Deportálók

Zsebõk Csaba
2009. 10. 19. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A Nagykanizsán élő Rózsás János író, a Keserű ifjúság, az Éltető reménység, a Duszja nővér, a Gulag-lexikon és a Leventesors című művek szerzője újabb kötettel jelentkezett: ezúttal válogatott írásait gyűjtötte csokorba. A kiadványba olyan cikkek, tanulmányok, előadások, visszaemlékezések, valamint novellisztikus művek kerültek, amelyek eddig csupán szerény keretek között kaptak nyilvánosságot. Rózsás írásai az emberi létezés alapvető kérdéseivel foglalkoznak: a szeretetről, a megbocsátásról, az emberség megtartóerejéről, a sorsközösség vállalásáról szólnak – fogalmaz a kiadó, Rajnai Miklós, megjegyezve: a szövegfolyamból az derül ki, szerzőjük „vallja, hogy a kirekesztés és a hazugság nem a magyar kultúrkör sajátja”.
Az 1926-ban született, leventeként fogságba esett szerző szovjet kényszermunkatáborok lakója volt 1944 és 1953 között. A malenykij robot idején jó barátságba került Alekszandr Szolzsenyicinnel, aki A Gulag-szigetcsoport című művében meg is emlékezik róla. A nagykanizsai alkotó raboskodásának élményeit több könyvben tárta elénk, az ezredfordulóra pedig mintegy négyezer fogolytársa sorsát kutatta és mutatta be nevezetes lexikonjában.
Rózsás János új kötetében olvashatunk göcseji aratásokról, a leventemozgalomról, a szerző szovjetunióbeli rabságáról, Szolzsenyicinhez fűződő kapcsolatáról, sőt az ortodoxiáról is. A legtöbb szó mégis a második világháborús sorstragédiákról esik. Az író egyik beszédében azt hangsúlyozza, hogy „először a nemzetiszocialisták deportálták ártatlan honfitársaink több százezres tömegét 1944 tavaszán nyugati megsemmisítő táborokba”. De felhívja a figyelmet arra is, hogy „a bolsevista Vörös Hadsereg belügyi szervei 1944 őszétől, Magyarország megszállásától kezdődően, több éven keresztül folyamatosan hurcolták keleti megsemmisítő táborokba az ugyancsak ártatlan magyar állampolgárokat – és az áldozatokkal szembeni embertelen bánásmód mindkét akcióban népirtásnak minősíthető következményekkel járt”. Rózsás keményen fogalmaz: „A másik nagy deportálási hullám – a magyar állampolgároknak a háború végén és az azt követő években a Szovjetunióba történő több százezres elhurcolása – ugyancsak célzott büntetési akció volt a magyar nemzet erejének megtörésére.” Nem hagyja szó nélkül azt a jelenséget sem, hogy „amikor azonban a gulág kényszermunkatáboraiba elhurcolt százezrekről, Szibéria fagyos földjében elkapartakról történik a budapesti Honvéd téren felállított gulágemlékmű előtt szerény megemlékezés, jó, ha húsz másodpercet kap a méltatás egyik-másik televízióban, néhány sort az újságok félreeső rovatában. […] A múlttal szelektáltan foglalkozó történészek mulasztása, az oktatási minisztérium illetékes vezetőinek, a tankönyvíróknak a bűnös magatartása és tudatos elhallgatása eredményezi azt, hogy az ifjú pedagógusokkal együtt a felnövekvő nemzedék nem tud arról a veszteségről, mely a magyar nemzet népeit érte. A második világháború után a legalkotóképesebb korosztályt, a javakorban lévőket tizedelték meg azért, hogy a nemzet gerincét megtörjék, és a megszálló birodalom hazai vazallusai háborítatlanul kiszolgáltathassák az országot a bolsevista hatalom érdekeinek, a nemzet erkölcsi megrontásával és a magyar népgazdaság megsarcolásával.”
Rózsás Jánost megáldotta a sors íráskészséggel, ellentétben sok tízezer sorstársával. S még haza is jöhetett a pokolból. Így a nagykanizsai író küldetése nem is lehetett más, mint hogy megörökítse a magyar történelem és sors ezen fejezetét. A következő generációk csak okulhatnak munkáiból.
(Rózsás János: Válogatott írások. Magánkiadás, Nagykanizsa, 2008. Ármegjelölés nélkül)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.