Kis testvérek

Győr Ágnes
2009. 10. 12. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Uniós ország büszke állampolgáraként érkeztem Londonba. Nem tudom pontosan, mikor történt az átváltozás, amely után illegális bevándorló bőrében kezdtem érezni magamat.
Akkor kezdődhetett, amikor szemügyre vettem azt a tucatnyi plakátot, amelyek a Lutoni reptér falain hirdették az Egyesült Királyság határőrségének (UK Border Agency) az utóbbi időben elért sikereit. Míg a csigalassúságú sorok a kijárat felé kanyarogtak, megtudhattam: tavaly április óta a hatóságok 379 millió fontnyi illegális kábítószert koboztak el, 12 900 fegyvert foglaltak le, 923 millió szál cigarettát zsákmányoltak, mielőtt az áru bejuthatott volna a szigetország területére. Arra is felhívták a figyelmemet, hogy 30 ezer, Franciaország és Belgium felől érkező illegális bevándorló határátlépését akadályozták meg.
Volt ideje az araszoló tömegnek alaposan áttanulmányozni a statisztikákat, amelyeket csak itt-ott szakítottak meg a „Készítse elő az útlevelét bemutatásra, hogy ne tartóztassa fel a többieket!” feliratok. Minden ilyen táblánál újra meg újra ellenőriztem, hogy – ahogyan javasolták – eltávolítottam-e minden „gátló tényezőt”, amely megakadályozna abban, hogy azonnal prezentálni tudjam a kilétemet igazoló dokumentumot, ha én következek. Ekkor már fel sem merült bennem az a gondolat, hogy Schengennek hála a személyi igazolványommal is beléphetnék az ország területére.
Egyébként Phil Woolas brit bevándorlási miniszter megmondta: „Amikor valaki úgy dönt, hogy ebbe az országba jön, szerződést köt velünk. Ennek alapja, hogy kész keményen dolgozni és a játékszabályokat betartani. Cserében elnyerheti a jogot, hogy itt maradhasson.” Becslések szerint a következő két évtizedben tízmillióval nő az Egyesült Királyság lakóinak száma, ha számításba vesszük azokat, akik kiérdemlik a miniszter által emlegetett jogot. A népességnövekedés hetven százaléka ugyanis a bevándorlásból származik majd.
Elvileg percenként lépi át a brit határt ilyen bevándorló, bár sorban állás közben úgy érzi az ember, hogy a folyamat hirtelen lelassul. Közben újabb plakátok üzenetei nehezednek a várakozókra: a határőrség jóvoltából 2008 áprilisa óta 2600 kábítószer- és embercsempészt, csalót állítottak törvény elé. Jó tudni.
Ezután némi csalódottságot érzek, amikor simán beengednek az országba. Ám a nyomást a britek a reptéren kívül is fenntartják. Kicsivel később a londoni tube-on utazok. Naponta 3,5 millióan teszik ugyanezt. Ismét táblák és cetlik, teli tiltásokkal. Mind azt ígéri: törvény elé kerül, ki ellenszegül. A peronon fémesen csengő női hang figyelmeztet szinte percenként, hogy ne hagyjam magára a poggyászomat, különben elkobozzák. Gyümölcsös utazótáskámról nem is veszem le a kezemet, nehogy valami falból előugró tűzszerészrobot megsemmisítse egy lézernyalábbal.
Jó, talán túl sok sci-fit néztem. Ráadásul itt, a londoni metrón van némi létjogosultságuk a dörgedelmeknek: 2005 júliusában terroristák robbantottak három metróállomáson és egy emeletes buszon; ötvenhatan meghaltak, legalább hétszázan pedig megsérültek. Két héttel később a rendőrök lelőttek az aluljáróban egy fegyvertelen civilt, mert gyanús volt a megjelenése. Ők is lehetnek idegesek. Azóta finomodtak a módszerek, ezért a fémesen csengő női hang és a zárt láncú térfigyelő kamerák.
Olvastam, hogy miközben Anglia a világ lakosságának egy százalékát adja, a térfigyelő kamerák húsz százaléka található meg a szigetországban. Csak Londonban egymillió kis testvér vigyázza a közrendet.
Hazafelé beszélgetésbe elegyedem egy helybéli férfival. Kiderül, pár éve megsérült a gerince, ezért kiköltözött Londonból. Most azonban visszahúzza a szíve. Megkérdezi, szeretnék-e letelepedni Angliában. Nem igazán – válaszolom. Láthatóan kételkedik őszinteségemben. És ha állást kapnék a BBC-nél? Na, az más – mondom nevetve. Látod – csattan fel –, tudtam, tudtam, hogy szíved szerint ide költöznél. Megingathatatlan brit öntudatában, miszerint ez a világ legjobb helye.
Pedig téved. Feszélyeznek a kamerák, a tiltások, a fémes hang, a folyamatos fenyegetettség érzése. Mert az igaz, hogy minden jogállamok legrégebbikében senki sem bűnös, míg rá nem bizonyítják. De mindenki gyanús.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.