A pécsi vízművet is tulajdonló francia cég, a Suez néhány héten belül odahaza, Párizsban is „birtokon kívül kerül”, miután a francia főváros önkormányzata szerződést bontott velük – tudta meg a Hír Televízió. Januártól Párizsban egy százszázalékos önkormányzati tulajdonú cég szolgáltatja majd az ivóvizet. Anne Le Strat, Párizs alpolgármestere a Hír Televíziónak részben a magánbefektetők túlzott nyereségvágyával indokolta a városvezetés döntését. Becslések szerint a francia főváros a vízmű visszavételével évente 7-8 milliárd forintnak megfelelő eurót takarít meg. Párizs alpolgármestere úgy fogalmazott: „Döntésünknek politikai és gazdasági okai is voltak. Azzal, hogy a cég újból önkormányzati tulajdonba került, ismét hatékonyan lehet irányítani a vállalatot. Elég arra gondolni, hogy a profit januártól már nem a részvényesek zsebében landol, azt vissza tudjuk majd forgatni a rendszerbe és a szolgáltatás színvonalának javítására tudjuk költeni.” Az államosításnak köszönhetően a ciklus végéig biztosan nem emelkednek a vízdíjak.
Az egyik fogyasztóvédő szervezet közgazdásza szerint egyébként a piacot uraló francia multinacionális cégek elképesztő profittal dolgoznak, van, aki a forgalmuk 26 és 42 százaléka közé teszi a nettó nyereségüket. Arról írnak, hogy ez az ágazat a korrupció és a pénzügyi visszaélések melegágya.
A vízszolgáltató multik – köztük a Suez – attól tartanak, hogy Párizs példáján felbátorodva külföldi partnereik és a vidéki nagyvárosok is vérszemet kapnak. Félelmük nem alaptalan, hiszen Bordeaux, Lyon és Toulouse is a szerződéses feltételek újratárgyalásán dolgozik.

Századvég: Az egészségügyi dolgozók elégedettek a bérezésükkel, és Magyarországon képzelik el a jövőt