Bezár a konzulátus, lazuló kapcsolatok

Nosztalgikus hangulat lengte körül a düsseldorfi főkonzulátus anyagi okokkal indokolt bezárását. A diplomáciai képviselet négy tartomány, Saar-vidék, Rajna-vidék-Pfalz, Hessen és Észak-Rajna-Vesztfália ügyeiben volt illetékes. Ez harmincmillió embert jelent, s különösen annak különböző jellegű magyarországi kapcsolatokat ápoló rétegét érinti érzékenyen.

Stefan Lázár
2009. 10. 17. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Düsseldorf és környéke már hozzászokott ahhoz, hogy viszonylag rövid idő alatt elérheti a magyar diplomáciai képviseletet. Előbb a Berlinbe átköltözött nagykövetség bonni épületében, majd szerényebb keretek között Düsseldorfban. Ez azonban már a múlté.
Lehet, hogy az Európai Unió keretein belül talán feleslegesnek tűnik a hagyományos konzuli munka, de annál nagyobb jelentőséggel bír a német föderális államrendszerben, ahol az alkotmány szerint a közoktatás és a kultúra ügyeinek az irányítása a tartományok privilégiuma. Gazdasági téren sem lebecsülendő a tartományi kormányok kompetenciája. Ez a föderális rendszer nyújtott lehetőséget a képviseletnek arra, hogy a hagyományos konzuli munkán túllépve szolgálja a magyar érdekeket. Elsődlegesen vonatkozott ez a 18 milliós, legsűrűbben lakott tartományra, Észak-Rajna-Vesztfáliára (NRW), ahol a klasszikus érdekvédelmi, államigazgatási, közigazgatási tevékenység mellett tízfőnyi csapat munkálkodott a politikai, gazdasági, kulturális és társadalmi kapcsolatok kiépítésén és elmélyítésén. Ezzel a tartománnyal Magyarország kormányközi vegyes bizottságot működtet, amelynek fő célja kölcsönösen hasznos projektek kidolgozása a környezetvédelem, az energia, az autóipar, az oktatás területén. A konzulátus sikerrel fáradozott azon, hogy a német üzleti partnereket összehozza a magyarokkal. Így idén tavasszal a tartományi parlament elnökének vezetésével tucatnyi üzletember kísérte küldöttség járt Magyarországon. „Sikerrel tudtuk a politikát és a gazdaságot párhuzamosan aktiválni, ami megfelel az optimális kapcsolatépítés szisztémának” – emlékszik vissza Mydlo Tamás főkonzul.
Hasonlóan fontos feladat a magyarországi kultúra megjelenítése. A konzulátus például tevékenyen kivette a részét a jövő tavasszal sorra kerülő kulturális fesztivál („Szene NRW”) műsorának megszervezéséből, az illetékes tartományi kancellária és a magyar kultuszminisztérium közötti kapcsolat kialakításában, különös tekintettel arra, hogy Észak-Rajna-Vesztfália több városában Magyarország lesz a vendég. Az ilyen jellegű tevékenység megszűnt, a főkonzulátus csökkentett létszámmal már csak a bajba jutott magyar állampolgárok segítésével, útlevelek kiállításával foglalkozik, december végén pedig végleg befejezi működését.
A gazdasági jelenlétet azonban nem adná fel teljesen a magyar diplomácia. Tárgyalások folynak arról, hogy két külgazdasági diplomata valamilyen formában a helyszínen maradjon. Észak-Rajna-Vesztfália és Hessen közben átkerül a berlini nagykövetség hatáskörébe, Rajna-vidék-Pfalz és a Saar-vidék ügyeit pedig a jövőben a müncheni főkonzulátus intézi.
A düsseldorfi képviselet bezárását mindemellett egyértelmű csalódottsággal veszi mindenki tudomásul már csak azért is, mert az utóbbi években igencsak feltöltődött a politikai és gazdasági kapcsolatrendszer. „Sajnálattal, de megértették a gazdasági okokra visszavezethető döntést, mi pedig igyekeztük kifejezésre juttatni, hogy ez a bezárás nem érinti a magyar elkötelezettséget a tartományokkal kiépített kapcsolatokban” – hangoztatta Mydlo Tamás.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.