Formatervezett folyékony kő

Különleges tárgyat részesített különdíjban az Oktatási és Kulturális Minisztérium a Magyar Formatervezési Díj idei pályázatán. Az elismerést két fiatal tervező, Maurer Klimes Ákos és Kucsera Péter letisztult, ugyanakkor meglepően bátor sírkövéért a gyártó Ivanka Beton vehette át hétfőn az Iparművészeti Múzeumban.

Klementisz Réka
2009. 10. 17. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Szeretem a temetőket, de mindig nyomasztott a sírkövek sokféleségében is megmutatkozó káosz, ami az elmúlás gondolatát a huszonegyedik században övezi – meséli Kucsera Péter a Seeyou névre keresztelt különdíjas dizájnsírkő tövében, az Iparművészeti Múzeum kiállítóterében. – Szerettünk volna olyan tárgyat tervezni, amely eltér a hétköznapi gyakorlattól – teszi hozzá Maurer Klimes Ákos. – Egy tárgyat, amely spiritualitást hordoz és elgondolkodtat. Az eredmény egy minimalista formavilágú sírkő – betonból. A Kucsera–Maurer tervezőpáros gondolata egybecsengett egy néhány éve betondizájnnal foglalkozó cég elképzelésével. – Egy két évvel ezelőtti terméktervezői pályázatunkra készült ez a sírkő – folytatja a Seeyou projekt egyik gazdája, Ivánka Katalin. – Szerettünk volna a túltelített dizájnszektorba behozni egy tárgyat, amely a forma által mond is valamit. A temetkezés kultúrája valamiért megrekedt, adta magát a terület – magyarázza a formatervezői pályázat meglepő kiírásának okait a kivitelező cég társalapítója. A Seeyou kortárs formavilágú, mégis ősi gondolathoz nyúl. Semmilyen díszítés nem tereli el a figyelmet az alapgondolatról: a születés és az elmúlás természetes körforgásáról. Köln és St. Étienne után tavasszal a Milan Design Fair elnevezésű formatervezői vásáron is sikert aratott – hazai elismerést most először a különdíjjal kapott.
Az Ivanka Beton története is meglepően indult. Ivánka Katalin és férje, Ivánka András Rudolf egyetemi éveik alatt nyaranta Torontóba jártak diákmunkára, és egy kertépítő cégnél felfigyeltek arra, hogy az itthon megszokott szűk funkcionalitásnál mennyivel kifinomultabban használják Kanadában a betont. Mivel itthon még hasonló sem volt, céget alapítottak a betondizájnra. Hat évvel ezelőtt jelentkeztek az első FORMareFORM-díjjal elismert tárgyakkal, a kiállítások sorra hozták a megrendeléseket. Az Ivanka Beton ma önálló brand, hol ötletgazdája, hol kivitelezője egy-egy projektnek; több tervezővel is dolgoznak. – Van igény az ilyen termékekre – mondja Ivánka Katalin, s az elsők között a burkolat nélkül is esztétikus monolit felületű lépcsőt említi, amelyre főleg külföldről érkeznek megrendelések. Dizájnsírkőre született már itthoni megrendelés is; az első családi sír a Farkasréti temetőbe készült. – Új fejlesztés a beton hangfal, amelyben még a belső basszus reflexcső is a külső élekkel egy anyagból, öntéses technológiával készül, így a szokásos hangfalaknál tisztább hangminőségre képes – teszi hozzá.
A siker titka Ivánka Katalin szerint egy szó: tudatosság. – Sokszor a hajunknál fogva emeltük ki magunkat nehéz helyzetekből. A kreativitás nem elég. A szakmai teljesítmény mellett nélkülözhetetlen a megfelelő kommunikáció, a stratégiai szemlélet. Minden eddigi kiállításunkat saját magunk finanszíroztuk. Rossz úton jár a dizájntársadalom, ha felülről jövő segítségre vár. Az önerő semmivel sem pótolható.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.