Nem kíván beköltözni Katona Béla a házelnöki rezidenciába a ciklus hátralévő részében – erről a szocialista politikus nyilatkozott lapunknak. Az Országgyűlés múlt héten megválasztott, új elnöke közölte azt is, hogy a lehető legkevesebb sajtónyilatkozattal és -megjelenéssel kívánja kitölteni megbízását.
– Hatvanöt éves vagyok, nincsen szükségem arra, hogy állandó médiajelenléttel építsem fel magamat – indokolta döntését Szili Katalin utódja. Kérdésünkre, hogy házelnökként az MSZP kampányában mennyire aktívan akar majd részt venni, röviden annyit válaszolt, hogy ő szocialista képviselő.
Megkerestük hát a Köztársasági Őrezredet, hogy megtudjuk, számukra milyen többletterhet jelent a szocialista politikus döntése. – Jelenlegi lakóhelyén a jogszabályban rögzítettek szerint oldjuk meg a házelnök védelmét, amely most élőerős védelmet jelent – fogalmazott Gálik Viktória, a szervezet szóvivője, hozzátéve, hogy ezt létszám-átcsoportosítással oldják meg, így ez a lépés többletköltséget nem jelent. Arra a kérdésre, hogy Katona Béla otthona biztonságilag megfelel-e az előírásoknak, a szóvivő azt válaszolta, hogy ezt vizsgálják. Ennek eredménye alapján döntik majd el, hogy szükséges-e további technikai eszközök beszerelése, ami nyilvánvalóan többletköltséget jelent.
Amint az ismert, Katona Bélát a múlt héten választották meg az Országgyűlés elnökének, akkor úgy nyilatkozott, hogy a legfontosabb feladatának azt tartja, hogy az Országgyűlés működőképességét biztosítsa. – Egy nagyjából hét hónapra megválasztott parlamenti elnöktől nagyképűség és felelőtlenség lenne, ha nagy, átfogó programokkal állna elő, de szeretném, ha a parlamentben a nemzetpolitikai kérdések továbbra is súlyuknak megfelelő nagyságrenddel szerepelnének – fogalmazott a politikus. Katona Béla korábban az MSZP általános frakcióvezető-helyettese volt, várható, hogy a szocialisták nem választanak meg a helyére senkit. A párt vezetése az MTI értesülése szerint azért döntött így, mert nem akarnak belső vitát nyitni arról, hogy ki kapjon befutóhelyet a párt országos listáján, az általános frakcióvezető-helyettesnek ugyanis jár ez az elsőbbség.
Szili Katalin szeptember 14-én távozott hivatalosan is a házelnöki posztról. Szándékát az MSZP július eleji kongresszusán jelentette be, ahol döntését azzal indokolta, hogy a baloldal újjáépítésében kíván részt venni.
Török Gábor is érzi, ég a ház a Tiszánál, gyorsan jósolt egy Fidesz-győzelmet 2026-ra
