Már tudja, mi a lényeges, s mi nem

Mezey György visszatért a magyar labdarúgásba. Úgy is mint sikeredző, az őszi első Videoton szakvezetője, s úgy is, mint az a személyiség, aki szándéka ellenére megosztja az embereket. A közelmúltban Erwin Koeman szövetségi kapitány sértődött meg rá. Mezey nem kíván belefolyni a napi csatározásokba, a Videoton és a Puskás Ferenc Labdarúgó Akadémia élén igyekszik beteljesíteni a karrierjét.

2009. 12. 04. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Felcsúton fogadott Mezey György az interjúra. A Puskás-akadémia még mindig épül. A napokban fogtak hozzá az étterem földmunkáihoz, s jövőre további négy pályát használhatnak a labdarúgók. Mezey nem is akar álszerénynek mutatkozni. „Ha elkészül, a világ legkiválóbb edzőközpontja lesz” – mondja, ami meghatározza a beszélgetés kezdeti irányát.
– Ezért jelentette ki korábban, hogy ez az élete főműve?
– Pedig nem szokásom nagy szavakat használni. Ám kétségtelenül felemelő érzés, hogy egy ilyen kiváló létesítmény az én elképzeléseim szerint épült fel. A világ számos pontján, szebbnél szebb edzőközpontokban jártam, de a felcsúti mindegyik közül a legjobb lesz. A gyakorló- és tesztpályával funkcionálisan is többet nyújt, ráadásul ez nem egy üvegpalota, hanem egy csodálatos épületegyüttes.
– Ami a kivitelezés költségeit nyilván megemelte. Megérte?
– A válasz megvilágítja az eredeti szándékot. Építeni jó, alkotni öröm. S azt hiszem, mi itt, Felcsúton alkotunk. A labdarúgás még mindig képes összekapcsolni az embereket. Erre az akadémiára mindenki büszke lehet. Ami a nyűgös, fáradt magyar közösségnek, elhanyagolt ifjúságnak és lerobbant futballnak nagyon fontos.
– Ha ez a világ legjobb központja, akkor előbb-utóbb innen a világ legjobb futballistáinak kell kikerülniük. Mikor térül meg a befektetés?
– Jó eséllyel lesz világklasszis az innen kikerülő gyerekekből. Ám a képzésen túl az már sok egyéb tényezőn is múlik, hogy beváltják-e a bennük rejlő ígéretet. Felnőttkorban, a profi futballban alapvetően meghatározó az a közeg, ahol egy labdarúgó játszik. Az erős bajnokság szinte önmagától garantálja a fejlődést. A magyar futball erre csak egy szintig megfelelő.
– Akadhat még egy bökkenő, a kiválasztás. Mennyire tehetségesek a Felcsútra kerülő fiatalok?
– Azt a szintet szerencsére már rég túlhaladtuk, miszerint „szombat délután kettőre várjuk az 1996-os korosztályból a jelentkezőket”. Országos megfigyelőhálózatunk van, hat szakemberünknek csak az a dolga, hogy felkutassa a tehetségeket. Mielőtt megkérdezné, ügyelünk arra, hogy más első osztályú klubok érdekeit ne sértsük. Sőt a környező országokra is fokozatosan kiterjesztjük ezt a rendszert.
– Akadnak olyan játékosok, akiket már a Puskás-akadémia tanítványainak lehet tekinteni?
– A ’93-as születésűek már ide iratkoztak be. De már nem csak középiskolásokkal foglalkozunk, ötödik osztályos növendékünk is akad. A kilencvenkettesek közül három játékos, Gyurcsó Ádám, Baracskai Roland és Szolnoki Roland már játszott a felnőttek között.
– A Felcsútban?
– Nem, a Videotonban.
– Hogy is van ez? Hogy került a Vidi az akadémia látószögébe?
– Úgy, hogy sikerült Garancsi István tulajdonost meggyőznöm. Itt minden adott a tökéletes felkészüléshez, amit hetente kétszer-háromszor a Videotonnal ki is használunk. A földrajzi közelség alapján is az a logikus, hogy Székesfehérvárhoz kötődjünk. Arról már nem is szólva, volt példa arra, hogy egy-egy tehetségünk Győrben, illetve a Honvédnál kötött ki.
– Orbán Viktor mint az akadémia alapítója mennyiben határozza meg a követendő irányvonalat?
– Annyiban, hogy megszállott futballrajongó, s neki is az az álma, hogy a magyar labdarúgásban maradandót alkossunk.
– Tartja magát a vélemény, hogy Garancsi István úgymond politikai feladatként kapta meg a Videoton irányítását. Igaz?
– Kellemetlen érzés, hogy erre a kérdésre éppen a Magyar Nemzetben kell válaszolnom.
– Még mindig jobb rá-, mint alákérdezni.
– Garancsi István rajong a labdarúgásért, véletlenül sem kényszerből a Videoton tulajdonosa. Nagyon szervesen, logikusan épül fel az egész rendszerünk, a politikai nyomást mindig azok emlegetik fel, akik nem értenek az adott témához, jelen esetben a labdarúgáshoz.
– Ugyanez a véleménye az Orbán Viktor nyilatkozatára érkezett reakciókról, amikor a volt miniszterelnök Erwin Koemant bírálta?
– Igen, teljes mértékben. Orbán Viktor mondandója egybeesett a szurkolók többségének a véleményével. Miért ne adhatott volna ennek hangot? Ráadásul ő nem csupán szurkoló, évek óta labdarúgásunk tevékeny szereplője, egyben a Videotonnal szoros kapcsolatban álló Puskás-akadémia alapítója.
– Az emberek többsége szemében ő mégiscsak politikus. Tudom, a magyar edzők is nehezményezik, hogy Erwin Koeman lenézi a magyar bajnokságot, benne magukat is. Nem lett volna mégis szerencsésebb, ha egy elismert szakember, jelesül ön fogalmaz meg bírálatot?
– Én? Már csak azt kellene! Anélkül is kapok jócskán, hogy megszólalnék. November hatodikán, pénteken 1-0-ra nyertünk Újpesten, amivel eldőlt, hogy őszi elsők vagyunk. Hétfőn már a címlapján azzal jelent meg a sportnapilap, hogy kést döftem Erwin Koemanba. Mikor, mivel?
– Pedig sokakat érdekelne a véleménye.
– Csak azt mondhatom, amit korábban. Erwin Koeman nagyon kulturáltan, szerényen látott munkához, szépen felépítette a csapatot. A svédek elleni hazai mérkőzésen azonban kiütközött, hogy lehetne tájékozottabb a magyar futballban. Elismerem, volt gondja, hiszen két középhátvédje is megsérült, de jobban is választhatott volna, ha tudja, milyen körből lehet és érdemes.
– Koeman a politikai támadásra akarja kenni a szakmai kudarcot. Ön szerint van esélye visszafordulni ebből a zsákutcából, vagy menthetetlenül elfogyott körülötte a levegő?
– Az a gyanúm, rosszak a súgói, mások a saját érdekükben használták fel erre az akcióra. Roppant egyszerű lett volna az álkonfliktus feloldása. Felhív telefonon, s megkérdezi, mi a gondom. Erre elmondom, az égadta világon semmi, csupán kifordították a szavaimat. Ám nem hívott. Sőt amióta kapitány, összesen ötperces telefonbeszélgetést szánt nekem. A kollégák többsége ugyanezt mondhatná.
– Ha váltásra kerülne sor, lenne újra szövetségi kapitány?
– Miután szó nélkül kirúgtak, megfogadtam, soha többé nem leszek az MLSZ alkalmazottja.
– S ha az MLSZ, akár új vezetéssel, mindenki megelégedésére végezné a dolgát, s megszűnnének a szekértáborok a magyar futballban?
– Nincsenek szekértáborok! Aki ért a szakmához, ugyanazon a véleményen van. Csak az beszél árkokról, az hivatkozik a politikára, aki rosszul végzi a dolgát. Ettől függetlenül már nem az én feladatom, hogy szövetségi kapitány legyek.
– Jelöltje lenne?
– Volt is, amikor az MLSZ-ben dolgoztam. Nyilasi Tibor. Ideális megoldás lenne. Kiváló játékosmúlt, kifogástalan szakmai felkészültség, népszerűség, az ő esetében minden adott a poszthoz. Szívesen segítettem volna neki mindenben, de Nyíl hajthatatlan volt. Valahol meg tudom érteni, óhatatlanul kikezdték volna, amire semmi szüksége sincs.
– Tehát marad a Videoton és az akadémia?
– Éppen elegendő feladat az én koromban.
– A Vidi mivel volt jobb a ve-télytársainál az ősszel?
– A játékosaink tudatosabbak, célratörőbbek, fegyelmezettebbek, tehát profibbak, mint a többség.
– Az anyagi lehetőségeik is jobbak, mint a többieknek?
– Pontos adataim nincsenek, de a Videoton, a Debrecen és az Újpest nagyjából azonos feltételek mellett dolgozik. A pénz nem minden, a játékosokat csapattá kell alakítani.
– Ez az ön feladata. Min mérhető le a munkája?
– Az elmúlt húsz évben, ami alatt szinte valamennyi világeseményen megfordultam, s beleláttam olyan nagyságok munkájába, mint Alex Ferguson, Arsene Wenger, Gerard Houllier, hatalmas tapasztalatra tettem szert. Talán úgy fejezhetném ki magam, hogy meg tudom különböztetni a lényegest a lényegtelentől.
– A jelenlegi Videotont hová helyezi a pályafutásában?
– Nyilván már a véghajrát futom… Nem érzem, hogy az egyes állomások között nagy különbséget kellene tennem, mindenhol igyekeztem megfelelni a kihívásoknak. Csak azt bánom, hogy itthon a Vasastól és az Újpesttől idő előtt kellett távoznom.
– A mexikói világbajnokság és az oda vezető út sem külön fejezet? A szovjetek elleni 0-6 nem jön elő a rémálmaiban, mint Grosics Gyulának a berni döntő?
– Nem, tiszta a lelkiismeretem, a legjobb tudásom szerint dolgoztam. Örök igazság, legyen bár a legnagyszerűbb formában egy csapat, bármikor kaphat egy hatost.
– Mexikó azonban még ma is indulatokat gerjeszt. Garaba Imre például a napokban, amikor önről kérdezték, csak annyit volt hajlandó mondani, nem ismerek ilyen nevű embert. Ennek mi az oka?
– Nagyon egyszerű. Amikor kineveztek a BVSC szakmai igazgatójának, ő volt az edző. Öt meccsből négyet elvesztettünk, amire a hetvenmillió forintot fizető főszponzorunk, ami akkor nagyon nagy összeg volt, azt mondta, ha nem mentem fel Garabát, megvonja a támogatást. Garaba a kedvenc játékosom volt, sokáig családostul is összejártunk. Felcsútra minden jelentősebb eseményre meghívjuk, s el is jön. Megértem, hogy van benne tüske, de nem haragszom rá. Mint mondtam, a lényegest meg kell különböztetni a lényegtelentől.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.