Elfoglalták a Pécsi Vízművet

A baranyai megyeszékhelyen hétfőre virradóra őrző-védők foglalták el a Pécsi Vízmű Zrt. központját. A céggel október elsejével bontotta fel a Páva Zsolt (Fidesz–KDNP) polgármester vezette önkormányzat az üzemeltetői szerződést, miután nem tudtak megegyezni a valamivel több mint 50 százalékban pécsi tulajdonban lévő részvénytársaság kisebbségi tulajdonosával, a francia Suez Environnement S. A.-val.

Bóka Máté Ciprián
2009. 10. 15. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Pécs közgyűlése szeptember végén döntött az üzemeltetői szerződés felbontásáról, mondván, a Pécsi Vízmű Zrt.-ben a francia befektetővel való együttműködés a város számára előnytelen, miután a külföldi menedzsment évente több száz millió forintot költött a város számára nem fontos befektetésekre. A politikai oldaltól függetlenül támogatott önkormányzati döntés előzményeihez hozzátartozik, hogy korábban Pécs október 1-jéig adott határidőt a Sueznek arra, hogy a vízműben meglévő részvénycsomagja eladási árát, illetve a kártérítési összeget megjelölje – a tárgyalásokra azonban nem került sor. A városi vízi közművek üzemeltetésére a múlt heti képviselő-testületi ülésen rögvest létre is hoztak egy 100 százalékban önkormányzati tulajdonú céget, a Tettye Forrásház Zrt.-t. Hétfő hajnalban aztán őrző-védők jelentek meg a Pécsi Vízmű Zrt. irodaházánál, s átvették annak felügyeletét. A reggeli munkakezdés során a dolgozók többségét ugyan beengedték az épületbe, de 13 felső- és középvezetőt nem.
Pécs polgármestere, Páva Zsolt nyilatkozata szerint a lépésre azért volt szükség, mert a Tettye Forrásház Zrt. nem tudta volna üzemeltetési feladatát ellátni a központi telephely nélkül, lévén itt van a hálózat irányítási központja. A városvezető szerint, bár felkérték a magánbefektetőt, hogy engedje át az épületet, a franciák elzárkóztak ettől. Az ott dolgozóknak – kivéve az eddigi csúcsvezetőket – továbbra is biztosított a munkahelye az új zrt.-ben, a korábbiakkal megegyező feltételekkel, s ezentúl a szolgáltatást is ez a cég a végzi majd. A polgármester törvényesnek nevezte az önkormányzat fellépését.
A Suez Environnement Hungária Kft. ügyvezető igazgatója, Csorba Zoltán egy rögtönzött sajtótájékoztatón tegnap délután Pécsett azt mondta, hogy a történtek miatt jogi lépéseket tesznek. Álláspontja szerint az akció törvénytelen volt, mivel a cég székháza a Pécsi Vízmű Zrt. tulajdonában van, a részvénytársaság pedig csak 50 százalékban Pécsé, 48 százalékban továbbra is a Suez birtokolja.
Csorba amondó, semmi nem indokolta, hogy a társtulajdonosok közül az egyik „erőszakkal behatoljon, birtokba jusson, és átvegye a hatalmat”, s felszólította az önkormányzatot a korábbi állapot visszaállítására. Elmondta azt is, hogy a székház mellett továbbra is a Vízmű Zrt. tulajdonában vannak azok az eszközök, berendezések, amelyekkel az üzemeltetést végezni lehet, így többek között a hibaelhárításhoz szükséges gépkocsik és a központi számítógépes vezérlőrendszer.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.