E llátás nélkül az utcára kerülnek és éhezni fognak a szociális intézmények lakói, a fogyatékos emberek pedig meghalnak az épek segítsége nélkül – hívta fel a figyelmet a szociális ellátókat képviselő szakmai szervezetek tájékoztatóján Turcsik László. A Szociális Intézmények Országos Szövetségének elnöke elmondta: 160 tagszervezetük majd mindegyike arról számolt be, hogy amennyiben elfogadják a jövő évi büdzsét, nem tudják biztosítani az ellátást. Az állami normatíva eddig is alacsony volt, az általa vezetett Szabolcs-Szatmár-Bereg megyei fogyatékos embereket ellátó intézményben például mindössze napi 310 forintból kell megoldaniuk a háromszori étkeztetést. – Az önkormányzatok eddig is kénytelenek voltak pluszforrást találni a normatíva kiegészítésére, de a településeket érő nagymértékű megvonás miatt ez a lehetőség elvész. Az intézmények felélték tartalékaikat, nincs tovább – tette hozzá.
A szakmai szervezetek azért tartják szükségesnek az összefogást, valamint a tárgyalások azonnali megkezdését a kormánnyal, mert véleményük szerint méltánytalan és az ellátás biztonságát súlyosan veszélyeztető döntés a szociális ellátások és a szolgáltatások működéséhez adott támogatások csökkentése. Ráadásul a szociális ágazat finanszírozása 2005 óta reálértékben már negyven százalékot meghaladó mértékben csökkent.
*
– Belátjuk, hogy válság van, de a szociális rendszert érintően ez nem most kezdődött – szögezte le Egervári Ágnes. A Szociális Klaszter Egyesület elnöke felhívta a figyelmet arra, hogy válság idején az emberek kizárólag a szociális ellátórendszerhez tudnak fordulni, így normatívájának csökkentése komoly következményekkel járhat.
A Szociális Igazgatók Magyarországi Egyesülete elnöke, Kocsis Lajos azt hangsúlyozta: a költségvetés elfogadásával ellehetetlenítik az idősgondozást. A Magyar Szociális Szervezők Egyesületének elnöke kitért arra: nehezíti helyzetüket az is, hogy az intézmények mindegyike komoly szakemberhiánnyal küzd az alacsony bérezés és a nehéz fizikai munkavégzés miatt. A Szociális Ellátók és Szociális Ellátottak Egyesülete elnöke értetlenségét fejezte ki a felesleges pénzfelhasználás miatt. Németh Sándor szerint ugyanis több száz millió forintot költ a tárca évente az intézmények és a rászorultság ellenőrzésére, miközben a nyugati országokban mindezt számítógépek segítségével végzik. A Mozgáskorlátozottak Egyesületeinek Országos Szövetsége főtitkára, Szakály József kijelentette: ha megvalósul a jelenlegi büdzsé, be kell zárni a civilek által üzemeltetett intézmények mindegyikét. – A gondozottak utcára fognak kerülni, és mi nem tudjuk majd megakadályozni – nehezményezte.
A szociális tárca egyébként tegnap megállapodást kötött a fogyatékosügyi szervezetekkel, ám a tárgyaláson csak az öt nagy érdekvédelmi szervezet vett részt, és csak az intézmények támogatásáról egyeztettek. A foglalkoztatás finanszírozására betervezett összeg emelésére, vagy a megváltozott munkaképességűek bértámogatásának emelésére a tárca nem tett ígéretet. A Fidesz szerint visszataszító, hogy a kormány a fogyatékkal élő embereket képviselő szervezetekre is olyan nyomást gyakorol, amelyek alapján kénytelenek megkötni bizonyos alkukat.
A rászorulókon spórolnak. A költségvetés miatt a legnyomorultabbak helyzete romlik jövőre – figyelmeztettek tegnap a költségvetés parlamenti vitájában ellenzéki képviselők. A leghevesebb ellenkezést a fogyatékkal élőket érintő megszorítások váltották ki. Ettől a rétegtől a kormány ugyanis arányaiban sokkal többet – átlagosan harminc százalékot – von el, mint a többi területről, és különösen a megváltozott munkaképességűek foglalkoztatása terén értelmetlen a megszorítás. – Míg az EU-ban a fogyatékossággal élők 40 százaléka talál munkát, addig hazánkban ez az arány csak hét százalék körüli, a jövő évi büdzsébe tervezett elvonások miatt pedig még ez is felére csökkenhet – mondta Ékes József (Fidesz). Korózs Lajos, a szociális tárca államtitkára azzal védekezett, hogy „nagy aránytalanságok voltak a fogyatékosszervezetek támogatásában”.

Teljes leállás jön az egészségügyben - itt vannak a legfontosabb tudnivalók!