Düsseldorf és környéke már hozzászokott ahhoz, hogy viszonylag rövid idő alatt elérheti a magyar diplomáciai képviseletet. Előbb a Berlinbe átköltözött nagykövetség bonni épületében, majd szerényebb keretek között Düsseldorfban. Ez azonban már a múlté.
Lehet, hogy az Európai Unió keretein belül talán feleslegesnek tűnik a hagyományos konzuli munka, de annál nagyobb jelentőséggel bír a német föderális államrendszerben, ahol az alkotmány szerint a közoktatás és a kultúra ügyeinek az irányítása a tartományok privilégiuma. Gazdasági téren sem lebecsülendő a tartományi kormányok kompetenciája. Ez a föderális rendszer nyújtott lehetőséget a képviseletnek arra, hogy a hagyományos konzuli munkán túllépve szolgálja a magyar érdekeket. Elsődlegesen vonatkozott ez a 18 milliós, legsűrűbben lakott tartományra, Észak-Rajna-Vesztfáliára (NRW), ahol a klasszikus érdekvédelmi, államigazgatási, közigazgatási tevékenység mellett tízfőnyi csapat munkálkodott a politikai, gazdasági, kulturális és társadalmi kapcsolatok kiépítésén és elmélyítésén. Ezzel a tartománnyal Magyarország kormányközi vegyes bizottságot működtet, amelynek fő célja kölcsönösen hasznos projektek kidolgozása a környezetvédelem, az energia, az autóipar, az oktatás területén. A konzulátus sikerrel fáradozott azon, hogy a német üzleti partnereket összehozza a magyarokkal. Így idén tavasszal a tartományi parlament elnökének vezetésével tucatnyi üzletember kísérte küldöttség járt Magyarországon. „Sikerrel tudtuk a politikát és a gazdaságot párhuzamosan aktiválni, ami megfelel az optimális kapcsolatépítés szisztémának” – emlékszik vissza Mydlo Tamás főkonzul.
Hasonlóan fontos feladat a magyarországi kultúra megjelenítése. A konzulátus például tevékenyen kivette a részét a jövő tavasszal sorra kerülő kulturális fesztivál („Szene NRW”) műsorának megszervezéséből, az illetékes tartományi kancellária és a magyar kultuszminisztérium közötti kapcsolat kialakításában, különös tekintettel arra, hogy Észak-Rajna-Vesztfália több városában Magyarország lesz a vendég. Az ilyen jellegű tevékenység megszűnt, a főkonzulátus csökkentett létszámmal már csak a bajba jutott magyar állampolgárok segítésével, útlevelek kiállításával foglalkozik, december végén pedig végleg befejezi működését.
A gazdasági jelenlétet azonban nem adná fel teljesen a magyar diplomácia. Tárgyalások folynak arról, hogy két külgazdasági diplomata valamilyen formában a helyszínen maradjon. Észak-Rajna-Vesztfália és Hessen közben átkerül a berlini nagykövetség hatáskörébe, Rajna-vidék-Pfalz és a Saar-vidék ügyeit pedig a jövőben a müncheni főkonzulátus intézi.
A düsseldorfi képviselet bezárását mindemellett egyértelmű csalódottsággal veszi mindenki tudomásul már csak azért is, mert az utóbbi években igencsak feltöltődött a politikai és gazdasági kapcsolatrendszer. „Sajnálattal, de megértették a gazdasági okokra visszavezethető döntést, mi pedig igyekeztük kifejezésre juttatni, hogy ez a bezárás nem érinti a magyar elkötelezettséget a tartományokkal kiépített kapcsolatokban” – hangoztatta Mydlo Tamás.

Újabb élő adásban üzent a magyaroknak Kapu Tibor – videó