Felkavart állóvíz

2009. 10. 08. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Már-már irigylésre méltó, amilyen szenvedélyektől mentes, ne szépítsük, unalmas volt a kampány. A németek ugyanis a válság ellenére is optimista hangulatban várták a választást, amelytől egyáltalán nem a sorsuk függött. Nem utolsósorban azért, mert Angela Merkelnek esze ágában sem volt felhígítani a még elődje által idejében keresztülvert takarékossági megszorítócsomagot. A többség akkor sem esett volna kétségbe, ha éppen tovább kormányoz az eddigi nagykoalíció, az pedig már jó ideje egyértelmű volt, hogy a kancellár további négy évig immár a német egyesítés szimbolikus figurájává, kvázi történelmi magasságokba emelkedve, mindenki Angie-je marad. A német társadalom így nem izgatta nagyon fel magát az ország politikai jövőjének latolgatásával. Még a törzsszavazók is meg-megengedték maguknak, hogy megosszák voksaikat, míg egyre többen az utolsó pillanatig vártak a pártválasztással. S ami az egészben meglepő, még ebben a szürke nyugalomban is a választásra jogosultak 72 százaléka gondolkodott úgy, hogy elmegy szavazni. Ez ugyan Németországban negatív rekordot jelent, Közép-Európából nézve azonban nem is látszik mindez olyan rossznak.
Téved azonban, aki ezek után azt hiszi, hogy ezen a választáson semmi érdemleges nem történt. Azt talán egyelőre ugyan túlzás állítani, hogy új korszak kezdődik Németországban, a politikai térkép azonban jól érzékelhető változásokat mutat. Egyre látványosabb fogyásnak indultak például a nagy néppártok. A szociáldemokraták (SPD) népszerűsége történelmi mélypontra süllyedt, de a győztes uniópártok (CDU/CSU) is a második legrosszabb eredményüket produkálták a világháború óta. Ebben benne van a nagykoalíció, amely szokás szerint mindkét tagját koptatta. A kereszténydemokrata unió elvesztve profilját eléggé elszürkült, s valójában már az elmúlt négy évben is inkább csak a szociáldemokraták gyengeségéből élt. Az SPD identitását valójában még Schröder megszorítócsomagja roppantotta meg, amelyet csak súlyosbított a nagykoalícióban betöltött alárendelt szerep. Mindez egyértelműen a Baloldal nevű párt malmára hajtotta a vizet, amely nagy léptekkel haladva a szalonképesség felé, szövetségi szinten is jó eredményt ért el. Rajtuk kívül még két kis párt került tíz százalék fölé, ami a nagyok megelégelt nyomasztó fölénye után az erőviszonyok kiegyenlítődése és a koalíciós variációk bővülése felé hat. A kicsik közül 15 százalékával egyértelműen kiemelkedik az FDP, amely annak ellenére lett a választások igazi győztese, hogy a válság világszerte a gazdasági liberalizmus csődjét hozta. Az ottani szabad demokraták előretörése nélkül most Merkel aligha tudna partnert váltani.
A népszerűsége csúcsán lévő kancellár így sem lesz könnyű helyzetben. Már a posztok osztásánál érezheti majd a királycsináló Guido Westerwelle FDP-elnök megnövekedett önbizalmát, amelynek feltehetőleg az uniópártok gyengébb tagja, a CSU látja majd a kárát. Az eddiginél liberálisabb hangsúlyt kap minden bizonnyal a gazdaságpolitika is, amely a szorgalmazott adócsökkentéssel valószínűleg kielégíti majd a növekedéspártiak igényeit, összességében azonban könnyen a CDU további arculatvesztését vonhatja maga után. Mindez annak fényében lehet különösen veszélyes, hogy Merkelnek a következő négy évben már markáns és erős ellenzékkel kell szembesülnie. A három, egymáshoz elkerülhetetlenül közelebb kerülő baloldali pártra – SPD, Baloldal, Zöldek – sokan már most a konzervatív–liberális-koalíció 2013-as alternatívájaként tekintenek. A minden bizonnyal élesedő versenyhelyzettől azonban aligha kell megijedni, hiszen a felkavart állóvízben maximum új impulzusokat kaphat a német demokratikus fejlődés.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.