Nyerészkedő lakásszövetkezet?

A lakásszövetkezet vezetésén bukhat meg több hódmezővásárhelyi ház panelprogramban való részvétele, legalábbis ezt vélelmezi a lakók egy része és az önkormányzat is. Az állam által is igen szűk határidővel kiírt panelprogramról ugyanis Vásárhelyen az elvileg a lakókat képviselő Centrum Lakásszövetkezet egy két nappal korábban meghirdetett, hétköznap megtartott lakógyűlésen adott tájékoztatást. Egy alternatív panelprogramnak nevezett lehetőségről azonban minden postaládába jutott levél, amely annak ellenére kedvezőbbnek nevezte az általa vázolt konstrukciót, hogy abban az önkormányzat semmilyen formában nem vesz részt.

Munkatársunktól
2009. 10. 15. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Igen szűk, alig három hónapos határidővel írta ki a szaktárca idén panelprogram-pályázatát, így vélhetően ebben az évben kevésbé lesz népszerű a felújítási lehetőség, mint a korábbi években volt. A pályázati kiírás ugyanis augusztus 8-án jelent meg, a beadási határidő pedig október 31. A társasházaknak a saját pályázatukat tehát legkésőbb október közepéig kell eljuttatniuk az önkormányzatokhoz, hogy azok időben továbbíthassák az állam felé a dokumentációt. A pályázati anyag elkészítése társasházanként három-négy hetet vesz igénybe, ami azt jelenti, hogy a lakóközösségeknek alig több mint egy hónapjuk volt arra, hogy tájékozódjanak és döntést hozzanak az ügyben, miközben ennek az időnek egy részében még sokan nyári szabadságukat töltötték.
Hódmezővásárhelyen azonban az egyik lakásszövetkezet még tovább nehezítette a lakóközösségek helyzetét, legalábbis ezt vélelmezi az érintett házakban élők egy része. A városban működő Centrum Lakásszövetkezethez összesen körülbelül 800 panellakás tartozik, ők a pályázat kiírásáról csupán augusztus végén értesültek, a tájékoztató lakógyűlést pedig csütörtökön tartották meg számukra. Az ülés időpontjáról kedden értesítették a lakókat, az érintettek szerint ráadásul nem elég hatékonyan. Ez lehetett az oka, hogy a lakóknak alig tíz százaléka jelent meg az ülésen, így a panelprogramban való részvételről döntést sem hozhattak, hiszen ahhoz kilencven százalék fölötti egyetértés szükséges.
Basits Ferenc, a Centrum Lakásszövetkezet vezetője lapunk kérdésére azt közölte, szerinte megfelelőképpen tájékoztatták a lakókat a panelprogramról és a csütörtöki fórumról is. Ez utóbbival kapcsolatban azt is elmondta: mivel nem küldöttgyűlés volt, hanem csak egy beszélgetés, a belső szabályzat nem ír elő semmit arra, hogy hány nappal előbb kell értesítést küldeni az időpontról. Basits úgy fogalmazott: Vásárhelyen 2003 óta létezik a panelprogram, szerinte ha valaki még mindig nem hallott róla semmit, az nem a Centrum hibája.
Az önkormányzatnál időközben érteni vélik a késlekedés okát. Makó András, a helyhatóság lakosságszolgálati irodájának vezetője lapunknak elmondta: kezükbe került egy levél, amelyet egy MLCV Kft. nevű cég juttatott el a Centrum Lakásszövetkezet által kezelt otthonok mindegyikébe. Ebben a levélben egy korábbi lakógyűlésre hivatkozik a cég vezetője, és lényegében az ott elhangzottakat foglalja össze. Eszerint az alternatív panelprogram lényegesen kedvezőbb az önkormányzat és az állam által közösen finanszírozott programnál. A program a homlokzati hőszigetelést, a nyílászárók cseréjét és a fűtés-korszerűsítést tartalmazza, ez utóbbi alatt a cég a távfűtésről való leválást és a geotermikus fűtési rendszer kiépítését érti. A levél szerint a beruházás teljes pénzügyi fedezetét a finanszírozó bank nyújtja hitel formájában, amelynek törlesztése megegyezik a lakók előző évi fűtés- és melegvíz-számlájának összegével.
A levélben konkrét összeg nincsen megjelölve, ahogyan a finanszírozó bank neve sem derül ki. Kérdés, hogy egy ilyen konstrukció hogyan lehet kedvezőbb a panelprogramnál, hiszen ez utóbbiban a költségeknek csupán egyharmadát fizetik a lakók, a fennmaradó kétharmadon egyenlő arányban osztozik az állam és az önkormányzat. A bankokat általában itt sem lehet kihagyni, mert a lakók többségének nincsen félmillió forintja az önerőre.
Makó András elmondása szerint egyébként a Centrum Lakásszövetkezet épületei közül eddig egyetlenegy sem jelentkezett a panelprogramra. Szándéknyilatkozatot már több tucat ház adott tavaly is, ám a lakásszövetkezet vezetőségén végül elbukott a kezdeményezés. Hódmezővásárhelyen ugyanis azt a konstrukciót találták ki, hogy a lakóközösségek nemcsak az önerő összegét veszik fel hitelként, hanem az önkormányzati harminc százalékot is. Ez utóbbi törlesztéséről természetesen a helyhatóság gondoskodik. Makó tájékoztatása szerint ez azért jó, mert így a lehető legkedvezőbb feltételekkel juthatnak kölcsönhöz a lakók, ráadásul az önkormányzat kezességvállalása miatt még jelzálog sem terheli meg otthonaikat, és a helyhatóságnak sem kell máshonnan pénzt elvonnia, hogy a saját részét ki tudja fizetni. Ezt a megoldást a bankok is szeretik, mert az önkormányzat szerepvállalása miatt biztosak lehetnek abban, hogy kihelyezett pénzük visszakerül hozzájuk.
A Centrum Lakásszövetkezet azonban – bár több lépcsőház is jelezte részvételi szándékát – végül nemet mondott erre a konstrukcióra. Ebben az esetben ugyanis a kölcsönt a lakók nevében a lakásszövetkezetnek kellett volna felvennie, ám a Centrumnál valamiért úgy gondolták, hogy az önkormányzat megbízhatatlan partner, nem fizeti majd a ráeső részt, így az is a lakókat terheli majd.
A tájékoztatás hiányát kifogásolja a lakók egy része a Centrumhoz tartozó házakban. Ónodi Szűcs István, az egyik érintett lakó lapunknak elmondta: ahogyan más ügyekben, most is postaládákba kellett volna bedobálni a lakógyűlésre szóló meghívót, nem csak a faliújságra kiragasztani egy cetlit, mert azt nem feltétlenül veszik észre a fáradtan hazaérkező szomszédok.
Ónodi Szűcs Istvánék háza egyébként az egyik, amelyik tavaly azért nem pályázott a panelprogramra, mert a Centrum nem volt hajlandó részt vállalni a hitelfelvételben. Ónodi szerint ez azért nagy probléma, mert mostanra a válság miatt többen elvesztették az állásukat, az idősek pedig már nem kapják a 13. havi nyugdíjat, így kevesebben mernek belevágni egy ekkora fejlesztésbe. Ónodi elmondta azt is: szomszédai azért vannak tisztában a panelprogram feltételeivel, mert a tavalyi pályázati lehetőség felmerültekor ő maga (műszaki ember lévén) összeállított egy tájékoztató anyagot, és azt odaadta minden lakónak. Szerinte azonban ez a Centrum dolga lett volna, többek közt ezért is fizetik a lakásszövetkezet számára a díjat.
Lázár János, Hódmezővásárhely polgármestere vérlázítónak tartja, hogy a Centrum egy profitra hajtó céggel társulna az önkormányzat és az állam helyett, a politikus biztosnak látja, hogy a lakásszövetkezet ellenállása miatt nem jelentkezett a panelprogramra egyetlen oda tartozó ház sem.
– Kizártnak tartom, hogy Hódmezővásárhelyen csak és kizárólag a Centrum lakásaiban élnek olyan kisnyugdíjasok, akik semmilyen körülmények között nem tudják előteremteni az önerőt – fogalmazott a polgármester, hozzátéve: ha kell, jogi úton akadályozzák meg a vásárhelyiek kizsákmányolását. Lázár rámutatott arra is: éppen a szegények, a kisnyugdíjasok miatt találták ki azt a lehetőséget, hogy ha valaki semmilyen körülmények között nem tudja előteremteni a panelprogramhoz szükséges önerőt, akkor az önkormányzattól kamatmentes hitel formájában megkaphatja azt. – Nem akartuk ugyanis, hogy egész lakótömbök rehabilitációja maradjon el egy vagy két szegény szomszéd miatt – mondta Lázár, aki egyébként szíve szerint a lakásszövetkezeteket felszámolná, mint fogalmazott, ez csupán egy kommunizmusból itt maradt csökevény, amely a lakókat gátolja tulajdonosi jogaik gyakorlásában.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.