Pokoli állapotok: mindennapos a nemi erőszak a brit migránstáborban
Súlyos vádak és titkos vallomások rázták meg Nagy-Britanniát: a manstoni migránstábor dolgozói szerint a központ már alig bírja a nyomást, miközben naponta özönlenek az illegális bevándorlók. A Daily Mail exkluzív riportjában belső informátorok először rántják le a leplet arról, mi zajlik valójában a kerítések mögött, hogyan élnek vissza a Egyesült Királyságba érkező migránsok a helyzetükkel.
Migránsok számára létrehozott ideiglenes fogvatartási központ Manstonban Fotó: BEN STANSALL Forrás: AFP
Jobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.
A Kentben, egy volt RAF-bázison működő táborba naponta több száz migráns érkezik – jellemzően embercsempészek csónakjaival –, ahol első kérdésük szinte mindig ugyanaz: „Hol van a szálloda?” A dolgozók szerint a migránsok gyakran magabiztosan követelik a szállodai elhelyezést, nem elégednek meg a táborokkal, sokuk számára ez motiváció is az Egyesült Királyságba való belépéshez – írja a Daily Mail.
A manstoni migránstábor. Fotó: AFP
A személyzet azonban túlterhelt, és gyakran képtelen megfelelően ellenőrizni az érkezőket – így bűnözői múltú személyek is akadálytalanul juthatnak brit szállodákba. Az alkalmazottakat arra utasítják, hogy ne válaszoljanak a szállásra vonatkozó kérdésekre, inkább tereljék el a figyelmet élelmiszerrel.
A tábori dolgozók a helyzetet puskaporos hordóhoz hasonlítják: ha a migránsok nem kapnak szállodai elhelyezést, attól tartanak, hogy a tömeges lázadás veszélye fenyeget. A belügyminisztérium utasítására a migránsokat „lakosoknak” kell nevezniük, mintha vendégek lennének, nem pedig ideiglenesen őrzött személyek.
További aggodalomra ad okot, hogy a munkásoknak tilos a saját életükről beszélni az érkezőknek, nehogy ez az információ később ellenük forduljon – mivel a migránsok a tábor elhagyása után szabadon mozoghatnak az Egyesült Királyság területén.
Inside the migrant gateway to Britain that staff say is a TINDERBOX: Manston is where most illegal boat migrants are taken for processing, but the truth about what happens there is as alarming as it's scandalous https://t.co/Ccsro1LmyU
Manston nem csupán egy túlterhelt regisztrációs központ – a dolgozók szerint a rendszer komoly biztonsági és társadalmi kockázatokat hordoz, miközben a migránsok szállodai elhelyezést várnak, és sokszor ellenőrizetlenül kerülnek az utcákra.
A beszámolók szerint a bejelentők több csatornán keresztül – telefonon, közösségi médián, közvetítőkön át – juttatták el a vallomásaikat a sajtónak, rettegve attól, hogy a titkolózó belügyminisztérium megtorolja a kiszivárogtatást.
Hazugságok és eltűnt iratok
A táborban dolgozók elmondása szerint a migránsok gyakran szándékosan félrevezetik a hatóságokat: rendszeresen hazudnak származásukról, életkorukról és múltjukról.
Senki sem tudja, kik ezek a férfiak, honnan jöttek vagy mi a történetük
Gyakori, hogy okmányaikat Franciaországban eldobálják vagy útközben a tengerbe dobják, hogy ne lehessen őket azonosítani. Ez azt is lehetetlenné teszi, hogy megállapítsák, van-e bűnügyi múltjuk – akár gyilkosságért vagy pedofíliáért is körözhetik őket.
A tanúvallomások szerint a Manston központ nemcsak logisztikai és működési szinten omlik össze, hanem komoly biztonsági és társadalmi kockázatot is jelent az Egyesült Királyságnak.
Az egyik munkatárs elmondta: az Egyesült Királyságot becsapják. A brexit óta a brit hatóságok nem férhetnek hozzá az EU rendőrségi adatbázisaihoz, így:
nem ellenőrizhetők az ujjlenyomatok,
nem tudni, hogy az adott személy milyen európai országban járt korábban,
az sem derülhet ki, ha valakit bűncselekmény miatt már deportáltak vagy börtönben ült.
Csak egy üres lappal indulunk. És pár nap múlva ezek az emberek már szabadon élnek az ország különböző pontjain. Ha ránk, dolgozókra veszélyt jelenthetnek, miért ne jelentenének veszélyt a brit lakosságra is?
– tette fel a kérdést egy másik alkalmazott.
A Manstonba érkező migránsok először egy őrzött sátorban töltenek 24 órát, majd legfeljebb három napra faházakba kerülnek, ahol orvosi vizsgálat és adminisztráció zajlik. A bevándorlók kilencven százaléka menedékjogot kér, és üldöztetésre hivatkozik.
Általában 72 órán belül sötétített buszokkal szállítják őket szállodákba vagy államilag bérelt házakba az ország különböző részein.
Migránsok a kentbeli Manston bevándorlási központban. Fotó: Anadolu
Betegségek és nemi erőszak a migránsok körében
A The Guardian cikke szerint a migránsok között gyakoriak a fertőző betegségek (rüh, nemi betegségek), ami szintén nem elhanyagolandó probléma, továbbá a vizsgálat idején egy másik botrányos jelentés is napvilágot látott, amely szerint Nagy-Britanniában szervezett bűnbandák gyermekek elleni szexuális visszaéléseket követnek el – ez még inkább rávilágít a migrációs rendszer biztonsági hiányosságaira. A héten ítéltek kilenc év börtönbüntetésre egy afgán menedékkérőt, aki egy skóciai város központjában követett és megerőszakolt egy 15 éves lányt.
Növekvő nyomás, növekvő számok
Az elmúlt hét évben legalább 150 ezer migráns érkezett embercsempészek hajóin Nagy-Britanniába. Az elmúlt nyolc napban közel kétezer ember lépte át a határt. A tavaly júliusi kormányváltás óta pedig mintegy negyvenezer migráns jött hajóval az országba.
A francia partokon jelenleg is százak várakoznak az átkelésre Dover irányába. Onnan buszokkal viszik őket Manstonba, ahol ujjlenyomatot vesznek tőlük – de a háttérellenőrzés szinte teljesen hatástalan, mivel nincs hozzáférés az európai adatbázisokhoz.
A briteknek elege van a migránsokból
A migráció hosszú időn át érinthetetlen témának számított a brit politikában, különösen a baloldalon. Keir Starmer miniszterelnök csak az elmúlt időszakban váltott hangnemet: olyan kijelentéseket tett, amelyek gyökeresen szakítanak a korábbi fősodorral. Elismerte, hogy a tömeges bevándorlás nem hozza meg a remélt gazdasági hasznot, sőt gyengíti a társadalmi kohéziót is.
Vállalom, hogy a parlamenti ciklus végéig jelentősen csökkenteni fogjuk az érkezők számát
– mondta. Ezzel Starmer gyakorlatilag véget vetett annak a második világháború óta uralkodó szemléletnek, amely szerint a migráció jó dolog. Nigel Farage, a Reform UK vezetője a brit miniszterelnök kijelentésére reagálva azt mondta:
Ez a kormány nem hajlandó megtenni a szükséges lépéseket. Csak a Reform UK toloncolná ki az illegális migránsokat.
Nemrégiben Farage pártja, a Reform UK hatalmas sikert ért el az időközi választásokon. A párt egyértelmű erősödést mutatott az elmúlt hónapokban. A gyors változás oka egyértelműen a migrációs politika, a brit választók a bevándorlással kapcsolatos aggodalmaik és a migrációs problémák miatt ma már elfordulnának a Munkáspárttól, amely láthatóan nem tudja kezelni a bevándorlás kérdését Nagy-Britanniában.
Borítókép: Migránsoknak létrehozott ideiglenes fogvatartási központ Manstonban (Forrás: AFP)
A Magyar Nemzet közéleti napilap konzervatív, nemzeti alapról, a tényekre építve adja közre a legfontosabb társadalmi, politikai, gazdasági, kulturális és sport témájú információkat.
A Magyar Nemzet közéleti napilap konzervatív, nemzeti alapról, a tényekre építve adja közre a legfontosabb társadalmi, politikai, gazdasági, kulturális és sport témájú információkat.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.