Felújítják a barlanglakásokat

Hét barlanglakás felújítását tervezi – jobbára pályázati forrásból – Egerszalók önkormányzata. A hegyoldalba vájt, mára meglehetősen rossz állapotban lévő egykori otthonokban gazda- és tájházat, kézművesműhelyt alakítanak ki.

Babicz Beáta
2009. 10. 01. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Több mint 40 millió forintos beruházással hét barlanglakást újít fel az egerszalóki önkormányzat. A munkálatokhoz az Európai Mezőgazdasági és Vidékfejlesztési Alaphoz (EMVA) benyújtott pályázat révén 32 937 325 forint támogatást nyertek el. Ezáltal sikerül megmenteni a település múltját jelképező otthonokat, s egyúttal olyan új közösségi teret hoznak létre, amelyben bemutathatják a helyi értékeket.
A megújuló barlanglakásokban gazdaházat, tájházat, kézművesműhelyt és oktatótermet alakítanak ki, bemutatnak egy egerszalóki ételkülönlegességeket feltálaló falusi vendégasztalt, s lesz egy kézműves piactér is – tájékoztatta lapunkat Gyüre Marianna népművelő.
A házakat a XIX. század elején elszegényedett helyi lakosok építették, a Sáfrány utca Öreg-hegyre futó végén a riolittufa dombba. A nyolcvanas évek végéig lakták őket, s ma is élnek olyan idősek a községben, akik nyári konyhaként használják egykori otthonukat. Akadnak köztük olyanok, amelyek túlszárnyalják a felszíni építészet színvonalát, népi mesterek faragták megrendelésre a polcokat, fekvő- és ülőhelyeket, kamrákat, szüretelőládákat, téli estéken formálták-alakították a belső tereket. Több búbos kemencében még ma is gyakran sütnek kenyeret.
A sziklafalba vájt üregrendszer manapság igen rossz állapotban van, sok helyen pereg a fal, a pincék mennyezete omladozik, s a barlanglakások megközelítése is nehézkes. A környéken nincs infrastruktúra, s e nélkül egyelőre alkalmatlan közösségi használatra.
A felújítók számára követendő példa a noszvaji Farkaskő-dűlő barlangházaiból létrehozott művésztelep. Az ott alkotók hazai és nemzetközi művészeti alapítványokkal dolgoznak együtt. Tájépítők, szobrászok, muzsikusok, üvegművesek találtak közösségi térre, amelyet folyamatosan formálnak. „Egy földsejt regenerálódása a tájban, melynek szemlélődő és alkotó részesei lehetünk” – olvasható az alkotótelep honlapján.
Egerszalókon arra törekszenek, hogy a környezetbarát anyagokból felújítandó épületek a lehető legjobban igazodjanak a környék eredeti képéhez. Öt éven belül évente több ezer látogatóra számít a település, ahová a vendégek már nemcsak a közelmúltban elkészült wellnessfürdőbe látogatnak el, hanem a község egyéb turisztikai programjai és látványosságai miatt is.

SZantorini házai a hegyoldalban. A világ más részein is fellelhetők a hegyoldalba vájt lakások. A görögországi Szantorini szigetére számtalan homokkőbe vájt, fehérre meszelt falú ház százezrével vonzza a látogatókat, a helyiek jórészt a turizmusból élnek. Ott a természetes barlangokat alakították át lakásokká, majd ezek elé-fölé építették házaikat, amelyek nemcsak a hidegtől és a széltől védenek, hanem viszonylag földrengésbiztosak is. A habkő kiváló szigetelőtulajdonságokkal bír, így állandó hőmérsékletet biztosít a nyári hőségben és a téli hidegben egyaránt.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.