztó, hogy a marihuánafogyasztás megkezdése egyre fiatalabb korban (12-14 év) kezdődik. (Monshauwer et al. 2005.)
Féligazság, hogy az „önpusztítást a kábítószert fogyasztó fiatalok otthonról, az iskolából hozzák magukkal”. Otthonról nem az önpusztítást hozzák magukkal, hanem a menekülés vágyát. A rossz példa, a zilált családi élet, a családon belüli magány kétségtelenül szerepet játszik a kábítószer-fogyasztás kialakulásában. A fiatalok az önpusztítást nem az iskolától, legfeljebb az iskolában egymástól tanulják, de a nevelés és az egészségre nevelés elmaradása nem az iskola vétke, hanem a liberális oktatáspolitikáé. A legsúlyosabb felelősség azonban a drogkereskedelem haszonélvezőit, a kábítószer-fogyasztás terjedéséért küzdő liberális politikusokat, a bértollnokokat, a filmeket, a médiát és a reklámokat terheli, mert felkeltik az érdeklődést, mert a gyönyört kínálva kifosztják, becsapják és rászedik a fiatalokat. Végezetül felhívnám Sárosi Péter figyelmét az Egészségügyi Minisztériumnak az Országos Addiktológiai Intézet bevonásával a cannabishasználattal kapcsolatos zavarokról készített, tehát szakmai konszenzuson alapuló és egyben meghatározó protokolljára (Egészségügyi Közlöny, 2008.).
A drogfogyasztás következményeinek a bagatellizálása bűn, és aki bűnt vet, gonoszt arat. Mint orvos, a fiatalok életben maradását fontosabbnak tartom, mint „a szenvedélyek menedzselését és a gyönyörök mindennapi életbe való integrálását”.
Dr. Bene Éva

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.