Kétségtelen, hogy az Egyesült Államok 2002-ben tudott a Hugo Chávez venezuelai államfő ellen készülő puccsról és Washington talán közvetlenül érintettje volt az eseményeknek – mondta Jimmy Carter a kolumbiai El Tiempo napilapnak adott interjújában. A volt amerikai elnök – konkrét bizonyítékok nélkül – azt állítja, érthető, hogy Chávez miért támadja folyamatosan az Egyesült Államok külpolitikáját. „A venezuelai elnök, noha 1999-es megválasztása után valóban oldott országa társadalmi feszültségein, mára az önkényuralom bevezetéséig jutott. Csalódtam benne” – nyilatkozta Carter. Az egykori amerikai elnök arról is beszélt, hogy Barack Obama jó viszonyt szeretne ápolni Venezuelával, ám – a mostani amerikai elnök szavait idézve – ez éppen Chávez agresszív, elutasító magatartása miatt nem lehetséges. „Sokkal jobb lenne a kapcsolatunk, ha a venezuelai államfő felhagyna az Egyesült Államok folyamatos szóbeli inzultálásával” – közölte Obama egykori elődjével.
George Bush volt amerikai elnök a mai napig tagadja az amerikai érintettséget a 2002 áprilisában 48 óráig tartó venezuelai puccsban.
Morales bírálata. Washington a Latin-Amerika feletti ellenőrzés megszerzésére törekszik „a terrorizmus és a drogkereskedelem ösztönzésével” – közölte a New York-i ENSZ-közgyűlésre utazása előtt Evo Morales. A bolíviai elnök úgy véli, az Egyesült Államok ezzel igazolja katonai bázisai jelenlétét Kolumbiában, innen ellenőrzi Latin-Amerikát. Morales ezt azzal támasztotta alá, hogy 1952 óta – amikor a két ország az első drogellenes szerződéseit megkötötte – megnőtt a kokaintermelés és a drogkereskedelem a latin-amerikai országban. (MTI)
Ismét fény derült a brüsszeli kettős mércére
