Elizabeth Blackburn, Carol Greider és Jack Szostak amerikai kromoszómakutatóknak ítélték oda tegnap az idei orvosi Nobel-díjat Stockholmban. A megosztott díjat a három tudós a sejtosztódás mechanizmusának feltárásával érdemelte ki. A Karolinska Intézet indoklása szerint a kutatási eredményeik közelebb visznek az öregedés és a rákos folyamatok megértéséhez, ami új terápiás lehetőségeknek nyit távlatot – adta hírül a Reuters.
Az ausztrál születésű Elizabeth Blackburn a Kaliforniai Egyetem professzora, a brit származású Carol Greider a Johns Hopkins Egyetem, az ugyancsak brit származású Jack Szostak pedig a Harvard Egyetem kutatója. A tudósok arra derítettek fényt, hogy a sejtek reprodukciós folyamatában a kromoszómák végét a sérülésektől védő telomereké, illetve az azokat fenntartó telomeráz enzimé a fő szerep.
Megállapították, hogy az életkor előrehaladtával a telomerek hossza rövidül, vagyis azok zsugorodó mérete és a sejtöregedés között egyenes az összefüggés. Sikerült azonosítaniuk a telomeráz enzimet is, amely karbantartja a telomereket, s fékezi azok fogyatkozását. Amikor a feladattal már nem tud megbirkózni, s elfogynak a telomerek – a kromoszómák „védősapkái” –, akkor a kromoszómák végei összeakadnak, a DNS-állomány sérülékennyé válik, a sejtosztódáskor feltöredezik, s ez a sejt öregedéséhez, majd halálához vezet. Ha viszont a telomerázaktivitás nagy, a sejtöregedés kitolódik. Rájöttek arra is, hogy a nagyon aktív telomeráz a felelős a rákos sejtek elpusztíthatatlanságáért is. Bebizonyosodott továbbá, hogy egyes örökletes betegségek kialakulásában a telomeráz enzim, illetve annak rendellenes működése játszik vezető szerepet. Ezért a három kutató felfedezései nemcsak a rák, hanem egész sor súlyos betegség gyógymódjához mutathatják meg az utat.
A svéd fővárosban ma a fizikai Nobel-díj idei díjazottjának nevét hirdetik ki. Péntekig kiderül, ki kapja a legrangosabb kémiai és irodalmi kitüntetést és a Nobel-békedíjat. Az elismerést és a vele járó tízmillió svéd koronát (egymillió euró) a díjalapító Alfred Nobel feltaláló végakaratának megfelelően minden évben halálának évfordulóján, december 10-én vehetik át a kitüntetettek. A fizikai, a kémiai, az orvosi és az irodalmi Nobel-díjat Stockholmban, míg a Nobel-békedíjat Oslóban osztják ki ünnepélyes keretek között.

Brüsszel már lépett, megkerülnék Magyarországot az ukrán csatlakozás felgyorsításáért