Szovjet ügynökinvázió

Balogh Roland
2009. 10. 15. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Saját céljaira, elsősorban a gazdasági visszafogás, megszorítások miatti sztrájkok felszámolására használta a brit titkosszolgálatot (MI5) Margaret Thatcher kormányfő – írja legújabb, az Egyesült Királyság hírszerző szervezetének történetéről készített munkájában Christopher Andrew. A könyv külön érdekessége: az MI5 a cambridge-i egyetem történészének úgy engedett betekintést az 1909-es megalapítása óta meglévő mintegy 400 ezer dokumentumba, hogy elfelejtette közölni, mi az, amit publikálhat és mely adatok titkosak. Andrew így a brit szakszolgálat valamennyi szennyesét kiteregette. A királyság védelmébe – az MI5 első hivatalos története című munka szerint Thatcher miniszterelnök mellett számos politikus is saját céljaira dolgoztatta az ügynököket. A konzervatív Henry Brooke belügyminiszteri kinevezése után arra kérte a szakszolgálatot, készítsen listát a lakóhelyén lehallgatott személyekről. 1965-ben a munkáspárti Harold Wilson kormányfő kíváncsi volt, hány képviselőt hallgat le az MI5, és közölték vele, három párttársát és egy konzervatív képviselőt.
Wilson emellett országos sztrájkok idején napi egy-két titkosszolgálati eligazítást kért. Ugyanakkor – állítja Andrew – 1971-től számtalan szovjet ügynök dolgozott a brit titkosszolgálatnak, és együttműködtek a KGB munkatársaival. A szerző szerint az MI5 olyan bakikat követett el, mint például azt, hogy még 1982-ben sem voltak tökéletesen meggyőződve arról, hogy a cambridge-i oktató, John Cairncross – aki már 1964-ben bevallotta, hogy az oroszoknak kémkedik – valóban a Szovjetuniónak dolgozik.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.