A Magyar Nemzeti Vagyonkezelő (MNV) Zrt. levélben fogja felszólítani Joav Blum izraeli–magyar állampolgárt arra, hogy „tisztázza a felmerült jogi aggályokat”, amennyiben pedig egy megadott határidőre nem teszi meg, úgy a vagyonkezelő jogi útra tereli az ügyet – közölte lapunk kérdésére tegnapi sajtótájékoztatóján Oszkó Péter. A pénzügyminiszter kérésére Budai Gyula, a Magyar Gazdakörök és Gazdaszövetkezetek Szövetségének (Magosz) igazgatója tegnap bemutatta az elmúlt hónapok visszás állami földügyekkel kapcsolatos bizonyítékait. E négyszemközti tárgyalás után Budai Gyula ismét kifejtette, szerinte semmi sem indokolja az elmúlt hónapokban tapasztalt időhúzást, az állam azonnal el kellene álljon a szerződés teljesítésétől. Emiatt újra felszólította Oszkó Pétert, hogy utasítsa a vagyonkezelő szervezetet a szerződés egyoldalú felmondására. A pénzügyminiszter ezúttal sem közölt konkrét dátumot arra, hogy meddig várnak Joav Blum jogi aggályokat tisztázó fellépésére, mint ahogy arról sem szólt, hogy ennek elmaradása esetén milyen lépések megtételére készül az MNV Zrt. A Fideszszel szövetséges Magosz igazgatója, aki egyben az állami földek felett rendelkező Nemzeti Földalapkezelő Szervezet felügyelőbizottságának tagja, felhívta a pénzügyminiszter figyelmét, hogy amennyiben a sukorói ügy átcsúszik a következő kormány ciklusára, úgy első lépésük lesz a szerződéstől való azonnali elállás. Oszkó Péter erre reagálva megjegyezte, nem szeretné rendezetlenül hagyni az ügyet.
Egyébként a Pénzügyminisztérium (PM) első embere október ötödikén már találkozott Joav Blummal. A tárca szakértői által e találkozóra elkészített csereszerződéssel kapcsolatos véleményből tegnap a Magyar Hírlap is idézett. A legfontosabb megjegyzésük – amit már tavaly novemberben, első tényfeltáró cikkünkben is jeleztünk – az, hogy a cserére nem volt szükség. A hivatkozott útépítéshez a szükséges területet egyszerű kisajátítás során is megszerezhették volna. A PM szakértői anyaga arra is kitér, hogy Joav Blum a kérdéses Pest megyei gyümölcsösöket – amelyeket a Velencei-tó 70 hektáros partjáért cserébe ajánlott fel – 225,4 millió forintért vásárolta meg. Az MNV Zrt. ezeket számította be 787,4 millió forintért. A hűtlen kezelés és más bűncselekmények megalapozott gyanúja miatt folyamatban lévő büntetőeljárásban kirendelt igazságügyi szakértő pedig mindösszesen 193,8 millió forintra értékelte az ingatlanokat. Ebből egyébként az útépítésre szükséges terület értéke a vádhatóság szakértője szerint alig haladta meg a 15 millió forintot. Tehát emiatt cserélték el a több mint egymilliárd forintot érő Velencei-tó partján fekvő ingatlant, amely az ügyészségi óvások miatt nem került Joav Blum nevére. Fontos tény az is, hogy immár a pénzügyminiszter is belátta, s tegnap kimondta: a cserére, a két ingatlan értékkülönbözete miatt sem kerülhetett volna sor. Az ügyben eddig a számvevőszék mondta ki, hogy a csereszerződés semmisnek tekinthető. A Székesfehérvári Városi Ügyészség közokirat-hamisítás bűntettével vádolta meg Joav Blumot, és négy óvást nyújtott be a földhivatalnak a sukorói telekalakítással kapcsolatban. A Központi Nyomozó Főügyészség különösen jelentős vagyoni hátrányt okozó hűtlen kezelés miatt nyomoz.
A területen egy – az Egyesült Államokban, illetve Izraelben tevékenykedő – befektetői csoport, King’s City néven szállodákat, éttermeket, golfpályát és kaszinót építene. A Gyurcsány Ferenc vezette kormány pedig egy tavaly tavaszi találkozón, az Országházban tett ígéretet arra, hogy mindenben támogatják a „beruházást.” A komoly jogi aggályokat felvető ingatlancserén kívül, ezen ígéretnek megfelelően, a volt miniszterelnök egyik utolsó döntéseként, idén áprilisban még kiemelt állami beruházásnak is minősítette a vigalmi negyedet. Emiatt egyébként a napokban a Lehet Más a Politika hivatali visszaélés bűntettének gyanúja miatt jelentette fel Gyurcsány Ferenc volt miniszterelnököt.
Publicisztika a 6. oldalon

Teljes leállás jön az egészségügyben - itt vannak a legfontosabb tudnivalók!