Amerikai kutatóké az orvosi Nobel-díj

A hagyományoknak megfelelően az idén is az orvosi-élettani Nobel-díjat ítélte oda elsőként a svéd Karolinska Intézet, a tegnapi bejelentés szerint az elismerést megosztva kapja három amerikai kutató. Stockholmban ma a fizikai, szerdán a kémiai, csütörtökön az irodalmi, pénteken a békedíj várományosának nevét teszik közzé. A kitüntetést december 10-én adják át a díjazottaknak.

Hírösszefoglaló
2009. 10. 15. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Elizabeth Blackburn, Carol Greider és Jack Szostak amerikai kromoszómakutatóknak ítélték oda tegnap az idei orvosi Nobel-díjat Stockholmban. A megosztott díjat a három tudós a sejtosztódás mechanizmusának feltárásával érdemelte ki. A Karolinska Intézet indoklása szerint a kutatási eredményeik közelebb visznek az öregedés és a rákos folyamatok megértéséhez, ami új terápiás lehetőségeknek nyit távlatot – adta hírül a Reuters.
Az ausztrál születésű Elizabeth Blackburn a Kaliforniai Egyetem professzora, a brit származású Carol Greider a Johns Hopkins Egyetem, az ugyancsak brit származású Jack Szostak pedig a Harvard Egyetem kutatója. A tudósok arra derítettek fényt, hogy a sejtek reprodukciós folyamatában a kromoszómák végét a sérülésektől védő telomereké, illetve az azokat fenntartó telomeráz enzimé a fő szerep.
Megállapították, hogy az életkor előrehaladtával a telomerek hossza rövidül, vagyis azok zsugorodó mérete és a sejtöregedés között egyenes az összefüggés. Sikerült azonosítaniuk a telomeráz enzimet is, amely karbantartja a telomereket, s fékezi azok fogyatkozását. Amikor a feladattal már nem tud megbirkózni, s elfogynak a telomerek – a kromoszómák „védősapkái” –, akkor a kromoszómák végei összeakadnak, a DNS-állomány sérülékennyé válik, a sejtosztódáskor feltöredezik, s ez a sejt öregedéséhez, majd halálához vezet. Ha viszont a telomerázaktivitás nagy, a sejtöregedés kitolódik. Rájöttek arra is, hogy a nagyon aktív telomeráz a felelős a rákos sejtek elpusztíthatatlanságáért is. Bebizonyosodott továbbá, hogy egyes örökletes betegségek kialakulásában a telomeráz enzim, illetve annak rendellenes működése játszik vezető szerepet. Ezért a három kutató felfedezései nemcsak a rák, hanem egész sor súlyos betegség gyógymódjához mutathatják meg az utat.
A svéd fővárosban ma a fizikai Nobel-díj idei díjazottjának nevét hirdetik ki. Péntekig kiderül, ki kapja a legrangosabb kémiai és irodalmi kitüntetést és a Nobel-békedíjat. Az elismerést és a vele járó tízmillió svéd koronát (egymillió euró) a díjalapító Alfred Nobel feltaláló végakaratának megfelelően minden évben halálának évfordulóján, december 10-én vehetik át a kitüntetettek. A fizikai, a kémiai, az orvosi és az irodalmi Nobel-díjat Stockholmban, míg a Nobel-békedíjat Oslóban osztják ki ünnepélyes keretek között.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.