Csőd szélén a gabonatermelők

Drámai heteket él át a magyar mezőgazdaság, családok ezrei veszíthetik el megélhetésüket vidéken. Alig van kereslet a mezőgazdasági terményekre, az árak nem fedezik a költségeket, a kormány pedig tétlenkedik – lényegében így foglalható össze az agrár-érdekképviseletek véleménye. A gazdakörök azonnali központi beavatkozást sürgetnek a gabonapiacon.

Dénes Zoltán
2009. 10. 03. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Alaposan megrázza a magyar mezőgazdaságot a válság. Ha semmi sem változik, akár a gazdálkodók fele is tönkremehet – közölte tegnapi sajtótájékoztatóján Jakab István. A Magyar Gazdakörök és Gazdaszövetkezetek Szövetségének (Magosz) elnöke rávilágított: lényegében a teljes agrárágazat drámai napokat él át, mivel pang az árupiac, a gazdálkodók nem jutnak pénzhez, a bankok pedig nem hiteleznek, miközben a termelés költségei folyamatosan emelkednek. Eközben a gazdáknak már a jövő évi terméshez kellene előkészíteniük a földeket – mutatott rá Domján Gergely, a Magosz szakmai elnökhelyettese.
A Magyar Agrárkamara elnöksége is arra hívta fel a figyelmet, igen nyomottak az árak, s nemcsak a gabonapiacon, hanem lényegében a teljes magyar mezőgazdaságban. A bevétel pedig – ha egyáltalán van a terményre kereslet – nem fedezi a kiadásokat. A termelők több száz milliárd forint árbevétel-csökkenést szenvednek el tavalyhoz képest, amit nem tudnak pótolni külső forrásból sem. Annak ellenére sincs hitel, hogy a Magyar Fejlesztési Bank (MF) keretein belül elméletileg ötvenmilliárd forint áll e célra rendelkezésre.
A kereskedelmi bankok magatartását Domján Gergely is megemlítette, rávilágítva, hogy eddig az MFB keretéből 13 milliárd forint került a kereskedelmi bankokhoz, azok viszont valószínűleg nem a gabonapiac élénkítésére, hanem másra használták fel az összeget. Domján Gergely arra kérte a kormányt, hogy kezdje el felvásárolni a gabonát, raktározza el, majd később ajánlja fel az unió intervenciós raktáraiba. Így legalább a gabonatermelők megkaphatnák azonnal azt a tonnánként megközelítőleg 27 ezer forintos árat, amihez legjobb esetben is csak az év végén jutnának hozzá, amennyiben kivárják a szokásos uniós eljárást. Ráadásul az állam is visszakapná a válságkezelésre fordított pénzt.
Lényegében teljesen beállt a gabonapiac, és egyelőre úgy tűnik, a kukoricánál sem mozdulnak meg a kereskedők – jelentette ki lapunknak a Magyar Gabonafeldolgozók, Takarmánygyártók és Kereskedők Szövetségének főtitkára. Pótsa Zsófia elmondása szerint a korábbi évekkel ellentétben a malmok és a takarmányfeldolgozók most nem készleteznek, s legfeljebb csak két-három hétre elegendő alapanyagot vásárolnak fel. A kereskedők pedig az exportra várnak, márpedig a külpiacok sem túl élénkek, ráadásul tengeri kikötő hiányában a hazai gabonaárakra még tonnánként 35-40 eurós szállítási többletköltség is rárakódik. Vagyis kénytelenek nagyon alacsony, húszezer forint körüli árajánlattal megjelenni a hazai piacon. Ez pedig – tette hozzá – nyilvánvalóan nem találkozik a gazdálkodók elképzelésével, hiszen még önköltségüket sem fedezi. Pótsa Zsófia meglátása szerint a következő pár hónapban a helyzet aligha fog változni, hiszen a piacon kevés a pénz, a bankok nehezen vagy drágán finanszíroznak, emiatt pedig várhatóan a kereslet sem élénkül.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.