Kossuth térre hívó fideszesek

Tüntetésre hívjuk a polgármestereket, az önkormányzati képviselőket, bizottsági tagokat és alkalmazottakat október 10-re, délelőtt 11 órára a fővárosi Kossuth Lajos térre, hogy közösen demonstráljanak az utóbbi húsz év legveszélyesebb költségvetése ellen, amely az önkormányzatokat véglegesen padlóra küldheti – jelentette be Kósa Lajos, a Fidesz alelnöke, Debrecen polgármestere tegnap az Országház előtt. Karsai József battonyai MSZP-s városvezető, parlamenti képviselő lapunknak azt mondta: támogatja a tüntetés céljait.

Zsebõk Csaba
2009. 10. 08. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A költségvetés azzal fenyeget, hogy a jövő év közepétől kulcsterületeken állhat meg az élet Magyarországon – hívta fel a figyelmet Kósa Lajos. Hangsúlyozta: az, amit a kormány tervez, azzal a veszéllyel fenyeget, hogy a magyar közösségi közlekedés összeomlik. Úgy vélte, nem csupán vidéken okoz gondot a közlekedés, hanem a fővárosban is. – Ha a kormány nem tartaná lélegeztetőgépen mindnyájunk pénzén a BKV-t, akkor az már nem tudná ellátni feladatát – tudatosította a debreceni polgármester, aki szerint a választások után egy-két hónapon belül az új kormánynak új költségvetéssel kell előállnia.
Kósa kitért arra is, hogy egyedül a kormány számára nem lesz fontos a költségvetés által kialakult helyzet, ugyanis május közepétől a mostani kormány „az offshore cégeinél fogja a percentet számolni politikai felelősség nélkül”. – Visszatérnek oda, ahonnan jöttek – fogalmazott.
A Magyar Nemzet felvetésére, hogy tüntetéssel kikényszeríthető-e a büdzsé önkormányzatokra vonatkozó részének átszabása, a Fidesz alelnöke kijelentette: „nem tehetjük fel a kezünket; olyan nincs, hogy kimegyünk a pályára, és már vesztettünk: addig harcolunk, amíg mozgunk, mert az önkormányzati rendszer most tényleg az életéért küzd”.
*
Kérdésre válaszolva Debrecen első embere egyértelművé tette: pártállás nélkül minden településvezetőt és önkormányzati képviselőt várnak az október 10-i demonstrációra. Kósa Lajos az Országgyűlésben napirend előtti felszólalásában is szóvá tette az önkormányzatok nehéz helyzetét. Arról beszélt, hogy a helyhatóságok a 7500 állami feladatkörből nagyjából 3000-t látnak el. Az önkormányzatok a feladatok ellátásához szükséges költségeknek a rendszerváltáskor még nyolcvan százalékát megkapták, de ez az arány mára ötven százalék alá csökkent. Hozzáfűzte: valóban az iskolaigazgatók azok, akik kénytelenek tanárokat elküldeni, ám nem ők a hibásak, még csak nem is a fenntartó önkormányzatok, hanem a kormány, amely megvonja a pénzügyi fedezetet. Kósa szerint az oktatási miniszter, Hiller István szavai, amelyek szerint a helyhatóságok tehetnek a pedagógusok elbocsátásáról, olyanok, mintha az ÁVH által elkövetett kínzásokért csak a konkrét elkövetőket hibáztatnánk, és nem vetnénk fel Rákosi Mátyás felelősségét. Szavait válaszában visszautasította Varga Zoltán önkormányzati miniszter, aki szerint a polgármester felszólalása számos pontatlanságot is tartalmazott.
Bús Balázs, a főváros III. kerületének polgármestere az Országház előtti – Kósa Lajossal közösen tartott – sajtótájékoztatón elsősorban a szociális problémákról beszélt. Már ebben az évben megfigyelhető volt, hogy nagyon súlyos gyermekéhezés alakult ki Magyarországon. Óbudán például a nyári napköziben háromszor annyian vették igénybe az ingyenes étkeztetést – hallhattuk. Bernáth László, a Hajdú-Bihar megyei Tetétlen polgármestere nyomatékosította: a költségvetés padlóra küldi az egész oktatási rendszert Magyarországon, teljesen mindegy, hogy kistelepülésekről vagy nagyvárosokról beszélünk. – Magyarország nem lehet átmeneti, még ha a kormánya átmeneti is – hangoztatta Szűcs Lajos, Pest megye önkormányzatának fideszes elnöke, hozzáfűzve: a kórházaknak mégis átmeneti működésre kell áttérniük, hiszen mindössze májusig látnak előre. Van már olyan szocialista polgármester is, aki támogatja az október 10-i tüntetést. Karsai József MSZP-s parlamenti képviselő lapunknak nyilatkozva ugyanis közölte: a demonstráció jelenlegi célkitűzéseinek ismeretében csatlakozni kíván ahhoz. Battonya első embere jelezte azt is, hogy tudomása szerint több szocialista városvezető is fel kíván lépni az önkormányzatok számára kilátásba helyezett megszorítások ellen. Gy. Németh Erzsébet MSZP-s képviselő viszont úgy reagált, hogy a demonstrációnak „még nincs itt az ideje”, hiszen még van értelme tárgyalni a finanszírozásról. Azt ígérte, az önkormányzatokat érintő költségvetési javaslatok között megfontolják majd azokat is, amelyek Kósa Lajos elképzeléseit tükrözik. Az MSZP szerint az önkormányzatokat érintő költségvetési elvonásokról a parlamentben kell tárgyalni.
A nap folyamán egy parlamenti sajtótájékoztatón Szabó Zoltán (MSZP) azért bírálta Kósa Lajost, mert szerinte a debreceni polgármester nem tett meg mindent a lakosság egészségének megóvásáért, mivel nem rendelt el szmogriadót, amikor a városban január 9-e és 11-e között, három egymást követő napon haladta meg a légszennyezettség az egészségügyi határértéket. – Bárcsak ez lenne a legnagyobb probléma! – reagált a városvezető. Kósa Lajos közölte, azért nem rendeltek el riasztást, mert a következő napon már csökkentek az értékek, és azután „már nem volt nagyon mit intézkedni”. Hozzátette: a szocialisták nagyszerű politikai érzéket mutatja, hogy az őszi költségvetési vita kellős közepén a debreceni szálló porra koncentrálnak, miközben ez az eset még januárban történt.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.