Több gyanús földüggyel összefüggésben is kiderült Benedek Fülöp érintettsége. A Magyar Nemzeti Vagyonkezelő Zrt. agrárportfóliójáért felelős vezérigazgató-helyettese – aki korábban a Földművelésügyi és Vidékfejlesztési Minisztérium (FVM) szakállamtitkáraként intézkedhetett az állami birtokokkal kapcsolatban – ugyanakkor eddig csak egy esetben került a bíróság elé.
A Székesfehérvári Nyomozó Ügyészség tavaly emelt vádat ellene hivatalával való visszaélés miatt a „pákozdi ügyként” elhíresült államiföld-értékesítés kapcsán lefolytatott nyomozása eredményeként. A pákozdi ügy 2006 elején kezdődött, amikor egy befektető kiszemelte magának az akkor még a HM vagyonkezelésében lévő, lőtérként nyilvántartott 201 hektáros természetvédelmi területet.
*
Ez az állami birtok került át viharos gyorsasággal előbb az agrártárca felügyelete alá tartozó Nemzeti Földalapkezelőhöz (NFA), amely eladta azt egy magyar állampolgárnak. Pár nappal később a vevő, aki a földért 90 millió forintot fizetett az államnak, a területet bevitte egy kft.-be, majd üzletrészével együtt 244 millió forintért továbbadta egy norvég állampolgárnak. Az ügyészség szerint az ügylet lebonyolítása során Benedek Fülöp, hivatali hatáskörét több esetben túllépve, telefonon utasítgatta a földhivatalt annak érdekében, hogy az adásvételi eljárást minél gyorsabban és gördülékenyebben üssék nyélbe.
A tegnapi tárgyalás során – amelyre a védők immár védőbeszéddel készültek, hiszen az előzetes várakozások szerint az ítélethozatal is megtörtént volna – a felperest képviselő ügyész egy újabb, meglehetősen súlyos bizonyítékot terjesztett be. Egy az ügyészséghez szeptember kilencedikén érkezett hangfelvétel tanúsága szerint Benedek Fülöp igen ingerülten jelzi beszélgetőpartnereinek, hogy ő maga járt el az ügyben és intézett el különböző dolgokat az ügylet lebonyolítása érdekében. A bemutatott három hangfelvételrészletből Benedek Fülöp kettő esetében elismerte: az ő hangja hallható. Ezek közül az egyiken azt állítja, hogy a „p…ba, ennek egyetlen előnye lett volna, amit meg is teremtettem a bejegyzéssel” mégpedig az, hogy a vevőnek ne kelljen a kivonási díjat megfizetni, „csak megtámadták ezek a g…k a bíróságon”. A második felvételen Benedek Fülöp – igencsak emelt hangon – arról beszél, hogy nem a vevő és nem Gráf József, hanem ő maga „gazsulált” Szekeres Imre honvédelmi miniszternél, mégpedig úgy, hogy egyszer vendégül látta, kétszer pedig „megvadásztatta.”
A felvételek meghallgatását követően az elsőrendű vádlott, az agrártárca volt államtitkára, a Magyar Nemzeti Vagyonkezelő Zrt. jelenlegi agrárportfólióért felelős vezérigazgató-helyettese elismerte, ezeken valóban az ő hangja hallható. Mint mondta, a felvételek „egy baráti” beszélgetésen készülhettek, és sejti azt is, ki készíthette. Arra hívta fel a figyelmet, hogy a hangfelvétel kiragadott részleteket tartalmaz, és jogszerűtlenül készült. A tegnapi tárgyalás során tanúként Gráf József agrárminisztert is meghallgatták, aki végig kitartott amellett, hogy részéről az ügy ott zárult le, ahol a Honvédelmi Minisztérium (HM) átadta a Földművelésügyi és Vidékfejlesztési Minisztériumnak a szóban forgó pákozdi területet. Emlékeztetett arra, hogy egy kormányrendelet született arról, hogy a HM átadja az FVM felügyelete alá tartózó Nemzeti Földalapkezelőnek (NFA) az általa nem használt, korábban lőtérként igénybe vett területeket. Mint kiderült, a tárgyalások során 28 ilyen ingatlan átadása körvonalazódott első körben, s későbbi tervként további mintegy 500 került szóba. Az első körben átadandó ingatlanok között nem szerepelt a pákozdi földterület. Gráf József azt is elismerte, egyáltalán nem zajlott szokványos módon a levelezés a két tárca között, hiszen előfordult olyan is, hogy Benedek Fülöp tudtán kívül kereste meg levélben a honvédelmi minisztert.
Éppen e megkeresést tagadta tegnap a felvételek bemutatása előtt Benedek Fülöp, mondván, a szóban forgó iratot az NFA szakértői készítették, s csak úgy általánosságban szerepel több dokumentumban is az, hogy a Benedek-féle levél. Gráf József végig azt állította: neki csak addig volt rálátása az ügyre, ameddig az ingatlan átkerült a HM vagyonkezeléséből az NFA-hoz. Az új bizonyíték meghallgatása után is csak annyit jegyzett meg, hogy „a hivatalos része teljesen rendben volt.”
A hivatallal való visszaélés bűntette mellett a Heves Megyei Bíróságnak okirat-hamisítás bűntettében is ítéletet kell mondania, mivel a gyanú szerint a 201 hektáros földterület vagyonkezelői jogának átruházásával kapcsolatos – az agrártárca, valamint a honvédelmi tárca akkori vezetője által aláírt – okiratot visszadátumozták.
A tárgyalás végén az ügyész kezdeményezte, hogy a vádiratot egészítsék ki: az elsőrendű vádlott, Benedek Fülöp az adott terület művelési ágból való kivonását kezdeményezte, s ennek elfogadása érdekében Szekeres Imre honvédelmi minisztert egy ízben vendégül látta, két esetben pedig elvitte vadászni, úgymond „megvadásztatta.”
Földközelben. Benedek Fülöp neve két másik korrupciógyanús földügylet kapcsán is fölvetődött. Amint azt korábban megírtuk, 2006-ban Újfehértón egy több száz hektáros állami termőföld eladására kiírt pályázatot vélhetőleg politikai nyomásra minősített érvénytelennek a Nemzeti Földalapkezelő Szervezet, holott az elővásárlási joggal rendelkező gazdák a többi pályázónál magasabb árajánlattal nyertek, és már a szerződések előkészítése is megkezdődött. Emellett az elmúlt hónapokban az úgynevezett sukorói földügyben is felmerült a neve. Benedek 1995 óta „földközelben” vállalt közszereplést, ezalól csak a négyéves fideszes kormányzás volt kivétel.
Még a boxolós képével is Zelenszkijt másolja Magyar Péter
