Szociális otthonból az utcára

Fogyatékossággal élők és szociális intézményekben lakó idősek tömege kerülhet az utcára, ha életbe lép a jövő évi költségvetés. Az ellátókat tömörítő szervezetek összefogtak annak érdekében, hogy a kormány ne spórolhasson az egyébként is nyomorúságos körülmények között élőkön.

Mizsei Bernadett
2009. 10. 18. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

E llátás nélkül az utcára kerülnek és éhezni fognak a szociális intézmények lakói, a fogyatékos emberek pedig meghalnak az épek segítsége nélkül – hívta fel a figyelmet a szociális ellátókat képviselő szakmai szervezetek tájékoztatóján Turcsik László. A Szociális Intézmények Országos Szövetségének elnöke elmondta: 160 tagszervezetük majd mindegyike arról számolt be, hogy amennyiben elfogadják a jövő évi büdzsét, nem tudják biztosítani az ellátást. Az állami normatíva eddig is alacsony volt, az általa vezetett Szabolcs-Szatmár-Bereg megyei fogyatékos embereket ellátó intézményben például mindössze napi 310 forintból kell megoldaniuk a háromszori étkeztetést. – Az önkormányzatok eddig is kénytelenek voltak pluszforrást találni a normatíva kiegészítésére, de a településeket érő nagymértékű megvonás miatt ez a lehetőség elvész. Az intézmények felélték tartalékaikat, nincs tovább – tette hozzá.
A szakmai szervezetek azért tartják szükségesnek az összefogást, valamint a tárgyalások azonnali megkezdését a kormánnyal, mert véleményük szerint méltánytalan és az ellátás biztonságát súlyosan veszélyeztető döntés a szociális ellátások és a szolgáltatások működéséhez adott támogatások csökkentése. Ráadásul a szociális ágazat finanszírozása 2005 óta reálértékben már negyven százalékot meghaladó mértékben csökkent.
*
– Belátjuk, hogy válság van, de a szociális rendszert érintően ez nem most kezdődött – szögezte le Egervári Ágnes. A Szociális Klaszter Egyesület elnöke felhívta a figyelmet arra, hogy válság idején az emberek kizárólag a szociális ellátórendszerhez tudnak fordulni, így normatívájának csökkentése komoly következményekkel járhat.
A Szociális Igazgatók Magyarországi Egyesülete elnöke, Kocsis Lajos azt hangsúlyozta: a költségvetés elfogadásával ellehetetlenítik az idősgondozást. A Magyar Szociális Szervezők Egyesületének elnöke kitért arra: nehezíti helyzetüket az is, hogy az intézmények mindegyike komoly szakemberhiánnyal küzd az alacsony bérezés és a nehéz fizikai munkavégzés miatt. A Szociális Ellátók és Szociális Ellátottak Egyesülete elnöke értetlenségét fejezte ki a felesleges pénzfelhasználás miatt. Németh Sándor szerint ugyanis több száz millió forintot költ a tárca évente az intézmények és a rászorultság ellenőrzésére, miközben a nyugati országokban mindezt számítógépek segítségével végzik. A Mozgáskorlátozottak Egyesületeinek Országos Szövetsége főtitkára, Szakály József kijelentette: ha megvalósul a jelenlegi büdzsé, be kell zárni a civilek által üzemeltetett intézmények mindegyikét. – A gondozottak utcára fognak kerülni, és mi nem tudjuk majd megakadályozni – nehezményezte.
A szociális tárca egyébként tegnap megállapodást kötött a fogyatékosügyi szervezetekkel, ám a tárgyaláson csak az öt nagy érdekvédelmi szervezet vett részt, és csak az intézmények támogatásáról egyeztettek. A foglalkoztatás finanszírozására betervezett összeg emelésére, vagy a megváltozott munkaképességűek bértámogatásának emelésére a tárca nem tett ígéretet. A Fidesz szerint visszataszító, hogy a kormány a fogyatékkal élő embereket képviselő szervezetekre is olyan nyomást gyakorol, amelyek alapján kénytelenek megkötni bizonyos alkukat.

A rászorulókon spórolnak. A költségvetés miatt a legnyomorultabbak helyzete romlik jövőre – figyelmeztettek tegnap a költségvetés parlamenti vitájában ellenzéki képviselők. A leghevesebb ellenkezést a fogyatékkal élőket érintő megszorítások váltották ki. Ettől a rétegtől a kormány ugyanis arányaiban sokkal többet – átlagosan harminc százalékot – von el, mint a többi területről, és különösen a megváltozott munkaképességűek foglalkoztatása terén értelmetlen a megszorítás. – Míg az EU-ban a fogyatékossággal élők 40 százaléka talál munkát, addig hazánkban ez az arány csak hét százalék körüli, a jövő évi büdzsébe tervezett elvonások miatt pedig még ez is felére csökkenhet – mondta Ékes József (Fidesz). Korózs Lajos, a szociális tárca államtitkára azzal védekezett, hogy „nagy aránytalanságok voltak a fogyatékosszervezetek támogatásában”.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.