Ukrajna
Ukrajna meghosszabbítja a hadiállapotot és tovább mozgósít

Kivárás. Oroszország egyelőre nem döntött arról, hogy lemond-e az Iszkander-rakéták kalinyingrádi telepítésére vonatkozó tervekről, miután Washington lemondott a rakétapajzselemek kelet-európai telepítéséről. Ezt Nyikolaj Makarov orosz vezérkari főnök jelentette ki, hozzátéve, hogy ilyen döntést ő maga nem hozhat meg, politikai elhatározás és elnöki döntés szükséges a kérdésben. Vlagyimir Popovkin, a védelmi miniszter helyettese vasárnap azt mondta az Eho Moszkvi rádió műsorában, hogy a rakétapajzselemek kelet-európai telepítésének feladásával feleslegessé vált az Iszkanderek kalinyingrádi telepítése. (MTI)
A műsorba meghívott horvát katonai elemzők ugyanis – nem vetve el a koszovói alternatívát – a földközi-tengeri mozgó támaszpontoknak részesítik előnyben. Pavle Kalinic, a nemzetközi terrorizmus szakértője mégis úgy gondolja, hogy nem kell elvetni a szárazföldi alternatívát, s még kevésbé kizárni a Balkánt az opciók közül. Emlékeztetett arra, hogy Koszovóban épült ki a legnagyobb amerikai bázis Ramstein után, a Bondsteel, s hogy Koszovónak kiváló a helyzete stratégiai szempontból, onnan ugyanis ellenőrizhető mind a Közel-Kelet, mind Európa.
Ivan Tabak katonai elemző szerint abból a szempontból is igen előnyös lenne az új állam, hogy a koszovóiak sokat köszönhetnek Amerikának, s hálásak is neki. Tabak szerint viszont Koszovó instabil, s számos biztonsági kockázatot hordoz magában, amelyek olyan súlyosak, hogy a már említett előnyökkel nem lehet kompenzálni. Arra még nem is tértek ki, hogy Szerbia – mivel nem ismeri el Koszovó függetlenségét – úgy venné, hogy területére telepítik a rakétapajzsot beleegyezése nélkül. Igaz, „területén” van az Urosevac melletti Bondsteel, a KFOR főbázisa, tehát lényeges változás nem történne. Fran Visnar katonai elemző a többi balkáni államot is számba vette, s egyiket sem találta alkalmasnak a rakétapajzs odaköltöztetésére. Görögország biztosan nem fogadná az Amerika-ellenes hangulat miatt, Macedóniának és Bulgáriának új infrastruktúrát kellene kiépíteni, s nincs is megfelelő helye, ahová ezeket telepíthetnék.
A Szabad Európa Rádió szakértő vendégei szerint a horvátországi telepítés feszültséget okozna Washington és Moszkva között. Az amerikaiak Horvátországot más szerepben képzelik el: nekik nem a horvát tengeri támaszpontok kellenek, sem a terület, hanem a horvát katonaság, ahol a NATO-nak, illetve az Egyesült Államoknak érdekeit kell védeni, szögezte le Visnar. Szerbiát meg sem említették a lehetőségek között.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.