Az elnöki kancelláriához közel álló személytől szerzett információk szerint valamikor a nyár végén a zsitomiri repülőtérről, az államfő feleségének közvetlen irányítása mellett, két vagy három teherszállító gépet indítottak útjukra Kanadába a család világhírű antik gyűjteményével, ami a hírportál szerint azt jelenti, hogy Juscsenko már a nyáron tudomásul vette kilátástalan helyzetét. Az utolsó cseppet a pohárban Joe Biden amerikai alelnök Kijevben tett látogatása jelenthette, aki minden valószínűség szerint Juscsenko tudomására hozta, hogy az Egyesült Államok előző vezetésétől eltérően Barack Obama már nem tekinti őt Ukrajna következő államfőjének.
Az alelnöki vizitet követően ugyanis Juscsenko nemcsak hogy lemondott saját pártja, a Mi Ukrajnánk újraélesztéséről, illetve a választási stábok létrehozásáról, hanem csomagolni kezdett. A Régiók Pártja és a Julija Timosenko Tömb háza tájáról származó értesülések szerint a Kanadába menekített értékek a diplomáciai csatornákon keresztül átkerültek az Egyesült Államokba, pontosabban Chicagóba, a first lady, Katerina Juscsenko szűkebb szülőföldjére, ahol is az utóbbi évek során számos új ingatlannal bővült a Juscsenko házaspár vagyona. A forrás megjegyzi: az államfő jövedelméről szóló adatok szerint Juscsenko családjának tagjai az utóbbi néhány évben rendszeresen többet költöttek külföldi, mint Ukrajnában lévő ingatlanjaikra.
A hírportál azzal a következtetéssel zárja tudósítását, hogy az elnöki feleség előrelátása azt jelentheti, hogy Juscsenkónak minden valószínűség szerint nem sikerült megegyeznie saját biztonságának szavatolásáról az elnökválasztás legnagyobb esélyeseivel, mint az annak idején Kucsmának és Jelcinnek sikerült. Közvetett formában ugyan, de szeptember 24-én az ENSZ közgyűléséről hazatérő Juscsenko ezt maga is megerősítette, amikor kijelentette, hogy hat hónap múlva még vissza fog térni az Egyesült Államokba.
Régészet kontra genetika: mikor lépett ember először Ausztrália földjére?
